Jak wybrać mięso - jedzenie

Wszyscy ludzie, z wyjątkiem, być może, tylko wegetarian i przedstawicieli niektórych wyznań religijnych, spożywają mięso. I oni go kochają. Mięso to bardzo przydatny i pożywny produkt. Dania mięsne z reguły są zwieńczeniem każdej uczty. Aby uczynić to danie sukcesem i zadowolić nie tylko swoim wspaniałym smakiem, ale także apetycznym widokiem, musisz wybrać odpowiedni podkład - kawałek mięsa. Jak to zrobić?Jak wybrać mięso - jedzenie

Odbierz swój przepis

Główne wskaźniki łagodnego mięsa

Każdy rodzaj produktu, w tym mięso, ma swoje cechy jakościowe. Nie musisz być szefem kuchni w drogiej restauracji, aby móc wybrać dobre świeże mięso, wystarczy znać jego cechy organoleptyczne. Do takich ekspertów należą: wygląd, zapach, kolor, konsystencja, stan ścięgien, podskórnej tkanki tłuszczowej i szpiku kostnego, a także jakość bulionu i mięsa po ugotowaniu.

Klasyfikacja mięsa. Jak wybrać mięso

W zależności od warunków termicznych specjaliści identyfikują parę, schłodzone, zamrożone mięso.

Sparowane mięso to mięso, które nie schłodziło się po uboju i nie straciło ciepła zwierząt. Mięso to nie jest używane przez kucharzy, ponieważ uważa się, że aby być odpowiednim do stosowania w żywności, mięso musi przejść szereg przemian fizykochemicznych - dojrzałych.

Schłodzone (temperatura nie jest wyższa niż 12 ° C), jest uważane za mięso, które przez 6 lub 8 godzin po rozbiorach tusza była trzymana w warunkach naturalnych lub specjalnych komorach chłodniczych. Pokryta jest cienką skórką, jej kolor jest bladoróżowy lub bladoczerwony. Konsystencja takiego mięsa jest gęsta, nie ma lepkości. Szpik kostny jest bladożółty, ścięgna są gęste i elastyczne. Takie mięso jest idealne na każde danie.Łagodna schłodzona (temperatura - od 0 do 4 ° C) mięso ma te same cechy co schłodzone mięso, jest również dobra do jedzenia.

Mrożone - mięso, które zostało zamrożone w specjalnych komorach do temperatury nie wyższej niż -8 ° C. Jeśli takie mięso było przechowywane zgodnie ze wszystkimi wymaganiami i nie było poddawane rozmrażaniu (rozmrażaniu) i powtarzane zamrażanie, można je stosować do żywności. Tylko sprawdzenie zgodności z warunkami przechowywania mięsa na wszystkich etapach jego transportu jest prawie niemożliwe. Dlatego przy zakupie mrożonego mięsa szanse na określenie stopnia jakości produktu są zerowe. Zamrożone mięso prawie nie ma zapachu, nawet jeśli nie nadaje się do jedzenia.

W zależności od rodzaju ubitych zwierząt mięso dzieli się na wołowinę, cielęcinę, wieprzowinę, jagnięcinę, mięso końskie, mięso kozie itp.

Jeśli wolisz wołowinę, musisz wybrać mięso, które ma następujące cechy: jasny czerwony kolor, marmurkowanie (obecność drobnych tłuszczowych wtrąceń), bladożółty tłuszcz i bardzo gęsta konsystencja. Mięso nie powinno mieć ostrego nieprzyjemnego zapachu.

Fani cielęciny (to mięso osobników w wieku od 2 tygodni do 3 miesięcy) wiedzą, że ten rodzaj mięsa wyróżnia się jasnoróżowym kolorem i bardzo delikatną konsystencją. W cielęcinie prawie nie ma podskórnej tkanki tłuszczowej, dlatego mięso jest uważane za produkt dietetyczny i dobrze wchłaniane przez organizm. Ze względu na te niezwykłe właściwości, cielęcina nadaje się do jedzenia nawet dla małych dzieci i osób z problemami zdrowotnymi.

Dobra świeża wieprzowina wyróżnia się jasnoróżowym kolorem, drobnoziarnistą strukturą i marmurkowatością. Zapach jest przyjemny, świeży.

Mięso jagnięce, kozie i mięso końskie nie cieszą się taką popularnością wśród konsumentów jak poprzednie rodzaje mięsa. Ale ich cechy jakościowe są znane: dobra baranina i kozy są jasne lub ciemnoczerwone, gardło konia jest ciemnoczerwone, gdy w powietrzu robi się ciemniej, dostaje sinawe zabarwienie. Zapach mięsa jest specyficzny, charakterystyczny dla każdego rodzaju zwierząt.

W zależności od wieku mięso bydła dzieli się na mięso młodych zwierząt (w wieku od 3 miesięcy do 3 lat) i mięso dorosłych zwierząt. Mięso młodych jest lżejsze, konsystencja jest łagodna, zapach jest mniej wyraźny. Młode mięso jest smaczniejsze, świetnie nadaje się do gotowania. Wraz ze wzrostem wieku zwierzęcia mięso staje się ciemniejsze, a u starszych zwierząt prawie czarne. Stare mięso jest twarde, smak jest zadowalający.Powiązane artykuły

Poprzedni

Następna

Top Top