Jak zakończyć karmienie piersią - skuteczny program i zalecenia

Bardzo ważne jest, aby dziecko otrzymywało mleko matki, w nim wszystko, co jest potrzebne do jego dalszego rozwoju. Dlatego każda matka próbuje ustalić karmienie piersią po porodzie. A jeśli mu się to uda, wtedy obawy o zdrowie dziecka stają się mniejsze.W mleku matki zawiera dużo witamin i minerałów - wszystko, co jest konieczne dla nowo narodzonej osoby. Ale nadchodzi czas, kiedy należy przerwać karmienie piersią.

Znany wszystkim pediatrom Komarovsky radzi, aby zatrzymać go dopiero po roku. Aby ten proces nie powodował problemów dla mamy i dziecka, konieczne jest wiedzieć, jak przerwać bezboleśnie karmienie piersią.

Jak zakończyć karmienie piersią - skuteczny program i zalecenia

Proces decyzyjny jest głównym elementem


Prawidłowe nastawienie psychiczne jest głównym elementem, od którego zależy powodzenie sprawy, jak odzwyczaić dziecko od piersi. Dlatego matka musi przede wszystkim dostroić się. Warto pomyśleć dokładnie przed rozpoczęciem tego procesu, aby zważyć zalety i wady.

Mama będzie musiała zdecydować, że jej dziecko będzie początkowo kapryśne i zażąda mleka. W tym okresie ważne jest, aby stanąć i nie mówić o płaczu dziecka. Zamiast mleka matki w tym okresie lepiej jest dać miękiszu więcej pieszczoty i ciepła. Jeśli dasz sobie spokój, zrozumie, że w ten sposób można manipulować matką.

Jego wołanie może być zbyt intensywne. W przypadku niepowodzenia mama będzie mogła powtórzyć procedurę odsadzenia po kilku tygodniach. Niepomyślne zakończenie karmienia piersią może spowodować uraz psychiczny u małego mężczyzny, więc nie powinieneś popełniać błędów tutaj.

Jak zakończyć karmienie piersią - skuteczny program i zalecenia


Kiedy lepiej odzwyczaić dziecko od piersi


Jeśli ekskomunikacja nie zostanie wymuszona, na przykład z powodu choroby, pediatrzy zalecają przerwanie karmienia piersią tylko wtedy, gdy dziecko ma półtora roku życia. Właśnie wtedy jest już w stanie przejść na żywienie dorosłych. Oczywiście, nie poddawaj się, odżywka dla dziecka powinna być zawarta w tym produkcie w dużych ilościach.

Niektóre matki chciałyby kontynuować karmienie piersią, dopóki dziecko nie skończy kilku lat, a on pójdzie do szkoły, ale lekarze nadal tego nie zalecają. Z psychologicznego punktu widzenia może to być szkodliwe dla małego dziecka.

W półtora roku łatwiej będzie odzwyczaić dziecko niż po dwóch lub trzech. Aż do półtora roku jest najłatwiej zrobić, ale nie za dobrze dla zdrowia dziecka. Szczególnie ważne jest utrzymanie laktacji do sześciu miesięcy.

Jak zakończyć karmienie piersią - skuteczny program i zalecenia


Jak nakarmić dziecko


Przed końcem laktacji niemowlę musi wprowadzić komplementarną żywność, inaczej przejście na normalne odżywianie będzie zbyt bolesne. W diecie dziecka powinny być obecne, oprócz produktów mlecznych, inne substancje zawierające niezbędne witaminy i minerały.

Istnieje wiele firm oferujących żywność dla niemowląt. Przed wyborem jednego, należy skonsultować się z pediatrą. Do roku dziecka nie powinno się podawać kwaśnej śmietany lub zsiadłego mleka, ponieważ dla niego będzie to zbyt ciężkie jedzenie. O ile okruchy nie skończyły się o rok, można go karmić specjalnym jogurtem, kefirem, twarogiem.

Jak zakończyć karmienie piersią - skuteczny program i zalecenia


Czy warto podawać mleko krowie?


Poprzednie pokolenia nie przejmowały się tym zbytnio, ale później okazało się, że mleko krowie szkodzi dziecięcemu ciału. Po pierwsze, ten produkt zawiera szkodliwe mikroorganizmy, z których nie jest tak łatwo się go pozbyć. Gotowanie w tym przypadku jest nieskuteczne.

Do trzech lat pediatrzy nie zalecają włączenia mleka krowiego do diety. Odpowiednie mieszanki zawierają wszystko, co niezbędne dla zdrowia dziecka. Są bardziej podobne do mleka matki niż zwykłe mleko krowie.

