Jak określić, ile mleka dziecko je

Jak określić, ile mleka dziecko je

Wszyscy troskliwi rodzice chcą, aby ich dziecko wystarczająco dobrze się odżywiało i rozwijało. Dlatego jedną z kwestii, które niepokoją młode matki, jest to, ile mleka powinno jeść dziecko. Optymalna opcja, gdy miękiszu karmi się mlekiem matki, a następnie może regulować liczbę posiłków.Jeśli dziecko karmi się na żądanie, nie ma sensu kontrolować, ile mleka dziecko je dla każdego karmienia. Kiedy zje mniej, ale jeszcze raz. Ponadto wartość odżywcza mleka matki zależy od żywności spożywanej przez kobietę.

Ilość żywności, jakiej dziecko potrzebuje w danym momencie, nie może być ściśle regulowana. To zależy od pory dnia, wieku i cech rozwojowych dziecka. W tym artykule pokażemy, ile mleka dziecko powinno spożywać w zależności od wieku, podajemy objawy, dzięki którym można ustalić, czy dziecko ma wystarczającą ilość mleka matki.

Ile mleka potrzebuje jedno karmienie?

Dziecko rośnie i rośnie szybko. Przy pierwszym karmieniu piersią nie zna jeszcze sposobu ssania, ale z czasem odruch ssania staje się mu znajomy.

Ile mleka dziecko spożywa podczas pierwszego posiłku? Bardzo mało. Ale na drugi dzień po urodzeniu może już jeść około 90 ml, a zatem około 10-20 ml na raz. Trzeciego dnia ilość mleka matki wynosi około 190 ml, dla czwartego - 300 ml, dla 6 - 400 ml. Za trzy tygodnie dziecko powinno jeść około jednej piątej swojej wagi.

Jak kontrolować, ile dziecko bierze w mleku? Do tego potrzebna jest waga tacka. Musisz zważyć dziecko przed i po karmieniu piersią. Różnica będzie równa ilości spożytego mleka.

Ale bez tych obliczeń można całkowicie obejść się, ale uważnie monitorować stan dziecka po karmieniu. Jeśli jest energiczny, nie choruje i dobrze śpi, wszystko jest w porządku. I nie ma znaczenia, ile dziecko dziennie spożywa mleko, najważniejsze jest to, że okruchy chwytają taką ilość jedzenia.Aby określić ilość jedzenia w pierwszych dziesięciu dniach życia, liczba urodzin dziecka jest mnożona przez 10. Okazuje się, że w szóstym dniu dziecko musi spożyć 60 ml mleka na raz, a na ósmym - 80 i tak dalej.

Czasami dzienna objętość pokarmu jest obliczana na podstawie wagi dziecka. Dzieci, które ważą przy urodzeniu poniżej 3200 gramów, przez jeden dzień powinny jeść 350 ml mleka. Obliczamy według wzoru: liczbę urodzeń dziecka mnoży się przez liczbę 70. Jeśli waga dziecka przekracza 3200 kg, liczba urodzin musi zostać pomnożona przez 80.

O ilości zjedzonego mleka matki ocenia się przez stały i regularny wzrost wagi, a nawet przez liczbę pieluszek dziennie. Dziecko, które otrzymuje wystarczającą ilość pokarmu na jeden dzień, zużywa od sześciu do ośmiu pieluszek. Jeśli dziecko zaabsorbuje mleko chciwością, to prawdopodobnie się nie zjada. Dziecko jest dokładnie pełne, jeśli po karmieniu piersią spokojnie puści jego klatkę piersiową i odwróci się.

Ale ile mleka potrzebuje dziecko w zależności od wieku? W miesiącu życia dziecko potrzebuje 650-700 ml mleka, w ciągu dwóch miesięcy - 800 g, a następnie zwiększa dzienną ilość pokarmu o 50 gramów. Do połowy roku dziecko spożywa jeden litr mleka matki, a ta objętość trwa około roku. Mama musi pamiętać, że okruchy muszą być karmione przez 15-20 minut. Jeśli dziecko aktywnie spożywa od pięciu do siedmiu minut, a następnie zwalnia, należy sprawdzić, czy mleko jest dobre i spróbować przymocować je do drugiej piersi.

Oznaki braku mleka

Każda matka opiekuńcza doświadcza, czy dziecko ma wystarczającą ilość mleka matki i jak ustalić, że dziecko jest niedożywione. Brak mleka matki jest bardzo niebezpieczny, ponieważ dziecko nie dostanie wszystkich niezbędnych składników odżywczych, a zatem nie przybędzie na wadze.

Brak mleka matki może być określony takimi objawami:

  • Podczas ważenia kontrolnego nie ma przyrostu masy;
  • dziecko nie ma wystarczającej ilości mleka matki, jeśli podczas karmienia jest niespokojny, często odrywa się od piersi matki, a następnie znowu wystarczy sutek;
  • dziecko wykonuje dużą liczbę ruchów ssania z niewielką liczbą połknięć (norma - cztery ruchy ssania i jedno połknięcie);
  • niemowlęta nie mogą utrzymać dwóch do trzech godzin przerwy między karmieniem;
  • dziecko rzadko oddaje mocz, zmniejsza objętość moczu.

Bardzo ważne jest, aby ustalić, dlaczego dziecko nie ma wystarczającej ilości mleka matki. Często brak mleka może być związany z niewłaściwym ssaniem, rzadką aplikacją na piersi, niewystarczającą produkcją mleka od matki i zasypianiem przy piersi. Możesz wyeliminować problem, jeśli na przykład karmisz dziecko częściej lub poprawiasz laktację, ale musisz to zrobić po konsultacji z pediatrą i mammologiem.

Jeśli matka nauczy się kontrolować, ile mleka spożywa dziecko, nie będzie się martwić i denerwować, że nie jadła wystarczająco dużo. Ale po raz kolejny podkreślamy, że ilość spożywanego mleka jest indywidualną koncepcją, więc nie stosuj się ściśle do tych zasad i zmuszaj dziecko do jedzenia, jeśli już odwrócił się od klatki piersiowej.Powiązane artykuły

Poprzedni

Następna

Top Top