Jak zbudować mur oporowy na zboczu kamieni, działkę, ogród, ogród, letnią rezydencję

Jak zbudować mur oporowy na zboczu kamieni, działkę, ogród, ogród, letnią rezydencję

Dziś dowiesz się, jak zbudować mur oporowy z kamieni o wysokości do 90 centymetrów, stosując tzw. Podejście "suche". Inne projekty budowy ścian oporowych obejmują materiały takie jak drewno, stare podkłady, beton i bloki do sadzenia. Ale metoda tak zwanej "suchej" konstrukcji jest idealna do budowy ścian o wysokości do 90 centymetrów.Projekt ma średnią złożoność, a czas jego wykonania będzie zależał wyłącznie od długości ściany. Do budowy co trzy metry potrzeba około dwóch dni pracy.

Będziesz potrzebować

· Wąż ogrodowy

Jak zbudować mur oporowy na zboczu kamieni, działkę, ogród, ogród, letnią rezydencję

Przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac budowlanych należy się upewnić, że zezwala na to ich lokalne prawo. Teoretycznie nikt nie ma prawa przeszkadzać, jeśli wzniesiono konstrukcję o wysokości nie większej niż 90 centymetrów, jednak najlepiej jest określić ten punkt z góry. Jeśli Twoja witryna ma nachylenie, które nie pozwala na utworzenie konstrukcji o wysokości 90 centymetrów, możesz utworzyć ściany oporowe w dwóch lub więcej miejscach, aby utworzyć oryginalną zewnętrzną część ogrodu. Ale wysokość ściany ponad 90 centymetrów będzie wymagać od ciebie dodatkowego wysiłku, w szczególności będziesz musiał użyć specjalnych rozwiązań.

Jedną z głównych zalet ścian oporowych jest to, że w nich jest wbudowany „system drenażowy”: woda pochodząca z zewnątrz w postaci opadów będzie przenikać przez szczeliny między kamieniami. Jeśli woda i może wywierać nacisk na kamienną ścianę, możesz łatwo ją przywrócić. Inną zaletą w konstrukcji ściany oporowej tego rodzaju jest to, że nie trzeba jej budować w związku z linią mrozu, jak to zwykle bywa przy konstruowaniu obiektów przy użyciu betonu, kamieni i różnych rozwiązań.

Wybierz odpowiednie kamienie

Jak zbudować mur oporowy na zboczu kamieni, działkę, ogród, ogród, letnią rezydencję

Wybierz kamienie, które powinny być płaskie przynajmniej z dwóch stron (przy pomocy takich boków będziesz mógł utworzyć równą i równą ścianę). Im cięższe kamienie, tym większa stabilność możesz się spodziewać. Pomimo faktu, że musisz wykonać dużo pracy, będziesz zadowolony z rezultatu.

Tworzycie granice terenu, na którym będzie umiejscowiona wasza przyszła ściana, do tego można wykorzystać fragmenty drewna (jeśli jest to prosta ściana), a także wąż ogrodowy (dla zakrzywionej ściany). Zaletą prostej ściany jest to, że możesz użyć poziomu budynku, aby upewnić się, że konstrukcja jest równa.

Wykopać głębokość wykopu wynoszącą 25-30 centymetrów, tak aby pierwsza warstwa kamieni znajdowała się całkowicie lub głównie pod powierzchnią ziemi. Pomoże to Twojej ścianie oporowej wytrzymać ciśnienie na zboczu.

We wstępnych obliczeniach dotyczących szerokości wykopu należy pamiętać, że podstawa ściany powinna być w połowie wysokości. Jeśli chcesz zapewnić największą stabilność, spróbuj utworzyć rowek pod kątem, to powinno lekko wejść na zbocze.

Jak zbudować mur oporowy na zboczu kamieni, działkę, ogród, ogród, letnią rezydencję


Gdy osiągniesz wymaganą głębokość, musisz usunąć całą pozostałą glebę, podczas gdy ważne jest, aby na końcu nie dostała się luźna ziemia. Im silniejsza jest podstawa w postaci ziemi, tym mniejsze są szanse, że ściana oporowa ustabilizuje się z zewnątrz.

Ściany oporowe z kamienia naturalnego układane są w dość standardowy sposób - poziome rzędy są układane w stosy w kółko. Pierwszy z nich powinien składać się z największych, szerokich, długich i gładkich kamieni, jednak niektóre z nich są jeszcze lepsze do odłożenia na ostatni rząd. Ta seria powinna być dość stabilna, będziesz musiał spędzić dużo czasu, aby dopasować kamienie tak blisko siebie, jak to możliwe. Konstrukcja ściany oporowej wykonanej z kamieni naturalnych przypomina nieco układankę, która musi zostać zmontowana, ale główna różnica polega na tym, że nie ma jednego konkretnego rezultatu.

