Zasulich Vera Ivanovna biografia, próba trepa

Światowa sława

Ze względu na fakt, że proces Vera Zasulich miał kiedyś międzynarodowy oddźwięk, jej imię kojarzy się z wieloma w wielu ludziach ze sprawiedliwością i faktem, że prawa pisane przez władze nie są uniwersalne. W domowych pracach nad historią wspomina się ją jako publicystkę, tłumaczkę dzieł Engelsa i Marksa, a także aktywną rosyjską postać publiczną.Zasulich Vera Ivanovna biografia, próba trepa

W wielu źródłach wymienia się ją jako organizatora pierwszej marksistowskiej organizacji pod nazwą "Emancypacja pracy". Ale jednocześnie niektórzy z tych, którzy uważniej studiowali informacje o wierze, nazywają to zwykłym gangsterem, banitą, terrorystą i anarchistą.

Zasulich Vera Ivanovna: biografia, dzieciństwo i rodzina

Młodzież i edukacja

W wieku piętnastu lat Zasulicz Wera Iwanowna został wysłany do prywatnego moskiewskiego pensjonatu. Tam uczyła się języków obcych i była gotowa pracować jako guwernantka. Mając dogłębnie opanowane wszystkie nauki nauczane w pensjonacie, w 1867 roku Vera otrzymał dyplom nauczyciela domowego i pojechał z nim na podbój Petersburga. Niestety, dla młodej dziewczyny bez doświadczenia i zaleceń nie było pracy w tej specjalności. Ponieważ pieniądze na życie wciąż trzeba było zarobić, zdecydowała się na sędziego. Po odsiedzeniu przez około rok, Vera opuścił tę pracę i postanowił wrócić do stolicy. Tam jest przygotowana do pracy jako introligatornia i, po otrzymaniu darmowego dostępu do wielu książek, stale czyta i angażuje się w samorozwój. W tym czasie Zasulicz zaczął realizować silne pragnienie rewolucji i chęć aktywnego działania.

Uczestnictwo w rewolucyjnych ruchach i fatalna znajomość Nieczajewa

Mieszkając w Petersburgu przez rok, Zasulicz Wera Iwanowna zdążył wziąć udział w pracach wielu kręgów rewolucyjnych. Pod koniec 1862 roku, odwiedzając jedną z nich, dziewczyna poznaje słynnego rewolucjonistę Nieczajewa. Po zauważeniu Wiary i, jak się zdaje, widząc w niej znaczny rewolucyjny lont i potencjał, wystarczająco długo próbował zachęcić ją do swojej organizacji o nazwie "Masakra Ludowa".

Aresztowania i uwięzienie

Podczas przekazania listu do jednego z nielegalnych, Vera Zasulich została po raz pierwszy aresztowana. Prawie rok została uwięziona w Twierdzy Piotra i Pawła.

Zasulich Vera Ivanovna biografia, próba trepa

Niemal po dwóch latach kobieta zostaje zwolniona, ale dosłownie natychmiast ponownie aresztowana za dystrybucję nielegalnej literatury i wysłana na wygnanie za karę. Vera zostawia ją na początku w obwodzie nowogrodzkim, a następnie w Twerze.

Życie Zasulicz po linku

W 1875 roku dziewczyna jest w Charkowie. Cały czas jest pod ścisłą kontrolą policji. Aby jakoś uporządkować swoje przyszłe życie, Vera postanawia wejść do położnych, ale nie zamierzała też pożegnać się z rewolucyjnymi zajęciami.

Akt burmistrza, który rozgniewał Zasulicza

Powód, dla którego burmistrz wydał rozkaz pobicia gościa rózgami, polegał na tym, że Bogolubow nie zdjął kapelusza przed sobą, a tym samym okazywał pogardę dla cara. Taka decyzja Trepov wywołała rezonans wśród zwykłych ludzi i, oczywiście, wielu było oburzonych. Rewolucjoniści nie mogli zignorować tego faktu.

Zasulich Vera Ivanovna biografia, próba trepa


Próba morderstwa

Jednym z tych, którzy nie znali arbitralności burmistrza, była Wiera Zasulicz.
Próba na życie Trepowa, którą sama sobie zaplanowała, zorganizowała i wdrożyła, przeszła do historii i przyniosła jej niesamowitą sławę. Później jej działania zostaną opisane jako akt terrorystyczny, a sama Wiara zostanie nazwana dziewczyną, która swoim działaniem uruchomiła rewolucyjny terror w całej Rosji.

