Jak wybrać sofę do salonu

Jak wybrać sofę do salonu
Wybór sofy do salonu nie jest łatwą sprawą i musisz traktować ją poważnie. W końcu ten mebel w większości przypadków znajduje się w centrum uwagi gości, a jego najmniejsze usterki natychmiast przyciągną wzrok.Musisz upewnić się, że sofa jest piękna, funkcjonalna i dobrze komponuje się z kompozycją wnętrza Twojego salonu. To ostatnie jest również ważne, ponieważ ten mebel powinien idealnie pasować i stać się częścią dekoracji wnętrza sali przyjęć. O najbardziej podstawowych, jak przy wyborze sofy do salonu, powiemy ci w tym artykule

Na co zwracać uwagę wybierając sofę w salonie?

Wybierając sofę w salonie, zwróć uwagę na następujące punkty.

 • Sofa powinna być dla gospodarzy wygodna i wygodna jak to tylko możliwe. Jeśli nie odpowiada ona wzrostowi lub rozmiarowi właścicieli, lub innym fizjologicznym właściwościom, lepiej natychmiast opuścić taką sofę.
 • Sofa powinna zadowolić właścicieli. Nawet jeśli będzie modne i funkcjonalne i pasuje do wnętrza, ale z powodów subiektywnych nie będzie przyjemne, lepiej poszukać innej opcji.
 • Zobacz funkcjonalny element sofy, obecność elementów modułowych, cechy montażu i demontażu. A także zdolność przekształcenia go w pełnowartościowego śpiącego.
 • Pamiętaj, aby dowiedzieć się od sprzedawcy, z jakich materiałów wykonana jest rama kanapy. Im wyższa jakość materiału, tym dłużej będzie on trwał.
 • Zwróć uwagę na kształt i kolor sofy. Tak więc później nie dzieje się tak, że nie pasuje on w żaden sposób do ścian, sufitów, podłóg czy mebli gabinetowych.
  Jak wybrać sofę do salonu
 • Dokładnie sprawdź elementy konstrukcyjne sofy pod kątem wad: zmarszczki na skórzanej tapicerce, wgniecenia, zarysowania i inne uszkodzenia, sprawdź także stan elementów i mechanizmów, które ulegają przemianie.
 • Zwróć uwagę na nieprzyjemny zapach z tapicerki sofy, w tym przypadku prawdopodobieństwo jest wysokie, że taka tapicerka uwalnia toksyczne substancje.

Wymieniliśmy główne niuanse, które należy wziąć pod uwagę. W zależności od rodzaju sofy i cech jej konstrukcji mogą występować inne elementy wpływające na wybór. Bądź ostrożny.

Typologia sof w salonie

Od samego początku sofa jako element mebli tapicerowanych uległa zmianie. Oprócz klasycznych sof, są też takie, które różnią się znacznie od nich zarówno pod względem wyglądu, jak i wyglądu. Jeśli "głębiej zagłębimy się" w typologię sof, możemy je sklasyfikować zgodnie z rozmiarem, jakością materiałów. Ale nie zrobimy tego, ponieważ te rzeczy są oczywiste. Zatrzymajmy się tylko na głównych terenach klasyfikacyjnych.

W zależności od wyglądu i kształtu.

 • Klasyczne proste - dość wygodne i dobrze znane sofy. Zwykle są wygodne do umieszczenia wzdłuż ścian małych pomieszczeń i pośrodku dużych pomieszczeń.
 • Kątowy stacjonarny i modyfikowalny. Te sofy są zwykle instalowane w rogu salonu. Zmodyfikowane sofy narożne różnią się tym, że można je przekształcić w klasyczną wersję bezpośrednią. I bez dodatkowego wysiłku ze strony właściciela.
 • Sofa-wyspa. Rodzaj sofy, która wygodnie jest zainstalować na środku salonu. Są wystarczająco kompaktowe i zaprojektowane do podziału na strefy środkowej części pomieszczenia.

Jak wybrać sofę do salonu


W zależności od podstawowego projektu.

 • Monolityczne sofy - ich cechą jest to, że mają z reguły pojedynczą, nierozdzielną ramę. A żeby je zmienić, można "bezboleśnie" po prostu tapicerkę.
 • Modularne sofy - cechą ich konstrukcji jest dostępność osobnych modułów, z których wychodzi sofa. W razie potrzeby moduły można przestawić, ponieważ wygodnie jest je zmieniać, a tym samym kształt sofy.

W zależności od metody transformacji dostępne są sofy:

