Jak wybielić tiul w domu kapron, stary, organza, pożółkły, nylon

Luksusowe zasłony z tiulu cieszą oko, jeśli są śnieżnobiałe. Ale z biegiem czasu, wszelkie zasłony zyskują obskurny cień. Nie spiesz się z nimi rozstawać - materiał można wybielić w domu.Jak wybielić tiul w domu kapron, stary, organza, pożółkły, nylon

Tiul welonowy

Białe zasłony welurowe można wybielić za pomocą amoniaku - nie szkodzi delikatnej tkaninie. Fabryczne wybielacze nie są zalecane w przypadku welonów.

Napełnij głęboki pojemnik lekko ciepłą wodą, dodaj 50-100 ml amoniaku i trochę detergentu. Opuść zasłonę do roztworu i pozostaw na kilka godzin, a następnie ostrożnie opłucz zasłony.

Jak wybielić tiul w domu kapron, stary, organza, pożółkły, nylon

Zwykła skrobia pomoże nie tylko wybielić tkaninę, ale także pozwoli kompozycji kurtyny na zachowanie kształtu. Rozpuścić roztwór skrobi i zanurzyć tam już wyprany tiul. Płukanie roztworu skrobi nie jest konieczne.

Organza Tulle

Organza jest doskonale bielona przez sól kuchenną. Przygotuj roztwór: 5 litrów wody w temperaturze pokojowej, 1-2 łyżeczki soli. Zanurz zasłonę na kilka godzin, a następnie przemyj ją proszkiem.

Umyć organzę w temperaturze nie wyższej niż 40 stopni w delikatnym trybie prania bez obracania. Wycierając tiul ręcznie, nie należy go również wykręcać - zawiesić tkaninę w pozycji pionowej, pozostawić do wyschnięcia i wyschnąć.

Jak wybielić tiul w domu kapron, stary, organza, pożółkły, nylon


Możesz dodać kilka łyżek wody utlenionej podczas prania w pralce - ma dobre właściwości wybielające i jest bezpieczna dla zdrowia.

Tiul nylonowy

Stara zasłona z klatki babci może zostać wybielona. Nylonowe zasłony są wybielone na niebiesko - wystarczy dodać czapkę produktu do komory klimatyzatora w pralce.

Jak wybielić tiul w domu kapron, stary, organza, pożółkły, nylon

Jeśli myjesz rękami, po umyciu pudrem, rozcieńczyć odrobinę niebieskiego w wodzie i opłukać w nim zasłony przez trzy minuty. Dokładnie mieszaj niebieski w wodzie, zanim spadnie tam tiul, w przeciwnym razie niebieskie plamy pojawią się na tkaninie.

Zamiast bluinga można korzystać z zieleni apteki - doskonale poradzi sobie z zażółceniem. Rozpuść 10 kropli zieleni w szklance wody i dokładnie wymieszaj, a następnie wlej roztwór do miski z wodą i spłucz tiul. Nie musisz spłukiwać zieleni.

Tiul nylonowy

Nylonowe zasłony można dobrze wybielić za pomocą sody oczyszczonej i soku z cytryny. Weź sok z dwóch lub trzech dojrzałych cytryn, dodaj ¼ szklanki sody, wymieszaj składniki i nałóż spray na całą powierzchnię tiulu.

Sprawdź, czy tkanina jest całkowicie zaimpregnowana sokiem z cytryny. Jeśli kurtyna jest duża, musisz użyć więcej owoców cytrusowych.

Jak wybielić tiul w domu kapron, stary, organza, pożółkły, nylon

Zawieś tiul pod bezpośrednim słońcem i pozostaw na kilka godzin, a następnie umyj za pomocą płynnego detergentu.

W mieszaninie soku z cytryny i sody można dodać pół filiżanki angielskiej soli - heptahydrat siarczanu sodu. Ten produkt można kupić w aptece lub w sklepie ogrodniczym.

Jak wybielić tiul w domu kapron, stary, organza, pożółkły, nylon

Do rozjaśniania tiulu można użyć zakupionych wybielaczy do tkanin syntetycznych, które nie zawierają chloru. Uważnie przeanalizuj skład swojej kurtyny i informacje na etykiecie wybielacza.

Jednak wybielanie za pomocą narzędzi sklepowych daje jednorazowy efekt - jeśli tiul ponownie zmieni kolor na żółty lub szary, będziesz musiał szukać alternatywnej metody wybielania.

Przed praniem i wybielaniem tiulu, nie zapomnij usunąć kurzu i brudu z tkaniny - wtedy twoja kurtyna będzie błyszczeć czystością i bielą, podoba ci się i Twoim gościom.Powiązane artykuły

Poprzedni

Następna

Top Top