Interesujące fakty na temat Wenus

Wydarzenie to można zaobserwować w niemal wszystkich krajach z wyjątkiem Ameryki Południowej, zachodniej części Afryki, Półwyspu Iberyjskiego i środkowej części Atlantydy.Tranzyt Wenus na dysku słonecznym będzie widoczny jako czysty, ale niewielka ciemna plamka, którą można zobaczyć gołym okiem.

Jednak eksperci zalecają, aby nie patrzeć bezpośrednio na Słońce, ale nosić specjalne okulary lub używać ciemnego filtra.

Następny fragment Wenus wzdłuż Słońca nastąpi dopiero w 2117 roku.

Co wiemy o tajemniczym sąsiedzie naszego układu słonecznego - o Wenus?

1. Planeta wulkanów

Wenus ma więcej wulkanów niż jakakolwiek inna planeta w Układzie Słonecznym. Astronomowie znają ponad 1600 wulkanów na powierzchni, ale z pewnością jest ich znacznie więcej. Są po prostu zbyt małe, aby je zobaczyć. Naukowcy uważają, że wielu z nich śpi, chociaż niektórzy mogą nadal być aktywni.

2. Dzień na Wenus jest dłuższy niż rokDzień na Wenus trwa 243 dni ziemskie. To właśnie ten czas Venus musi wykonać jedną turę. W tym samym czasie rok na Wenus (okres rewolucji wokół Słońca) jest krótszy, czyli około 224,7 dni ziemskich. I to jest jeden dzień, ale wyobraź sobie tylko tydzień pracy na Wenus.

3. Na Wenus, piekielny upał

Ze względu na to, że większość atmosfery na Wenus składa się z dwutlenku węgla, efekt cieplarniany silnie ogrzewa jego powierzchnię. Temperatura powierzchni może osiągnąć 470 stopni Celsjusza. Powierzchnia Wenus jest wystarczająco gorąca, by stopić ołów, potwierdzają naukowcy.

4. Ekstremalne ciśnienie planety

Ciśnienie atmosferyczne na Wenus osiąga ekstremalne wartości. Jest 90 razy wyższy niż ciśnienie na poziomie morza na Ziemi. Innymi słowy, nacisk na Wenus jest mniej więcej taki sam jak ciśnienie wody na głębokości około 1 kilometra.

Rosyjski statek kosmiczny do badania tej planety wylądował na powierzchni Wenus i przesłał obrazy surowego terenu, ale intensywne ciepło, ciśnienie i inne warunki doprowadziły do ​​tego, że żadna maszyna nie mogła pracować wystarczająco długo.

5. Planeta wiatrów

Wiatry na Wenus wieją z dużą prędkością, osiągając 724 km / hw środkowej warstwie chmur. Te wenusjańskie wiatry są szybsze niż najszybsze tornado na Ziemi. Astronomowie twierdzą, że wiatry na Wenus wieją tak bardzo, że powodują super-mocną rotację, przesuwając chmury wokół planety na 4 ziemskie dni.

Tłumaczenie: Filipenko L.V.Powiązane artykuły

Poprzedni

Następna

Top Top