Jak dbać o mikrofale 1

Niektóre zalety

W kuchence mikrofalowej w ciągu kilku sekund odgrzewania żywności, na kilka minut w celu rozmrażania zamrażarki skamieniała kawałek mięsa, przez pół godziny do przygotowania udka z ziemniaków, mniej niż kwadrans „gotowania” dla warzyw sałatkowych. Jeszcze więcej zalet dla połączonych kuchenek mikrofalowych, które oprócz kuchenki mikrofalowej posiadają tryby grilla i konwekcji. W tych piecach można upiec ciasta, bezy „lub” smażyć na złoty kolor z kurczaka, ryby, mięso. W trybie konwekcji każdy kołowy będzie gotowy w ciągu 20 minut zamiast 45 minut w tradycyjnym piecu i sposób grill kanapki chrupiące dojrzewają do stołu przez 4-5 minuty.Ponieważ w kuchence mikrofalowej każdy produkt może być gotowane w sosie własnym, bez tłuszczu i bez dodatku wody, to prawie w pełni zachowuje kolor, smak, witaminy i minerały, jego naturalna sól nie gotować. Oznacza to, że musisz posilić przygotowaną potrawę co najmniej lub nie możesz w ogóle soli - każdemu, kogo lubisz. Mięso pozostaje soczyste, ryba nie gotuje się, sosy otrzymuje się bez grudek. To gotowanie jest najbardziej zdrowe dla tych, którzy wolą dietetyczne jedzenie i nie lubią głębokiego smażenia.

Gdzie umieścić?

Wybierz odpowiednie miejsce na piec. Weź pod uwagę, że wszelkie źródła ciepła i pary są dla niej złymi sąsiadami. A sam piekarnik z kolei jest złym sąsiadem lodówki. Musi mieć co najmniej 40 centymetrów od siebie. Nie wkładaj kuchenki mikrofalowej do lodówki. Dotyczy to zwłaszcza połączonych modeli: podczas pracy w trybie konwekcyjnym lub grillowym nagrzewają się bardziej niż zwykłe kuchenki mikrofalowe, co oznacza, że ​​emitują więcej ciepła.

Najlepiej jest umieścić piekarnik na szafce kuchennej, której wysokość jest nieco większa niż wysokość stołu. Minimalna odległość od ściany do pieca wynosi 15 centymetrów.

Jeśli kuchenka nie jest dołączona do gniazda Euro, zaleca się wykonanie uziemienia. Powierz go specjalistom.

Aby zaoszczędzić miejsce, kuchenkę mikrofalową można zabezpieczyć specjalną ramą montażową bezpośrednio pod wiszącymi półkami.

Co nie lubi kuchenki?

Staraj się przestrzegać następujących środków bezpieczeństwa.

Nigdy z kuchenki mikrofalowej w celu sterylizacji pustych puszek i suszenia naczyń, jajko (eksplodować) podgrzewania żywności w hermetycznie zamkniętym pojemniku, oleje rozgrzewające i tłuszczu do smażenia (temperatura oleju nie może być kontrolowana, może spalić).

Wybór odpowiednich potraw

Niezbędne minimum naczyń do kuchenki mikrofalowej - trzy garnki z żaroodpornego szkła o pojemności 2-3, 1,5-2, 1-1,5 litra. Wyroby ze szkła odpornego na wysoką temperaturę można stosować zarówno w trybie gotowania mikrofalowego, jak iw trybach grilla lub konwekcji. Dla ostatnich dwóch trybów (bez włączania mikrofalówki), nawiasem mówiąc, dowolne metalowe pojemniki są odpowiednie.

Mikrofale są rozmieszczone równomiernie w okrągłym naczyniu, niż w kwadratowym lub prostokątnym.

Do gotowania w kuchence mikrofalowej odpowiednie są tylko specjalne przybory kuchenne wykonane z wypalonej ceramiki lub szkła żaroodpornego, a metalowe naczynia są całkowicie nieodpowiednie. Mikrofale nie przenikają do metalu, są odbijane od niego. Może to spowodować wyładowanie elektryczne (łuk) i uszkodzenie pieca. Ponadto odbite mikrofale mogą przechodzić przez szybę drzwi, co jest niebezpieczne dla zdrowia.Nie pozostawiaj metalowych łyżek ani widelców w naczyniach umieszczonych w aparacie, w przeciwnym razie możesz wyłączyć kuchenkę mikrofalową.

Nie można również używać ceramicznych, porcelanowych naczyń ze złotym, srebrnym lub metalicznym szkliwem. Między metalowymi częściami może znajdować się łuk. Podczas iskrzenia wyłącz piekarnik i przenieś produkt na inne naczynie.

Metalowe ogrodzenia są sprzedawane w zestawie z piekarnikiem, zwykle przeznaczone do gotowania w trybie grilla, ale może być używany w trybie mikrofal, na przykład do pieczenia kanapki. Specjalna powłoka potraktowana kratami jest całkowicie neutralna dla mikrofal.

W żadnym wypadku nie można wkładać do naczyń kuchennych wykonanych ze zwykłego plastiku. Odpowiednie jest tylko odporne na ciepło tworzywo sztuczne z oznaczeniem producenta "odpowiednie do użycia w kuchence mikrofalowej".

