Jak zorganizować garaż z kompetentnymi algorytmami i przydatnymi wskazówkami

Oficjalna rejestracja garażu w nieruchomości jest ważnym zadaniem, które musi zostać rozwiązane tak skutecznie, jak to tylko możliwe. Musisz wiedzieć, jak postępować, gdzie aplikować, jakie dokumenty przygotować. Dziś omówimy wszystkie szczegóły bardziej szczegółowo.Pamiętaj, że garaż musi być zalegalizowany. Wtedy nikt nie będzie mógł ubiegać się o twoją własność. Ponadto staniesz się pełnoprawnym właścicielem nieruchomości, będziesz mógł je rozporządzać według własnego uznania. Na przykład garaż można wynająć, sprzedać. Jeśli budynek nie jest zarejestrowany we właściwych organach, może zostać nawet zburzony jako nielegalny.

Jak zorganizować garaż z kompetentnymi algorytmami i przydatnymi wskazówkami

Gdy pojawia się pytanie, jak zalegalizować garaż, istotne znaczenie będzie miało prawo własności gruntu, na którym znajduje się nieruchomość. Oczywiście o wiele łatwiej jest udowodnić własność garażu, jeśli właścicielem witryny i budynku jest ta sama osoba. Jeśli nie ma tytułu prawnego do tej ziemi, konieczne będzie również udowodnienie prawa do spisku. Wtedy ochronisz witrynę i garaż przed ingerencjami osób zainteresowanych.

Metody legalizacji: gdzie złożyć wniosek

Przede wszystkim należy pamiętać, gdzie dokładnie iść do garażu, aby legitymizować swoje prawo do garażu. Rozważmy różne warianty.

 • Po sformalizowaniu struktury kapitałowej należy skontaktować się z lokalną komisją, która zajmuje się identyfikacją nielegalnych budynków. Tam wnioskują o rejestrację budynku.
 • Jeśli garaż znajduje się na terenie stowarzyszenia willi, w ogrodzie, może być wydany jako pomieszczenie pomocnicze. W rzeczywistości garaże są w tym przypadku utożsamiane z budynkami gospodarczymi.
 • Czasami dokumenty autoryzacyjne próbują wydać z mocą wsteczną. Potencjalny właściciel garażu może zgłosić się do WIT, gdy ma już zatwierdzoną deklarację budowy.
 • Inną opcją jest udowodnienie własności w sądzie. Jest całkiem możliwe, jeśli garaż znajduje się na prywatnej działce powoda, nie narusza praw sąsiadów i jest w pełni zgodny z normami środowiskowymi, technicznymi i sanitarnymi.

Jak zalegalizować garaż w różnych sytuacjach

Teraz rozważymy szczegółowo kolejność legitymizacji garażu w zależności od konkretnych okoliczności. Na początek przyjrzyjmy się kilku niuansom. Tak doradzają eksperci.

 • Będziesz musiał wypełnić deklarację przed złożeniem wniosku do krajowej komisji.
 • Konieczne jest zapamiętanie daty budowy, uruchomienie garażu, dobrze jest znać materiały, z których obiekt jest wzniesiony. Pożądane jest również posiadanie dokumentów potwierdzających, które potwierdzą: prace budowlane zostały wykonane przez potencjalnego właściciela. Mogą to być pokwitowania zapłaty za materiały budowlane, umowa z budowniczymi, mistrzami, czeki ze sklepu.
 • Przede wszystkim nieruchomość jest zarejestrowana w WIT. Najpierw zostanie zarejestrowany w roli nieautoryzowanego budowania.
 • W kolejnym etapie potencjalny właściciel garażu powinien skontaktować się z działem architektonicznym. Tam musisz poprosić o deklarację budowy. Właśnie w nim wskazane są wszystkie parametry obiektu, czyli garaż.

Teraz nadszedł czas, aby przejść do konkretnych opcji: uczymy się legalizacji garażu w typowych sytuacjach.

Nieautoryzowana konstrukcja

Jak zorganizować garaż z kompetentnymi algorytmami i przydatnymi wskazówkami


Aby uzyskać prawo własności do nieautoryzowanego, zabudowanego garażu, konieczne jest uzyskanie od komisji, że uzna on administracyjnie następujące fakty.

 • Właściciel ma dokumentację techniczną garażu.
 • Nieruchomość jest w pełni zgodna z wszystkimi obowiązującymi normami i standardami.
 • Potencjalny właściciel jest gotowy oficjalnie potwierdzić swoje prawa do ziemi, na której znajduje się garaż.

Gdy garaż spełnia wszystkie wymagania, normy techniczne i sanitarne, ale jest tylko jeden problem - brak pozwoleń na budowę, sąd zalegalizuje taką konstrukcję. Faktyczny właściciel otrzyma oficjalne prawo własności do tego garażu.

