Jak rozwijać pamięć fotograficzną - rozwój pamięci

Jak rozwijać pamięć fotograficzną - rozwój pamięci
Ludzki mózg jest prawdziwą idealną "maszyną", z którą żaden mechanizm nie może się równać na Ziemi! Każdego dnia pamiętamy wiele przydatnych dla nas informacji. Później coś jest wymazane ze wspomnień, niepotrzebne szczegóły są eliminowane. Rzeczywiście, jeśli taki proces nie nastąpił, nasz mózg był po prostu przytłoczony masą informacji, których absolutnie nie potrzebujemy. Ale co z chwilami, które wywołują miłe wspomnienia? Z pewnością zauważyliście, że pamiętamy ich całe życie. Niestety dotyczy to również negatywnych wstrząsów.Tak więc ten mechanizm zapamiętywania jest całkiem zrozumiały - doskonale pamiętamy, co spowodowało silne emocje. Wiele osób marzy o stworzeniu pamięci fotograficznej, nawet nie podejrzewając, że ona już istnieje w tobie, trzeba ją tylko trenować. Emocje działają jak prawdziwy środek pobudzający - to znaczy, że doświadczyło się jakiegokolwiek rodzaju i że jest to nazywane po prostu odciśnięte w pamięci. A jak świadomie rozwijać pamięć fotograficzną? W końcu zdolność ta daje wiele nowych możliwości, zarówno w życiu codziennym, jak i zawodowym.

Ludzki mózg jest gotowy do rozwiązania każdego postawionego zadania. Więcej treningów to najlepszy wynik.

Zacznij od prostego

Jeśli jesteś zdecydowany obudzić ukryte moce swojego mózgu i nauczyć się zapamiętywać żywe obrazy i drobne szczegóły, zacznij od małych. Wielkim ćwiczeniem dla pamięci treningowej będzie "dynamiczne" ogniskowanie. Jest to bardzo prosta technika, ale pozwoli ci nauczyć się zapamiętywać szczegóły. Więc: na pewno chodzisz codziennie lub idź do pracy. Zamknij oczy i pamiętaj: ile budynków mijasz, jakie drzewa rosną na tej trasie, ile skrzyżowań. O dziwo, prawie 80% ludzi nigdy nie będzie pamiętało takich drobiazgów! Zadanie pierwsze: następnego dnia chodź cicho do znajomych miejsc i spróbuj zapamiętać tyle, ile widzisz, nie możesz nagrywać. Wróć do domu, zamknij oczy i pamiętaj. Lepiej napisać wszystko, co widziałeś. Następnego dnia sprawdź, czy się zbiegło. Wykonuj to ćwiczenie codziennie, a po kilku tygodniach złapiesz się na tym, że możesz nie tylko zapamiętać szczegóły, ale także dokładnie odwzorować obraz terenu.Szczegóły są ważne

Bardzo ważne jest regularne trenowanie mózgu. Jak rozwijać pamięć fotograficzną, jeśli ten warunek nie jest spełniony. Nie, wszystkie twoje wysiłki pójdą na marne. Przydatne ćwiczenia, które nie tylko pomagają nauczyć się "fotografować" detale, ale także pomagają skoncentrować się na konkretnym przedmiocie:

  • 10 drobiazgów - jest to dość prosta technika, która doskonale rozwija pamięć fotograficzną. Znajdź w domu 10 najprostszych i niepozornych drobiazgów: spinacze, długopisy, opakowania cukierków, cokolwiek. Pamiętaj tylko, że powinny być niepozorne i proste. Połóż je na białej kartce papieru. Tło musi być neutralne, w przeciwnym razie zostaniesz rozproszony. Zamknij oczy, skoncentruj się i po 5 sekundach otwórz i spróbuj bardzo ostrożnie, nie odrywając wzroku, spójrz na przedmioty (około 10 sekund). Zapamiętaj szczegóły, wszystkie szczegóły: litery, krzywe, kolory, kształty. Usuń przedmioty i zacznij pamiętać, z reguły wiele osób pamięta dokładnie opis 5 osób! Ale jeśli wykonujesz to ćwiczenie codziennie, wynik Cię zaskoczy. Możesz nie tylko opisać zdjęcie, które zobaczyłeś, ale także dokładnie zapamiętać położenie każdego przedmiotu na papierze!
  • Kombinacja - takie ćwiczenie pomoże rozwinąć umiejętność wywoływania każdego wcześniej oglądanego obrazu. Zacznijmy więc: pamiętaj o każdym zdjęciu z rany, a teraz przyjrzyj się dokładnie obiektom znajdującym się w pobliżu. Teraz wyobraź sobie panoramę, w której dwa z tych obiektów istnieją w tym samym czasie. Na przykład pamiętaj o pięknym bukiecie, który został ci dany i zegarowi, który waży na ścianie - są one umieszczone obok siebie na tym samym stole. Kontempluj je w tym samym czasie, a teraz mentalnie połóż kwiat na tarczy. Może najpierw to nie zadziała, musisz trenować. Teraz stworzyliście świadomy obraz, który "wyciągnął" z mózgu wcześniej widzianego i prowadził pracę z informacjami.

Jasne obrazy, wrażenia, zapachy mogą wywołać najbardziej żywe i dokładne wspomnienia, tworząc wyraźny obraz, a nie brakujące szczegóły.

Jasne obrazy

Jak rozwijać pamięć fotograficzną? Aby to zrobić, użyj metody asocjacji. Jaka jest jego istota? Faktem jest, że nasz mózg przechowuje informacje poprzez skojarzenia, które powstają, gdy mówi się konkretne słowo. Na przykład mówisz o cytrynie i czujesz lekką kwaskowość w ustach! Dlaczego tak się dzieje - tak, ponieważ ta metoda zapamiętywania jest najskuteczniejsza i najłatwiejsza dla mózgu! Jak świadomie korzystać z tej umiejętności:

  • Kontakt dotykowy - jeśli chcesz dokładnie zapamiętać przedmiot, dotknij go, spróbuj zapamiętać wrażenia z dotyku. Taka metoda pozwoli ci w przyszłości łatwo przywołać temat we wszystkich szczegółach;
  • Zapach to bardzo silny stymulator pamięci. Na przykład, podczas spaceru, zwróć uwagę na kwiat lub drzewo kwitnące, zamknij oczy i wdychaj jego zapach. Przyjrzyj się uważnie, starając się zapamiętać wszystkie drobne szczegóły;
  • Jasne błyski - ta metoda polega na zobaczeniu obrazu lub obiektu, próbując wymyślić jaskrawe skojarzenie. Np. Nudny tekst można łatwo zapamiętać, jeśli czytasz o statystykach, aby wprowadzić dodatki takie jak mole, które siedzą i liczą rachunki. Taki obraz w życiu nie zobaczysz i nie da się go porównać z niczym i łatwo zapisać w pamięci! Niech to będzie śmieszne, ale działa dobrze. Dotyczy to osób, które muszą pamiętać. Na przykład partner biznesowy zajmujący się dostawą kiełbasy jest łatwy do zapamiętania, ponieważ przedstawił niezręcznego kupca na rynku, który sprzedaje żywe świnie!

Drodzy czytelnicy, jak wiecie, nie ma ograniczeń co do doskonałości! Nie zatrzymuj się tam: trenuj swoją pamięć i wkrótce taka praca przyniesie doskonały rezultat!Powiązane artykuły

Poprzedni

Następna

Top Top