Jak zakończyć karmienie piersią - skuteczny program i zalecenia


Wpływ sezonu


W gorącym sezonie płyn opuszcza ciało bardziej, mleko matki może dostarczyć miękiszu z odpowiednią ilością płynu. Lepiej nie odzwyczajać dziecka latem, ale jeśli to konieczne, daj mu obfity napój. Najlepszą porą na to jest jesień, zima, kiedy pogoda jest wystarczająco chłodna.

Etapy ukończenia karmienia piersią


Lepiej jest przeprowadzać ten proces stopniowo.


Pierwszy etap


Na początek powinieneś spróbować wyjść tylko z karmienia nocnego, a po południu nie dawać piersi. Lepiej zacząć rano ze śniadaniem. Kiedy budzisz się, aby dziecko przygotowywało jedzenie, nie dawaj mu mleka matki. Działaj w ten sposób, potrzebujesz 2-3 dni, a następnie usuń dzienne karmienie.Niektóre dzieci łatwiej się adaptują, inne zaczynają protestować i krzyczeć. Z kapryśnymi dziećmi lepiej działać wolniej, aby stopniowo usuwać mleko z piersi. Konieczne jest spowolnienie tego procesu, jeśli dziecko toleruje to zbyt boleśnie.

Ale nie wracajcie całkowicie, jeśli poranne karmienie zostało już usunięte, niech to nie będzie przez jakiś czas. Powinno to chwilę poczekać - 10-14 dni, i znowu zacząć wykluczać inne posiłki. W czasie, gdy mleko matki nie jest podawane, możesz bawić się z dzieckiem, aby go rozproszyć.

Jak zakończyć karmienie piersią - skuteczny program i zalecenia


Na tym etapie konieczne będzie wyeliminowanie karmienia wieczornego. Że dziecko się uspokoiło, może podać ciepłe mleko rozpuszczone w mieszance w małej butelce. W niektórych przypadkach manekin jest doskonałym pomocnikiem. Ale nie pozbawiajcie okruchów nocnych karmień, oni powinni zostać na chwilę. Jeśli mama zdoła wyczyścić dzień i wieczorem karmienie, możesz pogratulować jej z powodzeniem.

Nie spiesz się, za tydzień lub dwa nie będziesz w stanie skończyć karmienia piersią. Należy go przypisać do procesu na trzy miesiące, a nie mniej.

Jak zakończyć karmienie piersią - skuteczny program i zalecenia


Do trzeciego etapu - odmowa karmienia nocnego powinna rozpocząć się w kilka tygodni po wykluczeniu dnia. Możesz ukoić dziecko za pomocą sutka, ale nie zmieniaj sztucznego mleka matki, podając mu butelkę. Ale jeśli dziecko jest za małe, to na początek możesz to zrobić.

Sześciomiesięczne dziecko może sobie poradzić bez karmienia nocnego. Jeśli dziecko potrzebuje jedzenia, lepiej dać mu je w filiżance, ale nie w butelce.

Ten etap jest najtrudniejszy, ponieważ może zająć kilka dni, aby nie spać. Okruszki mogą protestować, płakać i prosić mamę o pierś. W tym czasie będzie musiał się uspokoić, uścisnąć. Ubrania mamy powinny być zamknięte w tym samym czasie, aby zapach mleka się nie rozprzestrzeniał, w przeciwnym razie ekskomunika będzie bardziej bolesna.


Powinieneś poczekać, aż miękisz nie poprosi o mleko w nocy. Jeśli tak się stało, wszystko się ułożyło. Od tego momentu dziecko jest w stanie zaspokoić swoją potrzebę jedzenia w zwykły sposób.

Jak zakończyć karmienie piersią - skuteczny program i zalecenia


Czego matka potrzebuje w okresie zaprzestania laktacji


Kiedy dziecko jest odsadzone od piersi, matka doświadcza złożonych uczuć, więc ten okres jest dość trudny. W końcu, aby rozpocząć laktację, ciało musiało wykonać świetną robotę, więc nie kończy się tak łatwo, a ostra przerwa powoduje laktostazę, mastitis.

Zaprzestanie laktacji powinno trwać trzy miesiące. W tym czasie musisz odciągać mleko, nie jest trudno się tego nauczyć. Pomagają to specjaliści w zakresie karmienia piersią, należy się do nich odnieść. Po prostu, klatkę piersiową należy opróżnić, gdy pojawi się uczucie obrzęku.

