Jak karmić królika bez królika zasady żywienia i diety

Niestety, zdarzają się przypadki, kiedy w czasie porodu lub zaraz po nim królik umiera, a nowo narodzone bezradne króliki pozostają porzucone na łaskę losu.Dobrze, jeśli farma jest duża i istnieje możliwość umieszczenia ich u innej samicy mlecznej. A jeśli nie? Następnie musisz sam je nakarmić.

Ponadto czasami królik nie karmi królików z powodu złego instynktu macierzyńskiego lub może odmówić karmienia z powodu choroby (np. Mastitis).

Jak w takich przypadkach nie pozwolić dzieciom umrzeć? Co więcej, konieczne jest bardzo szybkie podjęcie działań, ponieważ bez jedzenia młode nie będą długo żywić. Często w domu, gdy jest niewiele królików lub są hodowane jako zwierzęta domowe, właściciel musi zadbać o karmienie bezbronnych królików. Jak karmić królika bez królika, a my porozmawiamy dalej.

Jak karmić królika bez królika zasady żywienia i diety

Co mam zrobić, aby samemu karmić króliki?

Jeśli naturalne karmienie innej samicy laktacyjnej jest niemożliwe, musisz użyć sztucznych metod karmienia.

Powiedzmy od razu - jest to kłopotliwa sprawa, a początkujący hodowcy królików będą mieli wiele zmartwień, ale nie powinniście rezygnować z próby uratowania potomstwa. Karm je sztucznie, dopóki nie będą miały instynktu i nie będą mogły same jeść. Noworodki mają bardzo duże zapotrzebowanie na mleko. Szanse, że dzieci przeżyją, są znacznie wyższe, jeśli matka przynajmniej kilka razy zdołała je nakarmić przed śmiercią. W tym przypadku ich witalność znacznie wzrasta, ponieważ substancje niezbędne do pracy układu odpornościowego już dostały się do organizmu królika z mlekiem matki.

Chcę tylko ostrzec, że nikt nie jest ubezpieczony od śmierci pewnej liczby młodych, a nawet całego potomstwa, bez względu na to, jakie wysiłki by je uratować, nie podjęlibyście się. Do paniki w takich przypadkach - nie jest to konieczne. Jest to proces naturalny i nie zawsze jesteśmy w stanie temu zapobiec. Oprócz karmienia, musisz stworzyć komfortowy system temperaturowy dla noworodków. Najłatwiej to zrobić za pomocą konwencjonalnej lampy elektrycznej z regulowaną wysokością instalacji. Ta wysokość jest bardzo prosta: połóż dłoń pod światłem na poziomie gniazda. Jeśli ręka się nie pali, możesz umieścić młode w gnieździe.

Więcej na tematy: Królik chomika

Jak karmić króliki i co trzeba wiedzieć?

Jak hodować króliki bez matki? Przede wszystkim, wiesz - bardzo trudno jest opiekować się szczeniakami od pierwszych dni ich życia.

Najważniejsze w tym biznesie jest wybór odpowiedniego jedzenia. Jaki rodzaj mleka nadaje się do tego? W przypadku sztucznego wychowania noworodków często stosuje się mleko w proszku przeznaczone dla kociąt lub szczeniąt.

Możesz go kupić w każdym specjalistycznym sklepie zoologicznym. Tam dowiesz się, jak ją posadzić.

Mleko kozie jest dobrym posiłkiem dla dzieci. Jest dobrze wchłaniany przez dzieci od pierwszych dni życia. Ponadto zawiera dużą ilość tłuszczu i składników odżywczych, których potrzebują króliki. Jednak uzyskanie naturalnego koziego mleka nie zawsze jest łatwe, szczególnie dla mieszkańca miasta.

Nadaje się do żywienia i świeżego mleka krowiego, ale w czystej postaci to jest - nie jest wystarczająco gruby i pożywne, więc jest zazwyczaj mieszany z mleka skondensowanego, który dodaje odpowiednią ilość tłuszczu i substancji odżywczych. Proporcje takiej mieszaniny wynoszą jeden do jednego. Powinien być podawany palcem, bez użycia pipety. Z biegiem czasu królik nauczy się go pić z dłoni.

Najważniejsze jest to, że wszelkie produkty mleczne używane przez ciebie są świeże, jakości i na pewno ciepłe (nie cieplejsze niż 37 stopni).

Sklepy zoologiczne sprzedają również specjalne urządzenia do karmienia młodych cieląt. Znacznie ułatwiają sam proces karmienia. Pierwszą rzeczą, której potrzebujesz, jest strzykawka i sutki. Jeśli nie były dostępne, możesz użyć improwizowanych narzędzi. Prawie pipeta lub plastikową butelkę z kropli do oczu można znaleźć prawie wszędzie. Wszelkie adaptacje należy dokładnie umyć i ugotować (lub lepiej - wysterylizować).Kiedy króliki mają trzy miesiące, sutki nie będą już potrzebne. W tym wieku już wiedzą, jak pić mleko ze spodka lub czapki z nylonu.

Jak karmić królika bez królika zasady żywienia i diety

Podstawowe zasady karmienia

Od razu powiemy - nie można wlewać mleka do ust młodych.

Muszą tylko zwilżyć usta dziecka, a króliczek go polizie. Powtarzaj procedurę aż do pełnego nasycenia.

Pamiętaj - same króliki nie wiedzą jeszcze, ile muszą jeść, aby się nasycić, więc sam właściciel musi kontrolować nasycenie żołądków. Nie powinny się przepełniać.