Połóż rzędy kamieni

Jeśli chodzi o wysokość pierwszego rzędu kamieni i wszystkich kolejnych rzędów, masz dwie opcje. Jeśli dążysz do osiągnięcia jednej koncepcji, spróbuj podnieść kamienie o tej samej wysokości, aby można je było wygodnie ułożyć jeden na drugim. Istnieje inna opcja, w której kamienie ułożone w ogólnym zarysie mogą nie wyglądać wystarczająco dobrze, niektóre z ich fragmentów mogą wystawać ze ściany oporowej. Aby zrekompensować różnicę wysokości, będziesz musiał obrabiać kamienie za pomocą dodatkowych narzędzi tnących. Czasami właściciele domów są po prostu zmuszeni do skorzystania z tej drugiej opcji, ponieważ kamienie o tym samym rozmiarze nie są łatwe do znalezienia.

Jak zbudować mur oporowy na zboczu kamieni, działkę, ogród, ogród, letnią rezydencję

Upewnij się, że kamienie tworzą rząd od lewej do prawej. Jeśli utworzyłeś mały stok skierowany do wnętrza zbocza, kamienie powinny nieco opadnąć. Po ułożeniu pierwszego rzędu (lub fundamentu) wypełnij go niewielką ilością wykopanej ziemi i niewielką ilością małych kamieni, które nie nadają się do budowy ściany oporowej, a następnie podbij materiał.

Podczas układania kolejnych rzędów kamieni postępuj bardzo ostrożnie, pamiętaj, że muszą one mieć stabilną pozycję. Po ułożeniu rzędu ponownie napełnij go ziemią. Ogólnie rzecz biorąc, gleba może być używana jako środek do usuwania wszelkich luk w ścianie. Po zakończeniu prac nad budową ściany można zasadzić różne rośliny okopowe w dziurach od ziemi, a następnie struktura będzie wyglądała naprawdę żywa. Jako takie kaskadowe rośliny do kamiennych murów oporowych można użyć tymianku lub lobelii. Niektórzy właściciele ziemscy sadzili dzikie winogrona.

Podczas układania każdego kamienia, prawdopodobnie zauważyłeś, że struktura ma tendencję do oscylacji i ogólnie przyjmuje raczej niestabilną pozycję. Tę sytuację należy poprawić, a można to zrobić za pomocą małych płaskich kamieni, które będą musiały być używane jako "uszczelki". Jeśli to konieczne, użyj młotka murarskiego, pomoże ci on prowadzić małe fragmenty, aby wyglądały harmonijnie.

Osiągnij stabilność ściany

Jak zbudować mur oporowy na zboczu kamieni, działkę, ogród, ogród, letnią rezydencję

Następnie należy postępować w ten sam sposób z trzecim i następnymi wierszami. Zanim ściana oporowa osiągnie połowę planowanej wysokości, musisz zacząć wprowadzać do struktury tak zwane "martwe". W przypadku konstrukcji ściany oporowej z kamieni, oznacza to, że należy rozpocząć instalowanie długich kamieni tak, aby były prostopadłe do ściany (a nie równoległe, jak było wcześniej). Idea "martwych" kamieni polega na związaniu ściany oporowej i zbocza.

Aby uwzględnić w strukturze ściany oporowej takie kamienie, konieczne będzie wykopanie odpowiednich otworów w samym zboczu. Jeden koniec kamienia zostanie umieszczony w ścianie oporowej (w razie potrzeby można użyć małych kamieni do przytrzymania go), a drugi - w otworze wykonanym na zboczu. Im dłuższa długość "martwych" kamieni, tym lepiej dla ściany oporowej. Eksperci sugerują, że co najmniej 16 stóp powierzchni otwartej ściany powinno być co najmniej jednym podobnym kamieniem.

Jak zbudować mur oporowy na zboczu kamieni, działkę, ogród, ogród, letnią rezydencję

Kiedy osiągniesz już pożądaną wysokość ściany, musisz umieścić kamienie mocujące na jej szczycie. Są one w pewnym sensie podobne do kamieni użytych w konstrukcji pierwszego rzędu, mają również znaczną masę i są płaskie. Kamienie te są niezbędne, aby utrzymać całą ścianę znajdującą się pod nimi w pozycji poziomej i nadać strukturze końcowy wygląd.

Po zakończeniu budowy kamiennej ściany oporowej musisz włożyć coś do ziemi, aby ustalić jej pozycję. Odwiedź sklep z towarami do domu i ogrodu, skonsultuj się ze sprzedawcą, na pewno pomoże ci wybrać najbardziej odpowiedni. Często wystarczy, że ogrodnicy wybierają niewymiarowe evergreeny i krzewy jako takie ozdoby.Poprzedni

Następna

Top Top