Jak zajęty jest twój mózg, alfabet gimnastyki twarzy i emocji

Jak zajęty jest twój mózg, alfabet gimnastyki twarzy i emocji
Większość z nas niejednokrotnie słyszała, że ​​ludzki mózg angażuje się tylko w 10%. Pozostałe 90% uważa się za rezerwę. Takie rozumienie pracy mózgu pochodzi z XIX wieku. Zostało to po raz pierwszy ogłoszone przez Williama Jamesa, profesora psychologii na Uniwersytecie Harvarda, jednego z założycieli US Psychological School (w 1892 r. Stworzył Laboratorium Psychologii Stosowanej). To prawda, że ​​ze względu na sprawiedliwość należy powiedzieć, że James nie powiedział, że ludzki mózg jest używany tylko do 1/10.Powiedział, że ludzie nie wykorzystują w pełni swojego potencjału. Niestety, jego słowa zostały błędnie zinterpretowane przez zwolenników, w wyniku czego narodził się mit, że nie używamy całkowicie naszego mózgu.

I, z jeszcze większym żalem, statystyki pokazują, że 2/3 populacji i około połowa nauczycieli nauk przyrodniczych jest przekonana o prawdziwości tego mitu.

Błędy naukowców związane są przede wszystkim z tym, że przez bardzo długi czas nie byli oni w stanie rozwikłać znaczenia płatów czołowych i ciemieniowych. Przeprowadzono liczne eksperymenty mające na celu usunięcie płatów czołowych i ciemieniowych, naukowcy zaobserwowali osoby po urazach i uszkodzone te części mózgu. Uszkodzenie płatów czołowych i ciemieniowych nie powodowało upośledzenia funkcji motorycznych. W wyniku tych eksperymentów i obserwacji naukowcy doszli do wniosku, że te płaty czołowe i ciemieniowe mózgu są nieaktywne. a ich cel pozostał niewykryty. Przez dziesięciolecia ta "doktryna" szerzyła się w świecie akademickim.

Rozwiązanie "cichych stref" mózgu. Płat czołowy i ciemieniowy mózgu.

Mimo pozornie dobrze ugruntowanego punktu widzenia niektórzy naukowcy nie przejmowali się tym, że mają w głowie te niezrozumiałe strefy. Naukowcy wiedzieli, że gdyby to był człowiek, a nie wykorzystywane niepotrzebnie, natura będzie już załatwione ich eliminacji, gdyż wyeliminowane ogon, jak osłabienie siły i funkcjonalności mięśni ucha ...

Płat czołowy i ciemieniowy odgrywają kluczową rolę w abstrakcyjnym myśleniu, planowaniu, silnej woli zachowania i szybkiej adaptacji do nowych warunków.

Co więcej, dziś już wiadomo, jak mózg "łączy" się w pracy. Oczywiście mózg potrzebuje energii. I do pracy ludzkiego mózgu, w przeciwieństwie do mózgu zwierzęcia, potrzebujesz dużo energii.

Praca mózgu w liczbach

Jak zajęty jest twój mózg, alfabet gimnastyki twarzy i emocji
Praca ludzkiego mózgu jest złożonym i energochłonnym procesem. Według badań 5% wytworzonej energii trafia do mózgu szczurów i psów. Mózg małpy pobiera 10% wytworzonej energii.

Mózg dorosłej osoby ma 2% masy ciała, a energia spalania glukozy na potrzeby mózgu wynosi 20%! I to nie jest limit. Jeszcze więcej energii jest potrzebne do pracy dociekliwego mózgu dzieci - u dzieci ta liczba wynosi 50%. A mózg niemowląt pochłania 60% energii. Jest to znacznie więcej niż liczba, której można się spodziewać, w oparciu o stosunek masy mózgu do masy ciała.

Ludzki mózg waży 1,5 kilograma, mózg słonia - 5 kg, a mózg wieloryba - 9 kg. Jednak gęstość połączeń nerwowych między ludźmi nie jest równa. Jest to gęsta sieć neuronowa, którą człowiek zawdzięcza swojemu intelektowi. Taka liczba neuronów o takiej masie ciała u naczelnych, w szczególności ludzi, nie jest podana za nic.

Odżywianie dla mózgu

Mężczyzna stał się rozsądny 1,5 miliona lat temu, kiedy nauczył się gotować jedzenie w ogniu. Mężczyzna wykonał ogromny krok naprzód przez ogień. Chodzi o rozwój mózgu. Faktem jest, że przetworzona termicznie żywność jest bardziej miękka, łatwiejsza do strawienia przez organizm, bez potrzeby zbędnego zużycia energii do trawienia.W związku z tym surowa dieta znacząco szkodzi pracy ludzkiego mózgu na drodze ewolucji mózgu. Przy tradycyjnym czasie jedzenia, mniej się wchłania, a energia jest większa niż w surowym pożywieniu, co sprawia, że ​​mózg działa wydajniej. Przecież 86 miliardów neuronów jest ciasno upakowanych w ludzkim mózgu, co stanowi 40% więcej niż u małp.

W rzeczywistości wśród wegetarian istnieje wiele długich wątrób, z uwagi na sprawiedliwość, należy zauważyć, że wszystkożerne, długie wątroby są o rząd wielkości większe. Ale zdecydowana większość witarianie nie dożyć starości, zdecydowana większość z nich przed śmiercią powoli i boleśnie chory, często są prześladowani i choroby mózgu - mózgu, prędzej czy później zaczyna się zemścić za przemoc na siebie na dziesięciolecia. Nawet Galina Shatalova - wybitna osoba, mężczyzna z wielką literą, krewni zaczęli "ukrywać się" przed fanami już 2 lata przed śmiercią. A jej choroba i przyczyna śmierci są nadal dokładnie ukryte.

