Jak hodować rośliny truskawek i peruwiańskiej pęcherzyków, dając smaczne, pachnące owoce

Ten słodki pęcherzyca

Jak hodować rośliny truskawek i peruwiańskiej pęcherzyków, dając smaczne, pachnące owoce
W latach 80. ubiegłego stulecia na naszym rynku pojawiły się nasiona jadalnej pęcherzyków. Pęcherzyca jest rośliną z rodziny psiankowatych, która przybyła do nas z Ameryki Południowej. Ogrodnicy byli już zaznajomieni z pięknymi pomarańczowymi lampionami dekoracyjnego pęcherzyka w ogrodzie, ale w rzeczywistości po raz pierwszy dowiedzieli się, że istnieje również jadalny pęcherzyca, która daje owoce jagodowe, ukryte w kolonii.Jadalne wytrawianie jest roślinne, czasami - jagodowe. Wszyscy ogrodnicy próbowali wyhodować te nowe przedmioty w swoich łóżkach, aby docenić zalety tej ciekawości.

Pęcherzyca roślinna

Jak hodować rośliny truskawek i peruwiańskiej pęcherzyków, dając smaczne, pachnące owoce
Berry Physalis

Drugim rodzajem jadalnej roztoczy jest południowoamerykański pęcherzyca jagodowa. Są gorsze od gatunków warzyw pod względem plonu, ale wyróżniają się wspaniałym wykwintnym smakiem i aromatem. Jednak wymagają więcej ciepła. Nasiona tego pęcherzyka kiełkują w temperaturze nie niższej niż +20 ° C.

W warunkach naszego regionu można uprawiać dwie odmiany pęcherzyków jagodowych: rodzynek Pęcherzyca. jest także truskawką (Physalis pubescens). i Physalis peruwiański (Physalis peruviana). Imiona łacińskie podaję specjalnie, ponieważ na workach z nasionami obu gatunków, zazwyczaj piszą taką samą "rodzynkową wytrawność" lub "truskawkę". I tylko na odwrotnej stronie torby z nasionami drobnym drukiem podano nazwę łacińską. W praktyce później stanie się jasne, że te dwa gatunki są różne.

Berry physalis truskawka lub rodzynka

Ten rodzaj pęcherzyka nazywa się tak dla przyjemnego aromatu małych owoców słodkich owoców. Roślina jest jednoroczna, nisko rosnąca (30-35 cm) lub średniej wielkości (50-70 cm), silnie rozgałęziona z pełzającymi lub częściowo podniesionymi gałęziami. Liście i łodygi są silnie owłosione. W przeciwieństwie do Meksyku, pęcherzyca truskawkowa sama się zapyla. Ta roślina jest krótkim dniem. W długi, słoneczny dzień jego okres wegetacji jest dłuższy. Wydajność wynosi 0,3-0,5 kg na roślinę. Ten pęcherzyca daje bursztynowe, soczyste owoce o wadze 2-4 g, raczej słodkie, o lekkim kwaskowatym smaku i delikatnym zapachu ananasa lub truskawki. W przeciwieństwie do Meksyku, jagody nie mają powłoki klejącej. Dlatego mogą być spożywane bezpośrednio z buszu, zdejmując osłonę. Gatunek różni się bezpretensjonalnością w uprawie, wczesnym dojrzewaniu, długim przechowywaniu zebranych plonów. Owoce truskawek są spożywane na świeżo, używane do produkcji dżemów, dżemów, dżemów, owoców, kompotów, kandyzowanych owoców itp. Suszona w piecu pęcherzyca truskawkowa przypomina rodzynki, stąd jedna z jej nazw to "rodzynka". Nawet jeśli nie jest specjalnie wysuszony, staje się rodzynkami po długim przechowywaniu w kuchni.