Ale lepiej jest nauczyć się tego robić ręcznie niż specjalnych urządzeń, takich jak laktatory. Faktem jest, że te urządzenia jeszcze bardziej prowokują laktację. Ekspresowanie mleka matki jest konieczne, dopóki nie poczujesz ulgi. Jeśli wyrażasz całe mleko, które utworzyło się w klatce piersiowej, może to dalej prowokować jego izolację.

Jak zakończyć karmienie piersią - skuteczny program i zalecenia

Gdy mleko zastygnie, guzy mogą tworzyć się w klatce piersiowej, dzięki czemu obszar gruczołów sutkowych może być okresowo masowany w kolistymi ruchami. Rozpocznij masaż od krawędzi i przesuń w górę. Zastosowanie kompresów w tym obszarze pomoże uniknąć takiego wyniku.

Możesz po prostu nałożyć szmatkę namoczoną w zimnej wodzie i możesz użyć liści kapusty, liści aloesu lub surowych ziemniaków. Musisz tylko wziąć je, ochłodzić i położyć je na klatce piersiowej. Napar z szałwi i rumianku jest również skutecznym sposobem na pozbycie się nieprzyjemnych wrażeń. Lekarze zalecają również stosowanie alkoholu kamforowego lub maści Vishnevsky do okładów.

Niektóre matki szczególnie noszą obcisłą bieliznę, więc laktacja może zanikać, ale nie należy tego robić. Nie trzeba również czekać na zgrzanie z mleka stojącego w celu rozpuszczenia lub całkowitego zaprzestania używania płynu. Lepiej jest stosować specjalne leki do tłumienia laktacji, zanim poprosisz o poradę ginekologa.

Jak zakończyć karmienie piersią - skuteczny program i zalecenia

Wskazówki dotyczące zatrzymywania karmienia piersią

  • Dziecko powinno być rozproszone, częściej z nim na ulicy, odwiedzać ciekawe miejsca.
  • Znajdź znajomych malucha w tym samym wieku i staraj się komunikować z nimi jak najwięcej. Zostanie rozproszony w ten sposób i będzie mniej niż chce nałożyć na piersi matki.
  • Mama powinna być zajęta innymi rzeczami, poruszać się po mieszkaniu bardziej, aby jej dziecko nie było na nim zamocowane.
  • Zapewnij dziecku aktywność fizyczną w ciągu dnia. Im bardziej dziecko jest zmęczone, tym lepiej śpi i nie będzie żądać mleka matki. Ta wskazówka jest przydatna na drugim etapie, kiedy musisz nauczyć się robić bez wieczornego karmienia. W takim przypadku musisz postarać się to zrobić, aby nie doprowadzić do nadmiernego podekscytowania dziecka, ponieważ może to prowadzić do trudnego zasypiania.
  • Lepiej nie spać z dzieckiem, gdy odsuwasz je od nocnego karmienia. Kiedy dziecko budzi się w nocy i potrzebuje mleka, lepiej będzie, gdy inny członek rodziny, a nie matka, zbliży się do jego łóżka.

Jak zakończyć karmienie piersią - skuteczny program i zalecenia

Ciężkie odsadzenie

Kilka dekad temu, matki nie wiedziały jak zakończyć karmienie piersią najmniej bezbolesne. Próbowali odzwyczaić dziecko od karmienia piersią.

Wiele matek po prostu opuściło dom na kilka dni i pozostawiło swoje dziecko pod opieką bliskich osób. Oczywiście tej metody nie można nazwać lojalnym, ale skutecznym. Małe dziecko nie jest w stanie pić mleka matki w krótkim czasie. Problemy z laktacją w tym przypadku można rozwiązać za pomocą tabletek hormonalnych.

Kiedy matka wraca do domu, powinna również nosić zamknięte ubranie, często myjąc je, aby usunąć zapach mleka i nie wystawiać piersi dziecka.

Jak zakończyć karmienie piersią - skuteczny program i zalecenia

Pielęgniarska matka powinna również dbać o swoje zdrowie. Jeśli czuje, że mleko ma stagnację w klatce piersiowej, są szyszki, wtedy trzeba pilnie odwiedzić lekarza. Przyczyną tego stanu jest zwykle nadmierna produkcja mleka matki. Laktacja w tym przypadku może być opóźniona i zakończona dopiero po 12 miesiącach.

Wiedząc, jak zakończyć karmienie piersią, możesz uratować się od niepotrzebnego stresu. Właściwe przygotowanie psychologiczne pomoże uniknąć załamania. Należy pamiętać, że załamanie tego procesu jest obarczone urazem psychicznym dziecka, więc nie należy na to pozwolić.Powiązane artykuły

Poprzedni

Następna

Top Top