Jak ludzki mózg wytwarza energię

Jak zajęty jest twój mózg, alfabet gimnastyki twarzy i emocji
Mechanizm produkcji „żywność”, a ściślej, energia dla mózgu, że połowę kalorii wydatkowane przechodzi do utrzymywania i mózgu działanie poprzez gromadzenia ładunków elektrycznych w błonie komórkowej poprzez pompowania jonów sodu i potasu. Wymaga to ogromnej ilości energii w postaci ATP (trifosforanu adenozyny) - 3,4 na 10 w 21-tym stopniu molekuł na minutę.

Jeśli porównujesz mózg do pieca, ATP to węgiel. Wysoka energochłonność, utrzymująca potencjał spoczynkowy dla 86 miliardów neuronów, oznacza, że ​​transmisja rzeczywistych sygnałów wzdłuż aksonów i między synapsami, podczas których zmienia się ładunek energii, energia pozostaje niewielka.

Ochrona mózgu przed "przegrzaniem"

Gdyby wszystkie 86 miliardów neuronów działało w tym samym czasie, spowodowałoby to eksplozję mózgu. Nawet jednoczesne działanie niewielkiej części neuronów powoduje przeciążenie. Kto w stresującej sytuacji był zmuszony rozwiązać jednocześnie wiele z tych zadań i doskonale rozumie, o co teraz chodzi. Nasz sprytny mózg stworzył mechanizm, dzięki któremu dana osoba może nie tylko być rozsądna, ale także pozostać w harmonii. Tylko niewielka ilość czasu możemy pracować super-intensywnie. Co więcej, mózg "uderza" w osobę - w chorobę, odpoczynek, tworząc warunki dla własnego spokoju. Jeśli dana osoba nie wykonuje poleceń własnego mózgu, mózg stwarza dla niego bardziej poważne choroby, w jakiś sposób uwalniając komórki do zasłużonego odpoczynku. W przeciwnym razie mózg nie może utrzymać możliwości odpoczynku. Każdy rozsądny człowiek z tego powinien po prostu stwierdzić, że energia zużywana na pracę mózgu powinna być nie tylko stworzona (poprawna - naprawdę, właściwa - odżywianie), ale także uratowana.

Jeśli w danej chwili działa niewielka część wszystkich ogniw, to znaczy rozkład obciążenia, koszty energii są minimalne. W tym przypadku informacja jest przekazywana do maksimum, czyli mózg działa najbardziej efektywnie. Istnieje wyjaśnienie tego. Faktem jest, że każdy impuls nerwowy ma jednocześnie tysiące możliwych dróg do celu, czyli tysiące możliwości. Jak właściciel mózgu. A jeśli dana osoba wie, jak pozostać w stanie spoczynku, wybiera najbardziej efektywne sposoby przy najniższych kosztach energii. Jeśli dana osoba jest ruchliwy, nie daje resztę do siebie lub do jego mózgu, lub oferując swój mózg źle żywności, produkcji energii, z którego mózg ma zużywać dużo energii (nawet jeśli jest to tautologia, ale taka osoba musi poświęcić dużo energii do produkcji energii elektrycznej) osoba staje się ograniczona i wybiera najmniej eleganckie rozwiązania. Wszakże kiedy neurony są miliardami, odczuwa się nawet małe koszty energii. Wszakże neurony, które muszą być w trybie nieaktywnym lub w trybie odpoczynku, są zmuszone do pracy, pobierają energię, palą swoje zasoby.

Natura pomaga rozwiązać ten problem. W szczególności opracowano optymalną liczbę tymczasowo pracujących neuronów. Ale oczywiście zapewnia się, że osoba pomaga przyrodzie. "Nożyczki" tej wielkości są dość szerokie - od 1 do 16% pracujących równocześnie neuronów. Pozostałe komórki powinny odpoczywać podczas pracy swoich kolegów. Jeśli dana osoba próbuje załadować swój mózg ponad miarę, komórki mózgu tracą zdolność wspierania pracy świadomości. I w tym przypadku większość aktywności mózgu wykonuje się bez udziału świadomości. A aktywność myślowa takiej osoby staje się przynajmniej nieskuteczna, a maksymalnie - niewystarczająca, ponieważ dana osoba nie ma rezerw na wiele rzeczy w tym samym czasie. Oczywiście zależy to od złożoności samych spraw - czasami zasoby nie wystarczą nawet w dwóch poważnych przypadkach, nie wspominając o trzech lub pięciu przypadkach. W tej sytuacji, jeśli coś się dzieje, okazuje się, że jest gorzej, niż gdyby osoba skupiła się najpierw na jednym zadaniu, a potem na reszcie.

Ludzki mózg jest potężnym urządzeniem myślowym. Tak potężny, że wymaga dużej ilości energii dla swojej mocy. Jednocześnie jest na tyle pomysłowy, aby przystosować się do regularnego braku energii. Jednakże, stałe naciski, ponadto, że tworzymy nasz własny mózg, podważają go. Szanuj swój mózg, dbaj o niego. I, co najważniejsze, nie przejmuj się tym, co jeszcze zajęłoby twój mózg (który jest podobno obciążony tylko 10%) - ponieważ doświadczenie wymaga dużo energii. Wiedząc, jak działa mózg, zasada jego działania - nie żałujesz, że wydałeś swoją energię na nic! Nie zapominaj, że miliardy twoich neuronów potrzebują energii nawet w spoczynku.

Udostępnij ten link:Poprzedni

Następna

Top Top