Jak malować tapetę do malowania bez rozwiedzenia się

Czas na naprawę, czasami po prostu nie wiesz, jaki wynik chcesz osiągnąć, lub wynik może nie sprawić ci przyjemności. Dlatego idealnym rozwiązaniem będzie zakup tapety, która w przyszłości może zostać pokryta warstwą farby.To da ci możliwość pokazania twoich cech konstrukcyjnych lub całkowitego przekształcenia mieszkania po pewnym czasie. Będziesz mógł wybrać kolor, który nie jest nawet w palecie kolorów, mieszając różne kolory.

 • Tapeta papierowa. Najczęściej używany materiał i najczęściej spotykany w sklepach budowlanych, jedna z najtańszych opcji. Są jednowarstwowe i wielowarstwowe. Są one dość łatwe do przyklejenia, ale nie jest to najlepsza opcja do zastosowania jako baza do nakładania farby. Pęcznieją i tracą swój wygląd.

Jeśli jednak zdecydujesz się na pomalowanie starej papierowej tapety, musisz najpierw zastosować podkład akrylowy, który zmniejszy możliwość deformacji i obrzęku.

 • Tapety z włókniny i winylu są wykonane z celulozy z dodatkiem włókien poliestrowych, dzięki czemu są znacznie trwalsze. Taka powierzchnia nie boi się wilgoci i łatwo poradzi sobie z malowaniem.
 • Steklooboi - najdroższa opcja. Jednak mają one najwyższe wartości wytrzymałości i odporności na wilgoć. Może przenieść dowolny obraz. Są specjalnie wykonane do dalszego wykończenia. Są one poddawane częściowej naprawie, jeśli powierzchnia była gładka, będą na niej ślady wałka, ale na tych falistych nie ma takich defektów.

Jak malować tapetę do malowania bez rozwiedzenia się

Każdy wybrany spośród typów tapet powinien mieć białą wytłoczoną powierzchnię, która ukryje wady malowania i korzystnie podkreśli ornament. Takie tapety doskonale ukrywają wszystkie nierówności i plamy. Wszystko z tego, że gładka powierzchnia odbija światło równomiernie, co powoduje, że wszystkie niedokładności są widoczne, a relief odbija się nierównomiernie, tworząc cienie.

Jakiego rodzaju farbą możesz pokryć tapetę?

Wybór odpowiedniego składu nie jest nieważny dla końcowego wyniku. Jeśli wybierzesz niewłaściwą mieszankę, cała praca przejdzie na smar. Lepiej jest dawać pierwszeństwo mieszaninom na bazie wodnej dyspersji. Potrzebne są farby elastyczne, w których składzie nie ma żrących rozpuszczalników i nie pozostawiają nieprzyjemnego zapachu.

Doskonałe farby akrylowe i lateksowe. Można również użyć emulsji wodnej, ale warto wziąć pod uwagę, że są one mniej trwałe. Jednak farby olejne i emalie należy wyrzucić, zawierają agresywne substancje i mają ostry, nieprzyjemny zapach.Malowanie ścian bez smug: podstawowe zasady i porady

Ogólny proces malowania tapet wygląda następująco:

Możesz prać tylko zmywalną tapetę lub te, które są pokryte specjalnym składnikiem.

 • Przygotuj farbę, dodaj niezbędne barwniki, przetestuj kolor uzyskany na testowym kawałku tapety, poczekaj, aż wyschnie całkowicie, aby upewnić się, że to jest to, czego oczekujesz.

Pamiętaj! Musisz rozcieńczyć dokładnie tyle farby, ile potrzeba, aby pokryć cały obszar. W przeciwnym razie nie można uzyskać tego samego odcienia na całej powierzchni.

 • Zdobądź wszystkie potrzebne narzędzia z góry. Potrzebne będą rolki, najlepiej o różnych rozmiarach, szczotka do trudno dostępnych miejsc, pojemnik na farbę. Do zastosowań mechanicznych można użyć pistoletu natryskowego. Wskazane jest, aby wybierać rolki z naturalną drzemką, malować w najbardziej niedostępnych miejscach, nie tworzyć pęcherzyków powietrza.

Jak malować tapetę do malowania bez rozwiedzenia się

 • Malowanie powinno odbywać się w dwóch przeciwnych kierunkach, przypominających literę W, z pionowymi równoległymi paskami od sufitu do podłogi, z wykończeniami wykonanymi od góry w dół. Spróbuj nanieść cienką warstwę farby i dokładnie ją odcień. Jeśli zaczniesz malować ściany, nie czekając na pełne podawanie rolki, możesz uzyskać smugi i nierówny kolor. Aby farba nie miała czasu wyschnięcia, możesz zwiększyć wilgotność pomieszczenia.

Jak malować tapetę do malowania bez rozwiedzenia się

 • Końcowy obrys jest nałożeniem drugiej, końcowej warstwy. Główną zasadą jest czekać na wyschnięcie pierwszego.

Istnieje kilka podstawowych zasad i zasad, które pozwolą Ci zrozumieć, jak malować specjalną tapetę do malowania schludnie i bez rozwodów:

 • jeśli nigdy wcześniej nie używałeś wałka lub atomizera, ćwiczysz na niewielkiej części powierzchni, to jest lepsze niż ponowne malowanie wszystkich ścian.
 • Przed malowaniem upewnij się, że klej do tapet jest całkowicie suchy.
 • Podczas klejenia na ścianach tapety upewnij się, że pod nimi nie tworzą się pęcherzyki.
 • Miejsca, które nie powinny być pomalowane, można przykleić taśmą molową.
 • jeśli chcesz, aby tapeta miała łatwy efekt 3D, użyj siły docisku rolki podczas malowania, zabarwiania zatopionych i wypukłych miejsc w różnych odcieniach.
 • trudno dostępne części wzoru można pomalować pędzlem, a do narożników użyć krótkiego walca (do 50 mm).
 • oprócz malowania warstwy zewnętrznej można pomalować wnętrze tapety winylowej lub włókninowej. To podkreśli relief i wzór okładki. A jeśli pomalujesz ściany w jasnych kolorach przed malowaniem tapety, to da to mgiełkę do końcowego efektu.

Jeśli chcesz osiągnąć niezwykły efekt, możesz zostawić namalowaną tylko złą stronę. Następnie w miejscach, gdzie nie ma górnej warstwy polimeru, farba wyjdzie, tworząc nietypowy wzór.

Dokładność, staranność, doświadczenie i korzystanie z naszych rad pomogą Ci równomiernie pomalować tapetę, bez smug i rozwodów. W rezultacie otrzymasz starannie pomalowane ściany o oryginalnym wyglądzie.Powiązane artykuły

Poprzedni

Następna

Top Top