Budowanie na własnej działce

Właściciel działki ma prawo wybudować na niej garaż. Ale niestety, wraz z uznaniem własności takich obiektów nieruchomości, są też czasami problemy. Na przykład poważna przeszkoda: położenie garażu na granicy. Jeśli prawa sąsiadów zostaną naruszone, istnieje zagrożenie dla ich życia i zdrowia, sąd odmówi powoda - prawo do nieuprawnionej budowy nie zostanie uznane.

Garaż w spółdzielni

Jak zorganizować garaż z kompetentnymi algorytmami i przydatnymi wskazówkami

Aby potwierdzić własność i utylizację garażu w GCW, musisz mieć na ręku odpowiednią kartę członkowską. Przewodniczący spółdzielni wydaje zaświadczenie o budowie garażu, a także zaświadczenie o budowie. Następnie właściciel garażu powinien udać się do WIT, gdzie otrzymują zaświadczenie o stanie technicznym garażu. Na ostatnim etapie rejestracji budynku są stosowane do Rosreestr.

Dekorujemy garaż na podwórzu domu

Jak zorganizować garaż z kompetentnymi algorytmami i przydatnymi wskazówkami

Jeśli zdecydujesz się na budowę garażu na dziedzińcu domu, wymagane jest pozwolenie na budowę. W przeciwnym razie gromadzenie dokumentów z WIT będzie trwało długo. Pokój jest uznawany za nieuprawnioną strukturę. Ale dopiero na następnym etapie możesz spróbować uzyskać uznanie własności garażu, uzyskać na to pozwolenie. W tym celu stosują się do administracji dzielnicy.

Znacznie łatwiejsza jest sytuacja w tych przypadkach, gdy działka jest już w posiadaniu właściciela, przechodzi do niej w kolejności prywatyzacji. Następnie rejestracja własności jest możliwa w porządku permisywnym. Dokumentacja techniczna jest również sporządzana w WIT, a odpowiednia umowa jest podpisywana z lokalnymi władzami.

Tworzymy nieruchomość na ziemi

W procesie rejestracji garażu status działki odgrywa ważną rolę w nieruchomości. Gdy wszystkie grunty są w posiadaniu SGR, członkowie spółdzielni mogą zawrzeć długoterminową umowę najmu lub uzyskać wykup tej ziemi. Jest to możliwe tylko po uzyskaniu prawa własności budynków, czyli garaży. Przewodniczący spółdzielni musi przekazać właścicielom potwierdzenie wzniesienia budynków.

Zamówienie rejestracji dokumentów

Jak zorganizować garaż z kompetentnymi algorytmami i przydatnymi wskazówkami

Potencjalny właściciel powinien złożyć oświadczenie o dostępności garażu do specjalnej komisji zajmującej się legalizacją budynków mieszkalnych. Następnie zostaje wydany certyfikat wskazujący konstrukcję. Musisz również wypełnić deklarację. Wszystkie te dokumenty są potrzebne do późniejszej rejestracji własności w Rosreestr.

Uzyskaj pozwolenie na budowę

Dział architektoniczny wydaje oficjalne pozwolenia na budowę. Konieczne będzie przedstawienie szeregu dokumentów:

 • pełna dokumentacja techniczna garażu;
 • dokumenty dotyczące ziemi;
 • wyciąg z Jednolitego Rejestru Państwowego, który powinien potwierdzać brak roszczeń stron trzecich na nieruchomościach.

Jeśli nie ma możliwości poradzenia sobie z wykonywaniem wielu dokumentów, na przykład ze względu na zatrudnienie, możesz działać przez swojego oficjalnego przedstawiciela. Aby to zrobić, wystarczy wydać pełnomocnictwo od notariusza.

Cena pytania

Legalizacja garażu nie jest tak prosta. Jest to procedura biurokratyczna. Często decydująca jest osobista decyzja danego urzędnika. Są oficjalne opłaty, które każdy musi zapłacić. Rejestracja nieruchomości w Rosreestr kosztuje 1000 rubli, a kompleks dokumentacji technicznej z WIT i paszport katastralny zostanie wydany za 2 tysiące rubli.

Rejestracja przez sąd

Gdy garaż zostanie wybudowany zgodnie z obowiązującymi przepisami na działce należącej do potencjalnego właściciela obiektu, jest bardzo prawdopodobne, że sąd wyda pozytywną decyzję w tej sprawie. I w tym przypadku sąd zobowiązuje Rosreestr do zarejestrowania prawa własności specjalnie dla tego garażu.

Jeśli dokumenty nie znajdują się w garażu, na ziemi pod nim, uznanie własności będzie trudne. Lepiej natychmiast zgłosić się do wykwalifikowanego prawnika.

Na następnym klipie można usłyszeć konkretne porady. Dowiedz się, jak legalnie legalizować garaż, oficjalnie sformalizować go w nieruchomości, w zależności od okoliczności.

Działaj kompetentnie. Wtedy procedura rejestracji zajmie mniej czasu.Powiązane artykuły

Poprzedni

Następna

Top Top