Jak zostać popularnym ilustratorem bez opuszczania Mińska

KYKY: Nadia, gdzie rozpocząłeś swoją karierę jako ilustrator? Jako dziecko narysowałem, prawdopodobnie?

Nadia Makeeva: Pokażę ci to! (ucieka i wraca ze zdjęciami swojej pierwszej "książki"). Tutaj z takimi makietami. Miałem wtedy trzy lata. Pamiętam tylko, że rysowałem zające na paradzie - i to wszystko, nic więcej. I wtedy mój układ był lepszy niż teraz (śmiech). Układ bloków czcionek, spójrz na to - odważnie, w nowoczesny sposób. Nadal mam partię rysunków, w których na paradzie są zające i flagi z sierpem i młotkiem oraz bukiety goździków w łapach. Dlaczego zające, dlaczego na paradzie? Nie pamiętam. Rodzice mówią, że lubili chodzić na parady.Jak zostać popularnym ilustratorem bez opuszczania Mińska

Ilustracje: Nadia Makeeva. zdjęcie: Masza Khramtsevich

Jak zostać popularnym ilustratorem bez opuszczania Mińska

Wiele osób utożsamia się z zawodem po ukończeniu szkoły średniej i wiedziałem od dzieciństwa, że ​​moje życie będzie związane ze sztuką. Dziewięć klas uczyłem się w liceum architektonicznym i plastycznym, równolegle odwiedzając dziecięcą szkołę artystyczną, następnie wstąpiłem do college'u artystycznego, później - do Academy of Arts, gdzie studiowałem na Wydziale Grafiki (Wydział Sztuki). Na ścieżce życia podążałem świadomie.

Powiedziano mi: "Rysuj piekło". I rysowałem, jak to sobie wyobrażałem

KYKY: Co daje ci edukacja artystyczna? Wielu uważa, że ​​nie jest to konieczne, możesz być samorodkiem i swobodnie tworzyć ...

Jak zostać popularnym ilustratorem bez opuszczania Mińska
Na ten temat: "Kiedy ludzie przestają marudzić i myślą: robię Białoruś?" Amerykańskie marzenie artysty Zahara Kudin

Nadia: Może być opcjonalne, w zależności od tego, co chce zrobić osoba. Jeśli chcesz narysować rysunek akademicki, nie możesz poradzić sobie z tym zadaniem bez wykształcenia. Możesz nauczyć się kilku technik i zacząć rysować pewne rzeczy, na przykład portret, ale z najmniejszym odchyleniem od ustalonego szablonu, zauważysz swoje błędy i luki z powodu braku znajomości anatomii. Jeśli pociągasz abstrakcje i kolaże - z łatwością możesz sobie z tym poradzić, pod warunkiem, że masz poczucie kompozycji i stylu. Może to być pierwsza klasa nauczona za rok lub dwa.

Jak zostać popularnym ilustratorem bez opuszczania Mińska

Ale z projektantami inna historia: często spotykałem dzieci bez wykształcenia artystycznego, które były znacznie silniejsze ode mnie.

Ci, którzy mają pewne wyczucie i umiejętności dostrzegania tendencji i sztuczek, mogą stać się tak stromi w ciągu roku lub dwóch, że dzieci z doświadczeniem zawodowym i doświadczeniem z nimi nie będą mogły konkurować. A jeśli mówimy o edukacji jako o "skorupie" - w zasadzie nie może zagwarantować niczego w tej dziedzinie: tutaj na pierwszym etapie ważne jest, aby mieć portfel i doskonałe zadanie testowe, wykonane na żądanie. A potem - dobrze i na poziomie wykonanej pracy.

KYKY: Ale projektowanie i rysowanie to bardzo różne obszary ...

Nadia: Tak. Design - jest przede wszystkim utylitarny. A sztuka to piękno i emocje.

Nadia: Lubię różnorodność w pracy. Idealnie, gdy mam możliwość połączenia części ilustracyjnej i projektowej w jednym projekcie. Ale jeśli wybiorę projekt i ilustrację, wybiorę ten drugi. Czuję ilustrację, mogę dyskutować każdą decyzję, aby osiągnąć od samego początku dokładnie te wyniki, które zostały mi przedstawione.

