Jak podnieść dach w prywatnym domu

Aby zwiększyć powierzchnię domu wakacyjnego, nie trzeba budować przedłużenia ani przebudowywać całego dachu, aby pomieścić bardziej przestronny strych. Wystarczy podnieść dach i przebudować drugie piętro. Dzięki takim pracom można podwoić użyteczną przestrzeń domu. Przed podniesieniem dachu domu warto dowiedzieć się, jak przebiega ten proces. Aby zagwarantować, że struktura nie zacznie się deformować pod ciężarem dodawanych materiałów, obciążenie działające na fundament należy wcześniej obliczyć.Jak podnieść dach w prywatnym domu

Dlaczego konieczne jest podniesienie dachu

Pokrycie dachowe może wystąpić z następujących powodów:

 1. Konieczność zwiększenia wysokości sufitu. Aby zwiększyć sufit, w większości przypadków wystarczy podnieść dach o zaledwie 1 metr. Zanim zwiększysz wysokość sufitu, musisz przygotować wszystkie niezbędne materiały, aby ukończyć ściany po podniesieniu dachu.
 2. Chcesz ukończyć 2. piętro. W tym przypadku wzrost odbywa się na wysokości jednego piętra, a ściany są zbudowane z cegieł. Podczas wyboru takiej opcji należy odpowiednio wzmocnić fundamenty domu, obliczając zwiększone obciążenie konstrukcji. Jeśli tak się nie stanie, konstrukcja po skonstruowaniu może zacząć się deformować. W najlepszym razie dom się kurczy.

Jak podnieść dach w prywatnym domu

Przed podniesieniem konstrukcji należy ostrożnie przygotować rysunek tak, aby struktura była niezawodna i nie deformowała się po usunięciu tymczasowych podpór. Podnoszenie należy wykonywać bardzo ostrożnie, ponieważ niedbałe działania mogą doprowadzić do zniszczenia konstrukcji.

Jak podnieść dach w prywatnym domu

Zwiększony sufit jednopiętrowego domu przyczynia się do stworzenia bardziej komfortowych warunków w obiekcie.

Prace przygotowawcze

Aby podnieść dach własnymi rękami, konieczne jest stworzenie metalowej ramy składającej się z kanałów i przymocowanej do pręta podtrzymującego. Aby stworzyć taki projekt, musisz mieć następujące elementy:

 • paski kanałów;
 • przedłużacze z przedłużeniem kabla, które są niezbędne do niezawodnego utrzymania konstrukcji;
 • Wsparcie, które działa jak przewodnik.

Należy pamiętać, że przedłużacze powinny być wykonane z prętów o średnicy co najmniej 1,4 cm. Aby stworzyć metalową ramę, zastosowano kanały 14U z otworami do mocowania ich na podstawie dachu.

Jak podnieść dach w prywatnym domu

Należy pamiętać, że takie śruby, za pomocą których kanały są przymocowane, powinny mieć długość wkręcanej części co najmniej 10 cm. Elementy metalowej ramy, które będą umieszczone wzdłużnie, są przymocowane bezpośrednio do pręta. Przed nabyciem kanałów należy wziąć pod uwagę, że masa całej konstrukcji metalowej nie powinna przekraczać dwóch ton.

Jeśli dach zostanie podniesiony w celu zwiększenia wysokości sufitu, wzmocnienie fundamentu nie będzie możliwe. Ale w sytuacji, w której jego podnoszenie odbywa się w celu utworzenia drugiego piętra, konieczne jest obliczenie obciążenia działającego na podstawę i, w razie potrzeby, uczynienie go bardziej wytrzymałym.

Jak podnieść dach w prywatnym domu


Instalacja urządzeń wspierających

Podpory są konieczne, aby dach wznosił się bez przesuwania go na boki. Mogą być również instalowane jako tymczasowe podpory dachu drewnianego domu przed zainstalowaniem pod nim stałej podstawy.

Kompletny zestaw podpór obejmuje 4 nogi. W tym przypadku każdy element musi wytrzymać ciężar około 1,5 t. Są one tworzone z prętów, których wysokość wynosi 3 metry. Połączenie odbywa się za pomocą zworek o długości około pół metra. W takim przypadku zworki są wycinane z kanałów klasy 8V.

Powstałe w ten sposób metalowe konstrukcje są w stanie wytrzymać konstrukcję do 40 ton. Aby zapewnić, że podczas podnoszenia dachu pokrycie podłogowe nie zacznie się pogarszać, podpory powinny być instalowane tylko w tych miejscach, w których konstrukcja wytrzymuje duże obciążenia. Jeśli ta reguła nie zostanie spełniona, nakładanie się pod podpory zacznie się zapadać, powodując naprawę dachu i reszty konstrukcji.

