Jak rozpoznać włókna tekstylne, zdrowy dom

Kupując tekstylia i dzianiny lub materiały, nie skupiaj się wyłącznie na ich wyglądzie. Bardzo ważne jest poznanie składu i właściwości włókien tego materiału.Aby wybrać odpowiednie tryby prania, prasowania, czyszczenia i inne sposoby obróbki tkanin i dzianin, musisz być w stanie rozpoznać włókna.

Aby to zrobić, zwykle wystarczy wykonać tak zwany test spalania: aby ustawić kilka wątków materiału interesujących dla Ciebie.

Włókna bawełniane i lniane spalają się stosunkowo szybko; w tym samym czasie jest zapach spalonego papieru. Popiół otrzymany po spaleniu ma kolor szaro-biały.

Włókna wełny palą się wolniej niż włókna bawełny i lnu; podczas gdy zapach palących się napalonych substancji, piór i włosów jest wyczuwalny. Pod koniec spalonego włókna powstaje zwęglona, ​​krucha kula. Popiół w spalaniu włókien wełnianych to czarna, porowata masa.

Włókna wiskozowe i miodowo-amonowe palą się wolno, pozostawiają mały popiół i zapach spalonego papieru.

Włókna kazeinowe zmiękczają i topią się, tworząc kulę, która pachnie palącą, napaloną substancją.Włókna syntetyczne o silnym ogrzewaniu są stapiane i sklejane ze sobą. Płonące, prawie zawsze tworzą bardzo twardą kulę.

Jeżeli wynik próbki do spalania włókien jest wątpliwy, przeprowadza się chemiczne badanie włosów. Polega na przetwarzaniu próbek materiałów zawierających różne substancje, które można kupić w aptece lub w sklepie z narzędziami.

Próbkę z pincetą lub klipsem do prania zanurza się w szklance z gorącym roztworem sody kaustycznej (10 g sody kaustycznej na 100 g wody). Wełna lub naturalny jedwab rozpuszczają się w tym roztworze bez pozostałości. Jeśli osad utknie w roztworze, włókna badanej próbki pochodzenia roślinnego (bawełna lub len).

Miladinov PG Przydatne recepty i porady dla wszystkich.

Losowe artykuły

Słowniczek królików

Ropień - ropień, ropień. Ograniczony proces zapalny w tkankach lub narządach zwierzęcia. Awitaminoza - choroba, która rozwija się w przypadku braku lub braku [...]

Fizjologiczne cechy królika

Aby właściwie zorganizować hodowlę królików, musisz znać podstawy anatomii i fizjologii zwierząt. U królików rozróżnia się następujące układy narządów: ruch arbitralny, [...]

Reprodukcja roślin

Reprodukcja roślin jest jedną z najbardziej ekscytujących i ekscytujących prac ogrodowych. Być może niewielu, nawet spośród wyrafinowanych ludzi, może powiedzieć [...]

Preparat do mycia nerek

Aby oczyścić nerki, uzdrowiciele rosyjskich wsi uciekają się do pomocy siemię lniane: łyżeczkę szklanki wody. Wymieszać mieszaninę. Dawka: pół szklanki [...]Powiązane artykuły

Poprzedni

Następna

Top Top