Jak zostać popularnym ilustratorem bez opuszczania Mińska

Jak zostać popularnym ilustratorem bez opuszczania Mińska

Jak zostać popularnym ilustratorem bez opuszczania Mińska

KYKY: Czy pamiętasz rysunek, na który otrzymałeś pierwsze pieniądze?

Nadia: Och, to bardzo zabawne do zapamiętania (śmiech). Kiedy byłem w piątej klasie, mama mojego przyjaciela zamówiła zdjęcia, aby później przenieść je do zestawów do herbaty. Pamiętam, że za te pieniądze kupiłem sobie kolczyki. Ale kiedy zdałem sobie sprawę, że mogę zrozumieć, co widzę w mojej głowie na poziomie pierwszej klasy? Stało się to dopiero w drugim roku Akademii.KYKY: Przeszedłeś od projektanta w pełnym wymiarze do darmowego ilustratora. Zarys swojej ścieżki zawodowej po Akademii.

Jak zostać popularnym ilustratorem bez opuszczania Mińska
Na ten temat: Wizyta w Rosji. Rozmawiać o gościnności z piosenkarką, która daje głos politykom i biznesmenom

Nadia: Wszystko zaczęło się w klubie barowym Graffiti, gdzie przywieźli mnie moi przyjaciele - w przedostatnim roku byłem jeszcze w Akademii. W Graffiti malowałem na ścianach, potem zacząłem robić pocztówki i plakaty dla dzieci. Rok później musiałem już szukać pracy nad dystrybucją, a ja zająłem się sztuką koncepcyjną w Eligame, firmie zajmującej się grami komputerowymi. Równolegle pracowałem nad dyplomem, który był dość duży, strasznie zmęczony. I pewnego ranka obudziłem się i zdałem sobie sprawę, że nie przyjdę do pracy. Zadzwoniła i powiedziała: "Przepraszam, przeszłam" (śmiech). Dwa miesiące później musiałem szukać nowej pracy, aby przypadkiem nie opuścić przypadkowo nauczyciela zajmującego się dystrybucją w wiosce (opcje dystrybucji z Akademii były właśnie takie). I poszedłem do Cubincup Animation Studio jako artysta koncepcyjny i projektant. Chłopaki jeździły w 3D. To jest film, który pokazuje się w kinach 5D przez 3-5 minut z różnymi efektami: nosisz okulary 3D, plusk wody, krzesła obracają się i tak dalej. Rysowałem postacie: zombie, demony i lokalizacje. Narysuj, że było to konieczne dla tej samej postaci ze wszystkich stron, tak aby twórcy 3D wiedzieli, że za, na przykład, powinien być ogon lub blizna na czaszce. Powiedziano mi na przykład: narysuj piekło. Ja, jak to sobie wyobrażałem, więc narysował. Podoba mi się ta praca, to było interesujące.

Jak zostać popularnym ilustratorem bez opuszczania Mińska

Jak zostać popularnym ilustratorem bez opuszczania Mińska

Potem przez trzy lata pracowałem w Red Graphic. Zaprojektuj tam i przestudiuj. Początkowo zajmowałem stanowisko ilustratora, ale stopniowo byłem przyciągany do projektowania stron internetowych. Później moja wiedza pomogła mi przynajmniej stworzyć własną stronę internetową. Dlaczego odszedłeś? W pewnym momencie zacząłem otrzymywać interesujące zamówienia na ilustracje. Musiałem pracować wieczorami w nocy i w weekendy. Minął więc rok i zdałem sobie sprawę, że latem nie wychodziłem z przyjaciółmi, wieczorem nie wychodziłem na ulicę. Zdałem sobie sprawę, że musisz coś zmienić. W tej decyzji poparli mnie ludzie bliscy mnie, wszyscy to zauważyli. Zacząłem ilustrować. W pewnym momencie było przerażające, że nie ma próśb o ilustrację, ale ludzie by mnie znaleźli, zamówienia nadejdą.

