Jak wybrać glinę do pieca

Jak wybrać glinę do pieca
Glina jest ściągającym materiałem budowlanym, który dała nam natura. Niedobór tego materiału nie jest obserwowany i najczęściej glina jest używana do układania pieca.W zasadzie prawie każdy glina mogą być wykorzystane w dowolnym celu, cała rzecz tylko, że znacznie więcej będzie musiał dodać składniki i jak dobrze będzie ostateczne rozwiązanie.

Ogólnie glina jest klasyfikowana zgodnie z jej właściwościami technologicznymi

Aby określić jakość gliny, należy wziąć mały kawałek gliny, dobrze rozciąć ręce, a następnie wyrzucić z niego kiełbasę. Pamiętasz, jak w dzieciństwie?

Jak wybrać glinę do pieca

Kiełbasa zgiąć łuk i teraz uważnie. Jeśli na łuku nie ma widocznych pęknięć, jest to zwykła glina, a jeśli prototyp ma wiele pęknięć, to glina jest chuda. Prawdziwa tłusta glina jest trudna do zgięcia w łuk, ale pęknie.

Rozwiązania na bazie glinki tłuszczowej

Tłuszczowa glina jest bardzo dobra jako materiał hydroizolacyjny, surowiec do produkcji ceramiki. Jeżeli z takiej gliny powstanie mur lub tynk, po wyschnięciu powierzchnia zostanie pokryta siatką pęknięć.

Cegła wykonana z takiej gliny również pęka podczas suszenia i wypalania.

Jak wybrać glinę do pieca

Aby uzyskać zadowalającą wydajność dla cegieł i zapraw tłuszczowego gliny należy dodać do młynie piaskowym cegły, kreda i inne potrzebne dodatki w pożądanych proporcjach.

Przed dodaniem piasku do gęstej gliny należy ją rozcieńczyć wodą, aż gęstnieje śmietana.

Rozwiązania dotyczące chudej gliny

Rozwiązania dla chudej gliny (zawierającego dużo piasku) są łatwe do pracy, jednak po wyschnięciu nie mają wystarczającej siły i szybko ulegają zniszczeniu.Aby ulepszyć takie rozwiązania w fazie gotowania, dodaje się glinkę tłuszczową. A jeśli pozwalają na to warunki pracy, należy dodać szkło cementowe, wapienne lub sodowe (płynne).

Rozwiązania oparte na normalnej glinie

Największe zastosowanie mają rozwiązania oparte na zwykłej glinie. Mają najbardziej optymalną wydajność, są wygodne w użyciu i nie pękają po wyschnięciu.

Określenie rodzaju rozwiązań

Najłatwiejszym sposobem sprawdzenia, który rodzaj gliny jest używany, jest sprawdzenie, w jaki sposób gnojowica zsunie się z kielni.

Roztwór przygotowany na normalnej glinie będzie się z niej wyczołgał.

Roztwór oparty na ubogiej glinie po prostu spłynie, a glinka tłuszczowa przylgnie do powierzchni kielni.

Jak wybrać glinę do pieca

Bardziej pouczająca (choć bardziej kosztowna) metoda polega na zastosowaniu roztworu testowego na powierzchni cegły i późniejszej obróbce cieplnej.

Po starzeniu w podwyższonej temperaturze roztwór z glinką tłuszczową pęka, a cienka glina rozpadnie się, gdy zostanie uniesiona palcem. Roztwór przygotowany na bazie normalnej gliny będzie miał równą, stabilną powierzchnię.

Ta metoda ma sens w przypadku układania pieców. Daje wyobrażenie o tym, jak rozwiązanie murarskie będzie zachowywać się w przyszłości w podwyższonych temperaturach.

Zaprawy murarskie do pieców murowych

Jeśli mieszkasz w pobliżu górzystego terenu, lepiej jest użyć górskiego piasku na murze. Istnieje opinia, że ​​piasek rzeczny jest bardziej odpowiednim materiałem budowlanym, ale tak nie jest.

Faktem jest, że ziarno piasku rzecznego ma okrągły kształt. Z powodu tej cechy są mniej przylegające do gliny.

Przed przygotowaniem roztworu piasek przesiewa się przez sito, a następnie z gliny do wyboru drobnych kamyków, gałązek, korzeni roślin itd.

Następnie glinkę należy namoczyć przez około 24 godziny w pojemniku z wodą, aby stała się miękka i plastyczna.

Jak wybrać glinę do pieca

Standardowy stosunek piasku do gliny wynosi 1/2. Jest to część gliny - dwie części piasku. Ale ten stosunek może się różnić w zależności od zawartości tłuszczu w glinie. Im grubsza glina, tym więcej piasku należy dodać.

I na koniec pamiętaj, że gotową zaprawę glinianą można pozostawić tylko pod daszkiem lub zadaszeniem. Może padać, a roztwór zmyje.

Jak wybrać glinę do pieca

Nie wolno również ignorować kwestii finansowych. Zamek z gliny, wykonany wokół domu z niebieskiej gliny, kupiony w aptece, na swój koszt będzie wielokrotnie większy od kosztu domu.

W ten sposób optymalnie dobrany rodzaj glinki obniży koszty i zapewni najdłuższy czas pracy.Powiązane artykuły

Poprzedni

Następna

Top Top