Zwykłe szkło nie jest dobre, ale może być używane przez krótki czas do podgrzewania gotowych produktów kulinarnych. Lepiej nie nakładać delikatnej i delikatnej zastawy stołowej nawet do podgrzewania jedzenia.

Kupując potrawy, spójrz na objętość kuchenki. Jeśli wynosi do 15 litrów, pojemność puli nie powinna przekraczać 1,5 litra. Trzylitrowe pojemniki nadają się do pieców o pojemności przekraczającej 30 litrów. Korzystnie okrągłe naczynia, w kuchence mikrofalowej są rozmieszczone równomiernie, niż kwadratowe lub prostokątne.

Niektóre pojemniki wykonane z żaroodpornego szkła sprzedawane są bez pokrywy. W razie potrzeby jako osłona zastosowana jest specjalna folia z tworzywa sztucznego, która może wytrzymać temperaturę 140-160 ° C. Przykrywając naczynia produktem, film jest lekko popychany. Jeśli czas gotowania przekroczy, film może się marszczyć. Podczas wyjmowania folii należy uważać, aby nie poparzyć się parą. Delikatnie otwórz pokrywkę miski, która właśnie została wyjęta z kuchenki mikrofalowej. Najpierw podnieś część pokrywki lub folię z tworzywa sztucznego, trzymając je z dala od siebie.

Opieka nad kuchenką mikrofalową

 • Wyroby ze szkła żaroodpornego zaleca się myć mydłem w płynie lub specjalnym szamponem do mycia naczyń.
 • Jeśli chcesz wyczyścić metalowe kratki, pozwól im zmoknąć, a następnie oczyść, ale nie ścieraj.
 • W odpowiednim czasie oczyść ściany piekarnika z resztek jedzenia i smaru, przedłużając w ten sposób żywotność piekarnika. I dlatego nie trzeba zbyt często czyścić kuchenki mikrofalowej, staraj się gotować jedzenie w zamkniętym pojemniku. Produkty zamknięte pokrywą utrzymują ciepło i parę, co oznacza, że ​​przygotowują się szybciej. Ponadto w zamkniętych pojemnikach tłuszcz nie chlapie na ściany piekarnika. Są oszczędności i elektryczność oraz detergenty.
 • Wewnętrzna powierzchnia komory pieca może być ceramiczna, emaliowana lub ze stali nierdzewnej. Łatwiej jest dbać o komorę ze stali nierdzewnej, można ją czyścić nawet za pomocą proszków ściernych. Ponadto stal nierdzewna wytrzymuje wszelkie temperatury (jest to bardzo ważne, gdy piekarnik jest w trybie grilla lub konwekcji).
 • Czyść piekarnik tylko wtedy, gdy jest odłączony od sieci. Nie używaj do czyszczenia szczotki.
 • Przestrzegaj zasady: za każdym razem po zakończeniu gotowania wytrzyj aparat miękką, wilgotną szmatką. Nawet jeśli gotujesz w pojemniku z pokrywką. Obracać blat stołu w ciepłej wodzie z mydłem i wytrzeć do sucha przed umieszczeniem go na miejscu.
 • Aby usunąć kondensat powstały na ścianach, wytrzyj je suchą szmatką.
 • Nie włączaj brudnego piekarnika w trybie grilla lub konwekcji, w przeciwnym razie ślady tłuszczu na ściankach komory zmienią się w brązowe plamy, których bardzo trudno się pozbyć. W trybie mikrofalowym istnieje niebezpieczeństwo, że w dużym punkcie tłuszczu mikrofale będą koncentrować się za pomocą wiązki i wypalą ścianę, tworząc wgłębienie.
 • Środki czyszczące do kuchenek mikrofalowych powinny być nietoksyczne, w przeciwnym razie będą znajdować się na produkcie, gdy piekarnik jest w trybie konwekcyjnym. Ponadto trujące środki czyszczące mogą w jakiś sposób rozładować magnetron, a to jeszcze bardziej wpłynie na czas gotowania.
 • Aby nie dokonać złego wyboru produktów czyszczących, trzeba kupić tylko te, które mówią, że są one przeznaczone do czyszczenia kuchenek mikrofalowych (na importowanych pojazdów mają zwykle obraz kuchence mikrofalowej i napisem «Microwave czystszego»). Urządzenia do piekarników nie nadają się do kuchenki mikrofalowej.
 • Podczas czyszczenia staraj się nie dotykać otworów wentylacyjnych, a także tektury, za pomocą której magnetron jest zamknięty.
 • Ślady brudu na zewnątrz obudowy należy usunąć lekko wilgotną gąbką, a następnie wytrzeć je wilgotną ściereczką.
 • Usuń plamy i brud z drzwi wilgotną ściereczką, nie zapominając o przetarciu i izolacji drzwi.
 • Dotykowy i inne panele sterowania można przecierać tylko lekko wilgotną ściereczką.
 • Pozbądź się zapachu w kuchence jest bardzo proste: wystarczy gotować w szklance wody z plasterkiem cytryny. Przy okazji, po tym spalone miejsca z tłuszczem są łatwiejsze do czyszczenia.


Powiązane artykuły

Poprzedni

Następna

Top Top