Podczas karmienia trzymaj młode w pionie (jak żołnierze). Pozwoli nam to wypracować odruch warunkowy: ułożą go w "frustrującym" - będą się żywić.

Porcje jedzenia powinny być zminimalizowane, aby mleko lub mieszanka mleka nie dostały się do płuc królika i nie przypadkowo się dusi. Karm je nie więcej niż pięć razy dziennie.

Ręka przed każdym karmieniem powinna być dokładnie umyta. Noworodkowi dziennie nie należy podawać więcej niż pięć mililitrów jedzenia. Tak więc przy pięciu posiłkach należy podać jeden pokarm na jeden mililitr. W czasie karmienia nie można się spieszyć: zjadł - odpoczął - znów zjadł - znowu odpoczął, a więc - z każdą porcją. Tydzień po urodzeniu stawka dzienna i odpowiednio każda porcja jest podwojona. Dwutygodniowe króliki potrzebują już 15 mililitrów mleka dziennie. Jedna porcja to trzy mililitry. Urządzenie do karmienia należy umyć po każdym rozdaniu żywności. Sterylność w przypadku sztucznego karmienia jest kluczem do sukcesu.

Zawsze miej oko na jelita i żołądki dziecka, a także na ich czystość. Pod koniec każdego karmienia musisz oczyścić twarz i podhvoste.

Szczególna uwaga wymaga terminowej ewakuacji pęcherza i jelit. Samodzielne noworodki z tymi - nie radzą sobie.

Mamuśka przed karmieniem zawsze lizała je od pępka do tylnych nóg, naciskając jednocześnie na brzuch. Pomaga to w pracy ich jelit i są one opróżniane. A jeśli właścicielem dla młodych jest "ojciec karmiący", wówczas będzie musiał spełnić tę matczyną funkcję. Jeśli nie zostanie to zrobione, pęcherz może pęknąć lub mogą wystąpić inne problemy zdrowotne. Oczywiście lizanie królików zamiast matki nie jest konieczne. Wystarczy masować brzuch dziecka przed posiłkiem za pomocą mokrej bawełnianej podkładki lub zwykłej czystej szmatki. Poruszaj się z tym, czego potrzebujesz od pępka do tylnych nóg, i tylko tak! Po takim masażu królik zwykle jest po cichu opróżniany.

Więcej na tematy: Hodowla królików w jamie

Jak karmić królika bez królika zasady żywienia i diety

Jeśli tak się nie stało, przyczyną może być: albo jedzenie nie wystarcza, albo mleko jest całkowicie zaabsorbowane. Jednak w każdym przypadku konieczne jest wykonanie tej procedury przed każdym karmieniem i można ją porzucić tylko wtedy, gdy króliki osiągną wiek dwóch tygodni. W tym samym wieku możesz zacząć podawać grubszą żywność.

Jako pierwsza zanęta, świeża marchewka doskonale nadaje się do rozdrabniania na drobnej tarce. Jako dodatek można postawić małą trawę lub posiekane siano.

Musisz również dać młodym i czystą wodę. Najlepszym sposobem na zrobienie tego jest typ brodawki do picia. To prawda, że ​​jej króliki muszą być nauczane.

I pamiętaj - miesięczny królik musi już być w stanie w pełni wiedzieć, jak "dorosłe" rodzaje paszy! W sztucznym karmieniu wskaźnikiem pomyślnego karmienia jest brzuch królika. Jeśli jest elastyczny i lekko wystaje, oznacza to, że udało mu się go nakarmić. Wydrążony brzuch jest alarmem!

Zachowanie zdrowych i dobrze odżywionych królików powinno być spokojne, a jednocześnie aktywne. Nieruchome lub niespokojne młode są sygnałem, że nie mają wystarczającej ilości jedzenia. Kolejnym znakiem, że dzieci są niedożywione, jest zły i niespokojny sen. Uważaj na kolor ich odchodów - u zdrowych królików mają zielonkawy odcień, a jeśli występują problemy - stają się brązowe. Istotna jest również wielkość peletek dla królików. Czasem są tak małe, że trudno je rozpoznać, co utrudnia kontrolę prawidłowości przedmiotów naturalnych.

Jak karmić królika bez królika zasady żywienia i diety

Króliki są nocnymi zwierzętami, więc w ich klatce niewidoczne miejsce jest schronieniem. W nocy lampa rozgrzewająca króliki musi być wyłączona, a zamiast wkładać do klatki butelkę z ciepłą wodą, owinąć ją czystą szmatką. Wszystkie zapasy, wykorzystywane do karmienia dziecka, powinny być regularnie sterylizowane, w przeciwnym razie wzrasta ryzyko zakażenia. Aby się rozgrzać, produkt mleczny się nie pali, należy stosować zasadę kąpieli wodnej. Określ optymalną temperaturę mieszanki paszowej bez termometru. Po prostu upuść go na nadgarstku. Nie pal - możesz dać.

Więcej na temat: Jaka jest różnica między króliczym królikiem?

Jak już zrozumiałeś, trudne i kłopotliwe jest podnoszenie i wychowywanie królików pozostawionych bez matki. Jeśli jednak ci się uda, możesz być dumny z faktu, że kilka istot żyjących zostało uratowanych przed nieuniknionym. I to, wierz mi, nie każdy może to zrobić!

Co jeśli królik umarł, rozproszył się, zjadł króliki?Powiązane artykuły

Poprzedni

Następna

Top Top