"Niestety, białoruscy klienci z reguły postrzegają ilustrację jako tani substytut fotografii"

KYKY: Jaka jest najtrudniejsza dla ciebie praca z klientem?

Jak zostać popularnym ilustratorem bez opuszczania Mińska
Na ten temat: Handmade in Belarusian. Jak ludzie, którzy zarabiają na życie

Jak zostać popularnym ilustratorem bez opuszczania Mińska

Jak zostać popularnym ilustratorem bez opuszczania Mińska

KYKY: Więc Białorusini nie mają zaufania do ilustratora?

Nadia: Tak, zgadza się. Większość z nich. Nie ufaj! Europejczycy i Rosjanie słuchają mojej opinii i nie ma od nich żadnych stronniczych zmian. Piszę na przykład, że jakiś element ulegnie stylistycznym zmianom. Będą patrzeć i zgodzić się, a Białorusini powiedzą: "Nie, potrzebuję tego. A potem jest akwarium z rybami. " Uważam, że nasz rynek postrzega ilustrację jako tani substytut fotografii.

Jeśli nie ma pieniędzy na kosztowną sesję zdjęciową, proszą o narysowanie zdjęcia lub serii zdjęć za jakieś 50 USD. Nie myśląc, że to jest zegar twojej pracy.

KYKY: Powiedz mi, jak zostałeś ilustratorem internetowego magazynu Republic, który był znany jako Slon.ru?

Nadia: Republika, uważam za jednego z najfajniejszych klientów, jest to największy rosyjski internetowy magazyn poświęcony polityce, ekonomii i biznesowi. Znaleźli mnie, napisali do mnie przez Behance z propozycją współpracy. Od dwóch miesięcy robię ilustracje do ich tekstów. Kiedy przychodzi do mnie zadanie, od razu widzę to, co chcę przedstawić. I bez marnowania czasu zaczynam pracę. Rysuję w Photoshopie, wszystko jest w nim bardziej żywe. Creep niż w Illustratorze, ale bardziej żywy (śmiech). Praca w tym projekcie jest nadal interesująca, ponieważ zawiera element edukacyjny. Przed rozpoczęciem studiuję pytanie: na przykład, kiedy narysowałem ilustrację do artykułu "Transaero", obejrzałem, jakiego rodzaju modele stosowali do samolotów.

Jak zostać popularnym ilustratorem bez opuszczania Mińska

Jak zostać popularnym ilustratorem bez opuszczania Mińska

KYKY: Kiedy wyjechałem na freelancing, w jaki sposób zorganizowałem swój harmonogram prac? Czy są jakieś trudności?

Jak zostać popularnym ilustratorem bez opuszczania Mińska
Na ten temat: Jak przetrwać za 250 $. Solistka Naka i aktorka teatru Gorky Anastasia Shpakovskaya

Nadia: Są problemy z oceną harmonogramu, ale staram się nie pracować wieczorami iw weekendy. Uczę siebie i staram się tłumaczyć klientom, że dzień pracy trwa od dziesiątej rano do siódmej lub ósmej wieczorem. Staram się pracować na zasadzie biura, ale czasami jest to trudne, ponieważ nie ma czasu na planowanie, które ktoś mógłby dla mnie zrobić. Czasami są blokady, kilka zamówień przychodzi jednocześnie, a wszystko samo w sobie, wynik jest potrzebny "wczoraj". Pomimo tych wszystkich niuansów, nie mam ochoty wracać do biura. Bardzo podoba mi się to, co robię. Coś we mnie mówi, że jestem szczęśliwy, kiedy budzę się z uśmiechem rano.

KYKY: Czy uważasz się za odnoszącego sukcesy ilustratora?

KYKY: Podziel się wskazówkami, jak zostać popularnym ilustratorem mieszkając na Białorusi.

A morał jest taki: nie obwiniaj się za wszystkie niepowodzenia i słuchaj wszystkich z rzędu. Bądź pewien, co robisz.Poprzedni

Następna

Top Top