 1. "Click-clack" - metoda transformacji jest bardzo podobna do sofy. Jednak w przypadku klapek, potrzeba więcej wysiłku, aby go zdemontować. "Klątwa" dzięki specyficznemu mechanizmowi jest łatwiejsza do zrozumienia.
 2. Rolling sofa - jest przekształcana przez toczenie z trzewia konstrukcji specjalnego elementu, który służy zarówno jako podłoże skalne, jak i pudełko do przechowywania rzeczy.
  Jak wybrać sofę do salonu
 3. Euro-book - trochę jak zwykła książka na kanapę, różnica polega głównie na tym, że ma elementy transformujące wewnątrz powłoki. Zapewnia to większą zwartość i funkcjonalność projektu.
 4. Klapa - ten rodzaj sofy ma transformowalny mechanizm wewnątrz etui, w razie potrzeby można go rozszerzyć rozkładając go zgodnie z zasadą przewijania.
 5. "Dolphin" - ten mechanizm jest dość powszechny wśród sof o różnych formach i wzorach, bardzo wygodnie jest go układać. Najpierw wysuwamy dolną sekcję, która przesuwa się na kółkach z przypadku sofy. A potem wypychamy poduszkę z tej sekcji i wszystko, transformacja jest skończona.
 6. "Akordeon" - ten mechanizm transformacji jest również bardzo popularny. Jednak jest on realizowany głównie w sofach klasycznych form. Aby rozłożyć sofę "akordeon" należy pociągnąć za pętlę w dolnej części konstrukcji, dzięki temu dolna część pozostawi na kołach i stanie się trzecią częścią podwójnego łóżka. Drugim i pierwszym, odpowiednio, są tył i siedzenie.
 7. "Teleskop" - w trakcie rozkładania takiej sofy z głębi ciała, wywijane jest pudełko, w którym znajdują się dwie poduszki i jedna poduszka jest wyciągnięta spod oparcia tego mebla, uzyskuje się dwa pełne łóżka.

Wymieniliśmy nie wszystkie typy sof, ponieważ jest ich dużo i stale pojawiają się nowe rozwiązania techniczne, które są następnie realizowane w nowych rodzajach takich miękkich elementów meblowych. Jak zauważyłeś każdy typ sofy, ma ogromną liczbę funkcji. A jeśli nie uwzględnisz tych funkcji, prawdopodobnie nie będziesz w stanie wybrać odpowiedniego wariantu do salonu.

Trochę o tapicerce i wypełniaczu

Być może nawet najlepszy ekspert w dziedzinie mebli tapicerowanych nie może wymienić najlepszego tapicerki lub wypełniacza na sofę. Każdy materiał ma swoje zalety i wady. Skóra, na przykład, materiał do tapicerki jest odporny na różne zanieczyszczenia w domu, ale uszkadza go raz ostrym przedmiotem, w pełni zdajesz sobie sprawę z jego wad. W przypadku tapicerki sytuacja jest prawie taka sama, istnieje wiele odmian, ale odpowiednia dla wszystkich przypadków tam życia.

Z materiałów tapicerskich do kanapy jest dobrze dopasowany stado. Jest tani i może być zastąpiony przy okazji. Ponadto, flokulacja łatwo usuwa zanieczyszczenia z gospodarstw domowych, być może dlatego ten materiał zyskał popularność wśród ludzi. Jeśli chcesz wybrać tapicerkę, rezygnując z praktyczności ze względu na piękno, będziesz potrzebował żakardowej tkaniny lub szmatki.

Jak wybrać sofę do salonu

Wypełniacze do nowoczesnej sofy występują również w kilku postaciach: sprężynach, piance poliuretanowej, włóknie poliestrowym. Sprężyny znacznie poprawiają wygodę sofy, im więcej, tym lepiej, a kanapa jest niezawodnie chroniona przed dziurkowaniem. Pianka poliuretanowa nie jest również złym materiałem do wypełniania oparć i siedzeń, co dodaje meblom wygodnym i prawie nie wytłaczanym.

Włókno poliestrowe jest, naszym zdaniem, najbardziej udaną opcją do wypełnienia "macicy" sofy, ponieważ podobnie jak inne rodzaje wypełniaczy, nie jest przebijana, ale jednocześnie czyni meble wygodniejszymi. Usiądź na kanapie z nadzieniem z włókna poliestrowego to przyjemność.

Jak wybrać kolor sofy do salonu?

Kolor sofy musi być w harmonii z wnętrzem sali przyjęć. Niekoniecznie ten kolor będzie w tonie głównego koloru w pokoju, ponieważ sofa jest tym meblem, który może stać się jasnym akcentem na ogólnym tle kolorystycznym.

Na przykład sofa o jasnym kolorze liliowym bardzo dobrze rozcieńczy zakres kolorów w salonie, w którym przeważają kolory pastelowe. Nowoczesne wzornictwo wnętrza jest mile widziane, zgodnie z modną koncepcją kolorystyczną, dominuje jasny kolor, rozcieńczony jasnym i soczystym akcentem, którego rola może z łatwością przejąć sofę.

Pokój gościnny - umieszczamy sofę

Prawidłowo umieścić kanapę w salonie jest również bardzo ważne. Czasami nie jest to sama sofa, ale jej niepoprawne umieszczenie znacząco psuje ogólne wrażenie kompozycji projektanta pokoju. Aby prawidłowo umieścić kanapę w salonie, musisz skorzystać z wielu dobrych wskazówek, które zostały sformułowane przez projektantów:

Podsumowując, zauważamy, że wybór sofy do salonu jest niezwykle ważny. Po pierwsze, wybierając ten mebel, dokładnie dostosowujesz kompozycję do projektu i od tego, jakie będą, ogólne wrażenie wnętrza salonu zależy. Po drugie, sofa jest centralnym elementem wnętrza, a wszystkie jej zalety i wady z pewnością docenią goście.Powiązane artykuły

Poprzedni

Następna

Top Top