Jak uprawiać shiitake w domu - intensywna uprawa shiitake w torebkach wszystkich sztucznie

Intensywna uprawa shiitake w workach

Ze wszystkich sztucznie uprawianych grzybów shiitake jest najbliżej spokrewniony z boczniakami. Ale są też różnice. Shiitake grzybnia rośnie znacznie wolniej niż grzybni boczniaka, a zatem konieczne jest użycie specjalnej technologii do przygotowania podłoża.Przygotowanie podłoża
Shiitake może rosnąć na różnych podłożach - takich jak słoma, kolby kukurydzy, zbóż i innych odpadów rolniczych, sam lub w połączeniu z trocinami. Podstawą podłoża są dębowe lub olchowe trociny. Niemniej jednak można również użyć trociny klonu, leszczyny, brzozy itp. Aby przygotować podłoże do uprawy grzybów shiitake, stosuje się podwójną pasteryzację - podłoże wylewa się dwukrotnie gorącą wodą. Napełniamy wybranego podłoża duże białe torby i umieścić w pojemniku do pasteryzacji - płynięcia temperatury wody od 85 do 95 ° C, po czym torby umieszczone na noc, tak aby odprowadzać nadmiar wody, a w celu umożliwienia podłoże do ostygnięcia i ponownie wlać rano. Podwójna pasteryzacja oczyszcza podłoże z obcych zanieczyszczeń.

Wypełnianie bloków
Aby zabezpieczyć się przed niepożądanymi infekcjami należy podjąć nową i bardzo ciasne plastikowe torby i wypełnić je mocno rozgrzanym podłożu tak, że nie ma wolnego miejsca na powietrze, a następnie można siać grzybnię. Dla 10 kg substratu, weź 500 g grzybni i dokładnie wymieszaj. Po podłoże miesza się z grzybni i umieszcza w bloki, przy czym koniec zamknięty worek bawełnianej gazy korek 40 do 60 mm średnicy i wysokości 70-80 mm do grzybów w procesie wzrostu można oddychać. Kawałki do wzrostu grzybów nie są zrobione!Aby zrobić tampon. wyciąć kawałek gazy lub bandaż (bandaż powinien mieć szerokość 10-12 cm) i złożyć na pół. Na bandażu umieść duży kawałek waty tak, aby tampon był napięty. Podnieś brzegi gazy i zawiąż je sznurkiem, a następnie odetnij nadmiar bandaża i liny. Gotowy tampon umieszcza się w górnej części woreczka z zaszczepionego substratu tak, że tampon 1-1,5 cm wystającym folii i zamocować go za pomocą taśm gumowych. Następnie bloki 20-30 dni umieszczone w ciepłym ciemnym pomieszczeniu o temperaturze 16-24 ° C do kiełkowania, pod warunkiem, że bloki wypełnione grzybni i stają się białe. W ciągu najbliższych 10 dni blok stanie się brązowy.

Grzybów rosnących temperatury powinien wynosić + 8 ° C do +26 ° C Proces wzrostu wymaga 6-8 godzin światła, wentylacji pokojowej i 65-80% względnej wilgotności powietrza. Przejście do fazy owocowania można przyspieszyć przez wykonanie małych otworów w blokach dla przepływu powietrza. Należy to zrobić podczas okresu "białego bloku". W takim przypadku napływ tlenu przyspieszy pojawienie się brązowego bloku. Okres owocowania trwa 2-3 dni. W tym czasie na górnym końcu bloku pojawiają się jajniki, podobne do popcornu, który następnie zamienia się w owoce. Gdy pod filmem głowa grzyba jest wyraźnie widoczna, należy wykonać nacięcia przypominające liść, aby umożliwić swobodny wzrost grzyba. Z jednego bloku można usunąć 2-5 roślin w ciągu 3-6 miesięcy i można uzyskać 4-7 kg świeżych i przydatnych grzybów.
Zawartość użytego bloku można wykorzystać jako kompost lub dodatki paszowe dla zwierząt, ponieważ jest bogaty w białka.

Rozległa uprawa shiitake na dziennikach.

Przygotowanie dzienników.
W dzienniku wywierć otwory w pewnej odległości od siebie. Następnie dziury są dokładnie wypełnione grzybnią. Najlepiej używać specjalistycznych bloków grzybni (kotlety).

Uprawa grzybów.
Dziennik jest zainstalowany w zacienionym, wilgotnym miejscu, aby wchłonął niezbędne wilgoć. Należy zapewnić, aby kłody nie były suche, ale nie byłyby nadmiernie wilgotne. W ciągu 16-24 miesięcy grzybnia rozprzestrzeni się w całym lesie. Można to ocenić przez pojawienie się białych plam na budynkach z bali.Poprzedni

Następna

Top Top