Starałem się rozwijać w swoim ogrodzie truskawki odmian cape agrest naszego Vir - rodzynek i truskawki, a także klas otrzymali z Anglii i Niemiec, ale ani smak, ani zapach jagód nie otrzymała mnie nie zadowoli. Spośród wszystkich testowanych odmian najsmaczniejsza jest nasza rodzima odmiana Niespodzianka. Jest to odmiana średniej wielkości: wymagane jest 120 dni od pędów do pełnego dojrzewania. Dobre zbiory tego rodzaju pęcherzyków można uzyskać tylko w szklarni, jeśli są hodowane przez sadzonki.

Zalecany wiek sadzonek to 35-45 dni.

Kiedy zagrożenie mrozem mija, a gleba ociepla się do +10 ... + 12 ° С, sadzę sadzonki na łóżku, nad którym kładę łuki, chowam się z lutrasilem, ponieważ sadzonka boi się szronu. Często do tego czasu rośliny kwitną już małymi, bladożółtymi kwiatami z ciemnymi plamami pośrodku. Między krzakiem pozostawiam odległość 30 cm. Wystarczy. Za pierwszym razem kilka roślin do porównania posadzono w szklarni.Mimo ciepłej pogody krzewy rosną powoli. Jednak wydaje się, że tak jest. Mają bardzo krótkie międzywęźle. Liście małe aksamitne pojawiają się jeden po drugim, a każdy kwiat śródmiąższowe utworzona, a następnie sprawa polega, w którym ukryty jest mały jagody.

Jak hodować rośliny truskawek i peruwiańskiej pęcherzyków, dając smaczne, pachnące owoce
Troska jest potrzebna minimum. Pszczoły nie potrzebują tego pęcherzyca, to roślina samopylna. Podlewanie może być rzadkie, jest odporne na suszę. Przydaje się chwast i rozluźnienie gleby, podczas gdy rośliny potrzebują trochę hilling - to wszystko. Jeśli liście rośliny są blade, konieczne jest ich karmienie. Nie musisz wkładać wsparcia do buszu, nie musisz formować ani zrywać swoich pasierbów. Nie choruj. To tylko marzenie o zapracowanym ogrodniku.

Owoce dojrzewają nie równocześnie, zaczynając od najniższego. Dojrzałe owoce - właśnie wtedy jagoda stała się jasnożółta lub pomarańczowa, a "latarki" zmieniły kolor na żółty. Dojrzałe jagody kruszą się z krzaka. Powinni natychmiast spróbować zebrać, ponieważ interesują się ślimakami i mrówkami. Często upadki i niedojrzałe jagody. Muszą być trzymane w ogniu przez 10-15 dni i dojrzeją. W szklarni wydajność jest oczywiście znacznie wyższa. A jagody są większe. Na przykład, jeśli na ulicy jagody dojrzewają z masą 2-4 g, a następnie w szklarni - na 3-6 g.

Całe zbiory muszą być zebrane przed mrozem, ponieważ Physalis w ogóle ich nie toleruje. Owoce domu mogą leżeć przez 4-5 miesięcy. Z czasem wysychają i stają się słodkimi rodzynkami. Nie możesz się doczekać rodzynków, ale ugotuj bardzo piękny słodki dżem.

Jagody zawierają dużo pektyny, więc goją się. Jeśli jesz 12 jagód dziennie, to wkrótce metabolizm zostanie poprawiony. Są użyteczne przy zapaleniu pęcherzyka żółciowego i kolce żołądka, działają moczopędnie. Zaleca się je stosować przy nadciśnieniu, reumatyzmie. Z suszonych jagód przygotuj wywar - 20 jagód na pół litra wrzącej wody. Jest pijany z powodu dny moczanowej, reumatyzmu.

W ostatnich latach nie sadzę truskawek na sadzonkach. Obecnie aktywnie pomnaża się przez samosiew. Co roku wycinam dodatkowe rośliny w szklarni. Rosną również na kupie kompostu i na wszystkich łóżkach, na których robię kompost. Żniwo z każdego krzewu jest małe, ale w sumie okazuje się, że wystarczy jeść dużo dojrzałych jagód.