Jak podnieść dach w prywatnym domu

Jak podnosi się dach?

Aby podnieść dach, należy użyć następujących narzędzi i materiałów:

 • jack;
 • metalowe łączniki;
 • słupy wykonane ze zbrojonego betonu
 • młot;
 • śruby;
 • kanał;
 • pasek metalowy.

Przed podniesieniem dachu domu własnymi rękami, konieczne jest sprawdzenie dokładności obliczeń. Po zakończeniu prac przygotowawczych zainstalowane są gniazda. Do podnoszenia można użyć 2 podnośniki, ale zwiększa to ryzyko wyboczenia podczas równoczesnego podnoszenia konstrukcji. Należy pamiętać, że zainstalowane podpory muszą wytrzymać obciążenie, 2 razy wyższe niż te, które będą miały na nie wpływ zgodnie z obliczeniami. Odległość pomiędzy poprzeczkami belek nośnych nie powinna przekraczać 25 cm.

Jak podnieść dach w prywatnym domu

Podnoszenie dachu następuje przez przemienne podnoszenie każdego naroża o około 5 cm, nie jest konieczne podnoszenie go powyżej, ponieważ może to prowadzić do odkształcenia konstrukcji. Po pierwsze, podnoszenie odbywa się na wysokości 25 cm, a dopiero potem można przyspawać do wsporników następujące poprzeczki.

Po podniesieniu wysokości 1,85 m można rozpocząć tworzenie muru, aby stworzyć zewnętrzną ścianę. Zazwyczaj wzrost do tej wysokości następuje w ciągu trzech dni. Warto pamiętać, że aby stworzyć pokój na poddaszu na całą wysokość, konieczne jest podniesienie dachu do wysokości co najmniej 2,8 metra. Taka praca trwa zwykle około 12 dni. Po podniesieniu konstrukcji do takiej wysokości, taka praca zostaje zakończona i powstają ściany.

Rozmieszczenie przestrzeni pod dachem

Najczęściej po wykonaniu opisywanej pracy powstają ściany z cegieł. Po utworzeniu ścian ważne jest ogrzanie przestrzeni pod dachem. Ponadto konieczne jest zabezpieczenie poddasza przed penetracją wilgoci.

Jak podnieść dach w prywatnym domu

Najczęściej do izolacji termicznej stosuje się wełnę mineralną. Ma doskonałe właściwości termoizolacyjne. Aby zachować izolację swoich właściwości, należy zadbać o jego ochronę przed wilgocią z boku ulicy i pomieszczeń. Stworzenie pod dachem strychu polega na budowie struktury składającej się z kilku warstw:

 • dekoracja wnętrz;
 • membrana paroizolacyjna;
 • grzejnik;
 • hydroizolacja;
 • zadaszenie.

Aby odpowiednio ogrzać przestrzeń pod dachem, należy zadbać o izolację ścian. Warto również pamiętać o tworzeniu wentylacji dachowej. To ochroni strukturę przed pojawieniem się grzyba i pleśni. Podczas izolacji ważne jest wykonanie szczeliny między pokryciem dachowym a grzejnikiem. Grubość szczeliny powietrznej powinna wynosić nie więcej niż 5 i nie mniej niż 2,5 cm.

Jak podnieść dach w prywatnym domu

Instalacja okien

Po podniesieniu dachu i wykonaniu ścian następuje montaż okien, które mogą być pionowe lub nachylone. Stworzenie pionowych okien na dachu oznacza konstrukcję oddzielnego systemu krokwi dla każdego otworu. Dlatego najczęściej tworzone są pochyłe okna.

Jak podnieść dach w prywatnym domu

Aby stworzyć najkorzystniejszy mikroklimat w pomieszczeniu, warto zainstalować okna z oczekiwaniem, że zajmują one nie mniej niż 12 procent powierzchni ściany. Należy pamiętać, że powstanie dachu wymaga inwestycji znacznej ilości środków. Ważne jest również, aby pamiętać złożoność pracy i ostrożnie traktować każdy etap. Jeśli przestrzegane są wszystkie zasady, możesz sam podnieść dach i zabezpieczyć go bezpiecznie, bez angażowania profesjonalistów.

Niektórzy właściciele domów decydują się nie podnosić dachu, ale go zdemontować. Ale ta opcja nie jest odpowiednia dla wszystkich, ponieważ trudno jest dezasemblować niektóre projekty.

Omów artykuł na forumPowiązane artykuły

Poprzedni

Następna

Top Top