Uczestnicy sądu, włączeni do historii prawa

W tej chwili przewodniczącym sądu okręgowego w Petersburgu był AF Koni. Szefowie prokuratury w Petersburgu nalegali, aby sprawa Vera Zasulich została rozstrzygnięta przez jury, ponieważ ich głównym celem było zminimalizowanie politycznego aspektu sprawy. W tym samym czasie zwykli ludzie uważali Trepova za skorumpowanego łapówkarza, a nawet przed wydanym mu rozkazem, by odciąć Bogolubów za pomocą mioteł, jego reputacja w społeczeństwie nie była najlepsza. Po historii z karą studenta, opinia o nim, oczywiście, nie uległa poprawie. Tak więc decyzja, że ​​werdykt zostanie zatwierdzony przez ławę przysięgłych, grał Zasulicz tylko na rękę.

Zasulich Vera Ivanovna biografia, próba trepa

Początkowo nie zamierzała korzystać z pomocy prawnika, ale po przeczytaniu prokuratury, którą jej przedstawiła oskarżona, Vera zdała sobie sprawę, że ona sama nie może sobie z tym poradzić. Wiele osób zaoferowało jej pomoc w obronie (ponieważ każdy prawnik chciał wystąpić w tak głośnej sprawie), ale wolała Petera Aleksandrowa.

Zasulich Vera Ivanovna biografia, próba trepa

Był synem księdza, a wcześniej pracował jako prokurator sali sądowej. W rozmowach z kolegami, Aleksandrow wielokrotnie zapewniał, że zrobi wszystko, co możliwe, by wygrać sprawę Zasulicza. I w pełni uzasadnił nadzieje wiary. Dzięki świetnemu przemówieniu jury uznało ją za niewinną.

Życie po usprawiedliwieniu

Ponieważ władze lokalne nie były w stanie zapobiec rozprzestrzenianiu się opinii wśród osób, które mogą strzelać wysokich urzędników, a następnie za uzasadnione, już następnego dnia od decyzji sądu została zaskarżona, a nowy nakaz zatrzymania wydany przez Wiary. Przyjęła taki możliwy wynik wydarzeń i dosłownie natychmiast po jej uwolnieniu z pomocą przyjaciół Zasulich uciekł do Szwajcarii. Wróciła do domu dopiero w 1879 roku i od razu razem z Plechanow zaczął brać czynny udział w tworzeniu organizacji „Czarny redystrybucji”.

Zasulich Vera Ivanovna biografia, próba trepa

Wiara w samego siebie wypróbowywała tak zwaną metodę "indywidualnego terroru", ale nie tylko, że była bardzo rozczarowana jej skutecznością, więc ponownie ogarnęła ją realna groźba ponownego aresztowania. Właśnie wtedy w jej życiu wydarzyła się druga emigracja - Zasulicz wyjechał pospiesznie do Paryża.

Rewolucyjna aktywność

Podczas pobytu we Francji Vera Ivanovna zbierała pieniądze na rosyjskich więźniów politycznych. Jej poglądy na temat terroru radykalnie się zmieniają, a ona staje się zwolenniczką rewolucyjnego marksizmu. Przekłada prace Engelsa i Marksa na język rosyjski, drukuje artykuły w wielu europejskich czasopismach demokratycznych. Następnie przeniosła się do Londynu, gdzie jest aktywną dziennikarką, zajmującą się pracą naukową.

Zasulich Vera Ivanovna biografia, próba trepa
Będąc w Genewie w 1883 r., Vera stała się aktywnym uczestnikiem w tworzeniu grupy "Emancypacja Pracy", która angażowała się w pomoc dla rosyjskich emigrantów. I tylko w 1899 roku pod fałszywym nazwiskiem kobieta mogła wrócić do Petersburga. Osobiście znała Lenina, była częścią redakcji magazynu Zorya i gazety Iskra.

Śmierć Very Zasulicz

Mimo tak aktywnej działalności, do końca życia Vera Zasulich odczuwała całkowite rozczarowanie. Opierając się na imponującym doświadczeniu, zdecydowanie odrzucił i sprzeciwiał się wszelkim przejawom terroryzmu jako walki rewolucyjnej.

Vera Ivanovna zmarła 8 maja 1919 r. Została pochowana na cmentarzu Wołkowa, obok grobu Plechanowa.

Zasulich Vera Ivanovna biografia, próba trepa

Naukowcy opracowują szczepionkę, która może chronić ludzkość przed takimi groźnymi chorobami, jak wirus Zika, a wirus Zika uważaliśmy za niebezpieczną, nawet w czasach, gdy uważano, że rozprzestrzenia się tylko w wyniku ukąszeń komarów. Ale się okazało.

Zasulich Vera Ivanovna biografia, próba trepaPowiązane artykuły

Poprzedni

Następna

Top Top