Berry Physalis peruwiański

Ojczyzną tego rodzaju pęcherzyków jest Peru, jak sama nazwa wskazuje. Jest to gatunek bardzo termofilny i światłolubny, dlatego uprawiany jest rzadko na ziemiach i tylko na chronionej ziemi. Pod osłoną filmu wysokość niektórych odmian peruwiańskiej zarośli osiąga 2,5 metra. Z jednego metra kwadratowego można zebrać od 0,4 do 1 kg jego owoców. Owoce mogą osiągnąć 3-9, masa produktywność peruwiańskiej małej Physalis rekompensowane wysoką wartość odżywczą owoców, zawierające dużo witamin, pierwiastków śladowych i pektyny. Owoce tego gatunku różnią się jasną lub brązowo-pomarańczową soczystą miazgą, do smaku i zapachu, niczym mieszanka leśnych truskawek z ananasem. Niedojrzałe owoce można rozróżnić, ale najlepszym smakiem są owoce, które dojrzewają na krzaku. Kruchość owoców peruwiańskich pęcherzyków nie jest wysoka, więc zbiera się je w suchą pogodę i obserwuje się ich wysuszenie. Jagody peruwiańskiego zarostu są spożywane świeże, dżemy, dżemy, kompoty są z nich przygotowywane.

Po wystawienniczej fińskiej produkcji warzyw wśród wszystkich pięknej zieleni wzgórza zobaczyłem jasne złoto wylewa wielkość owoców małego orzecha laskowego. Wydzielały boski zapach - mieszaninę leśnych truskawek z ananasem, nieporównywalnie silniejszy od aromatu truskawkowego pęcherzyka. Finowie wytłumaczyli mi, że to peruwiańska zaraza. Sniff dozwolone i spróbuj lub zgarnij jagody na nasiona - nie. Pęcherzyca peruwiańska stała się moim marzeniem.

Jest bardziej ciepłolubny i mniej wczesny niż pęcherzyca rodzynkowa. Jest również nazywany brazylijskim pęcherzycą. Skóra kolumbijska. Wenezuelskie topano - w zależności od miejsca uprawy.

Z każdego krzaka można było usunąć około dwudziestu dojrzałych owoców. Okazało się, że owoce w zielonych skrzyniach, które dopiero zaczynały się rozjaśniać, również dojrzewają. Owoce zostały zważone, ich waga wynosiła 6-10 gramów.

Zatem, owoc Physalis Peruwiańska w warunkach naszego regionu może być wniesiona do gatunków całkowicie jadalne, ale jego krzewów zajmują zbyt dużo cennego miejsca cieplarnianych. Dlatego kwestia celowości uprawy tego rodzaju pęcherzyków jest kwestią sporną. Myślę, że może zbliżyć się do tych, którzy mają dużą przestronną szklarnię. Dlatego przy zakupie nasion należy zwrócić uwagę na nazwę łacińską, która zawsze podawana jest tylko na odwrocie torby z drobnym nadrukiem.

Zarówno fizalisa - zarówno truskawkowa, jak i peruwiańska - mogą być używane do kompotów, dżemów, wytwarzać z nich wszelkiego rodzaju słodycze - w ciepłych regionach, w których uprawia się je w dużych ilościach. Jednak w naszym kraju, gdzie te jagody nie przynoszą wielkich zbiorów, grzechem jest pozwolić im na przetwarzanie. Wszystkie te przysmaki z physalis - uszkodzenie cennego produktu. Ponieważ mogą być przechowywane przez długi czas bez przetwarzania termicznego, przy jednoczesnym zachowaniu ich witamin. Dlatego są szczególnie przydatne w surowej postaci, nawet w postaci rodzynek.

Rzadko trafiamy na rodzynki. Ale w Nowym Roku na świątecznym stole zawsze jest wazon ze złotymi pachnącymi jagodami.Poprzedni

Następna

Top Top