Jak zmienić swoje myślenie w świadome i jasne, skuteczne techniki

Świadome myślenie pozwala szybko i wyraźnie oddzielić główne od drugorzędnych, logicznie dojść do właściwych i racjonalnych decyzji, oddzielić fakty od przypuszczeń, znaleźć najskuteczniejsze rozwiązania problemów.Jak zmienić swoje myślenie w świadome i jasne, skuteczne techniki

Świadome myślenie pozwala szybko i wyraźnie oddzielić główne od drugorzędnych, logicznie dojść do właściwych i racjonalnych decyzji, oddzielić fakty od przypuszczeń, znaleźć najskuteczniejsze rozwiązania problemów. Ludzie, którzy mają efektywne myślenie, są zawsze o krok przed resztą, zawsze wyróżniają się swoimi sukcesami i osiągnięciami. Aby stworzyć świadome myślenie, potrzeba trochę czasu i pragnienia zmiany na lepsze. Możesz zacząć od sformułowania swoich myśli i celów na papierze, aby nauczyć się tworzyć logiczne łańcuchy wydarzeń i jasno zaplanować swój dzień.

Najlepszym sposobem na odniesienie sukcesu jest jasne zrozumienie, gdzie i dokąd się wybierasz. Istnieje wiele technik, które pomogą rozwinąć skuteczne myślenie w sferze, w której jest ona szczególnie potrzebna. Oto tylko niektóre z nich:

Technika "Powtórz, zgoda, dodawanie"

Metodę tę należy stosować w rozmowie z rozmówcą, gdy pojawia się spór w niektórych kwestiach. Algorytm inżynierii:

• Posłuchaj rozmówcy i nie przerywaj mu. Mentalnie sformułuj swój punkt widzenia i określ przedmiot sporu.

• Krótko powtórz tezę rozmówcy własnymi słowami.

• Dodaj to, czego brakuje głosowej opinii, jakby kontynuował myśl o rozmówcy.

Jak zmienić swoje myślenie w świadome i jasne, skuteczne techniki

Przykład zastosowania technologii: "Słyszałem twoją opinię, że tylko rodzice wpływają na wychowanie dzieci. Zgadzam się, że pokazują przykład ich zachowania i stylu życia, ale chcę dodać, że koledzy z klasy, przyjaciele i telewizja również mogą mieć wpływ na młodzież. Uważam, że nie należy polegać wyłącznie na rodzicielskim przykładzie edukacji. " Technika pomaga w wyłączeniu niepotrzebnych emocji, zmusza do koncentracji, uczy usprawiedliwiać swój punkt widzenia, a nie konfliktów i przejść do osób.Technika "kart inteligencji"

Ta metoda jest bardzo przydatna, gdy trzeba przeanalizować dość dużą i niejednorodną ilość informacji. Często okazuje się to u detektywów, gdy próbują zebrać wszystkie znane informacje na dużym arkuszu papieru lub ścianie i powiązać je z graficznymi połączeniami. Ta metoda jest dość skuteczna ze względu na jej klarowność.

Technika Cicero

W inny sposób ta technika zapamiętywania nazywana jest "metodą pokoju". Ta technika jest szczególnie często używana przez głośniki, które muszą zapamiętać duże bloki informacji w odpowiedniej kolejności. Istota tej techniki jest prosta - aby zapamiętać związek i kolejność rzeczy lub przedmiotów, które musisz zapamiętać, musisz mentalnie umieścić je w miejscu znanym Ci na przykład w pokoju. W ten sposób, mentalnie przechodząc przez znajome miejsce, jesteś w pewnym sensie zbieraniem "obiektów" ustawionych wcześniej.

Jak zmienić swoje myślenie w świadome i jasne, skuteczne techniki

Technika obiektów ogniskowych

Jak zmienić swoje myślenie w świadome i jasne, skuteczne techniki

Oprócz pewnych metod rozwijania efektywnego myślenia, istnieją również podstawowe ćwiczenia, które wypracowują podstawowe umiejętności skutecznego myślenia niezbędne dla każdej rozwiniętej osoby:

Zobacz mowę

Aby myśleć w nowy sposób, trzeba mówić w nowy sposób, zmieniać nawyki i przekonania, które uniemożliwiają osiągnięcie skuteczności. Zaczyna się od filtrowania, usuwania negatywnych słów leksykonu ("niemożliwe", "twarde", "straszne", "katastrofalne" i inne). Czasami wystarczy kilka słów na przemówienie, aby uczynić je bardziej konstruktywnym i pozytywnym.

Jak zmienić swoje myślenie w świadome i jasne, skuteczne techniki

Praca z tekstami

• zdecyduj o temacie, na którym chcesz napisać artykuł;

• Znajdź użyteczne informacje w Internecie lub w bibliotece;

• Przeczytaj książkę lub artykuł ekspercki;

• ustrukturyzuj materiał, wypisz streszczenia, na których będzie oparty twój tekst.

Przeczytaj gotowy artykuł w ciągu 1-2 dni. Widok na nim będzie świeży, więc będziesz chciał dokonać pewnych zmian. Taka praca pomoże rozwinąć twoje myślenie, za każdym razem czyniąc ją bardziej świadomą i skuteczną.Poprzedni

Następna

Top Top