Jak uniknąć korozji samochodu

Około 70% kosztów samochodu określa stan nadwozia, który zależy od tego, czy samochód był w wypadku i stopnia jego korozji.


Przyczyny przyspieszonej korozji są podzielone na dwie grupy i dotyczą:

- z konstruktywnymi lub technologicznymi cechami poszczególnych modeli;
- z wpływami zewnętrznymi.

Pierwsza grupa obejmuje:

- występowanie wysokich naprężeń i wibracji ciała metalowego;
- obecność "kieszeni" w częściach nośnych ciał;
- zastosowanie cienkiej blachy (0,7-0,8 mm);
- użycie metalu z zanieczyszczeniami zwiększającymi szybkość korozji;
- obecność koncentratów korozyjnych w postaci listew i innych ozdób.

Zewnętrzne wpływy obejmują:

- związki siarki, dwutlenek węgla i chlorki zawarte w otoczeniu
środowisko;
- Roztwory soli fizjologicznej stosowane do zwalczania lodu.

W naszych warunkach największy wpływ ma szereg roztworów soli, które prowadzą do powstawania mostków przenoszących prąd pomiędzy częściami ciała, zwykle o różnym potencjale elektrycznym. Powoduje to najszybsze niszczenie metalu - korozję elektrochemiczną. Najważniejsze jest to, że wszystkie samochody mają jednoprzewodowy obwód elektryczny, a co za tym idzie, obecne prądy "chodu" od jednego konsumenta do drugiego. Nie będziemy dalej zagłębiać się w teorię, pozostawiając ją specjalistom w dziedzinie korozji i zwracając się do praktycznych pytań. Wyniki te opierają się na wykorzystaniu podczas badania trzech typów instrumentów, pozwalając ocenić:

- zmiana grubości "żywego" metalu, to znaczy nie narażenia na korozję;
- stopień erozji metalu od środka, w prostych słowach, stopień jego rozluźnienia lub zniszczenia przez tlenki;


- grubość warstwy kosmetycznej (farby, szpachlówki), która pozwala określić, czy ciało zostało naprawione i próbuje je ukryć.

Wyniki egzaminów przeprowadzanych przez specjalistów pozwalają wyciągnąć następujące wnioski:

1. W warunkach naszego regionu szybkość przenikania korozji do metalu w samochodach zimowych wynosi 0,2 mm na rok i 0,1 mm na rok w przypadku pojazdów, które nie widziały soli.

2. Korozja rozwija się szczególnie szybko w obszarach poddawanych naprawie nadwozi, i bardzo szybko, jeśli naprawa została wykonana przy użyciu spawania lub lutowania, ponieważ powstają pary elektrochemiczne różnych metali. Dla tych, którzy kupują samochód, zwłaszcza samochód zagraniczny, ma to fundamentalne znaczenie. Nie bez przyczyny ekonomiczni Europejczycy prawie zawsze sprzedają nawet trochę zepsuty samochód (choć po otrzymaniu ubezpieczenia) za piosenkę - 1-2 tys. Za ile są one następnie odsprzedawane na naszych rynkach. Ale jeśli masz dość szczęścia, aby odkryć ukrytą wadę przed zakupem, wiedz, że rzeczywisty koszt takiego samochodu jest o 25-50% niższy niż koszt nieubezpieczonego samochodu. Nie wolno nam zapominać, że prędzej czy później sprzedacie samochód, a bez ekspertów drogie zakupy są teraz dokonywane tylko przez bardzo naiwnych ludzi.


3. Najszybszy proces korozji w samochodach używanych w zimie i przechowywany w garażach, szczególnie ciepły, bez wstępnych soli rozpuszczających z bieżącą wodą. Podkreślamy, nie spuszczając wody, mianowicie rozwiązanie. Bardzo mylą się ci, którzy wierzą, że myjąc dno samochodu silnym strumieniem, robią dobry uczynek. Sole łatwo się rozpuszczają i nie wywierają dużego nacisku, ale powłoki ochronne z silnego strumienia szybko "odrywają się" od metalu, zwisają, tworząc jedynie iluzję ochrony. W jamach powstałych pomiędzy metalem a wiotkim mastyksem korozja rozwija się znacznie szybciej niż na otwartym metalu.

Nie zaleca się mycia samochodu gorącą wodą, ponieważ ze względu na różną ekspansję temperaturowe powłoki ochronne, które rozgrzewają się, najpierw "zsuwają się" z metalu, tworząc negatywny efekt. Ci, którzy uważają, że powłoka ochronna jest grubsza, nie mają racji, tym lepiej. Wszystko wprost przeciwnie. Najważniejsze jest to, że nie ma żadnych przerw w powłoce, a zatem musi być regularnie aktualizowana.
Podsumowując - praktyczne porady. Z tych dwóch samochodów lepiej nie jest ten "młodszy", ale ten, na którym proces niszczenia metalu nie przeniknął na głębokość większą niż 0,4-0,5 mm. W takim przypadku niemożliwe jest zapobieganie powstawaniu dziur przez jakiekolwiek leczenie w ciągu roku i pół lub dwóch. I odwrotnie, nawet stary samochód, który ma niezawodną ochronę od początku działania, będzie trwał jeszcze przez wiele lat. W naszych warunkach silnik i podwozie mogą być naprawiane w obcym samochodzie, ale jest ekonomicznie niewygodne, aby naprawić silnie zgniłe nadwozie.Powiązane artykuły

Poprzedni

Następna

Top Top