Jak zachować marchew na zimę w ziemi na łóżku lub w jamie

Jeśli Twoje bogate zbiory marchwi nie tylko zostaną wysłane do przechowywania w świeżej formie, ale już wystarczająco dużo, aby zamrozić w zamrażarce. a także do wyschnięcia na zimę, a nawet do suszenia marchwi. wtedy wystarczy zostawić korzenie bezpośrednio w ogrodzie w ziemi.Ale to nie jest takie proste zadanie, jak się wydaje na pierwszy rzut oka. Jedną z najbardziej nietrywialnych metod można nazwać przechowywaniem w ziemi. W naszym artykule rozmawialiśmy już o tym, jak iw jakim czasie należy zebrać plon marchwi do przechowywania. teraz porozmawiajmy o tym, jak zostawić to w ogrodzie.

Zasady opuszczania na łóżku

Jeśli nie masz wystarczająco dużo miejsca do przechowywania warzyw korzeniowych w piwnicy lub spiżarni, możesz użyć tej starej metody. jak przechowywanie marchwi w ziemi do wiosny bezpośrednio na łóżku, gdzie były uprawiane.

Ta metoda jest dobra, jeśli masz duży zbiór roślin okopowych lub istnieje poważny niedobór czasu na ich zbieranie i późniejsze przetwarzanie do przechowywania.

Wśród wad przechowywania marchwi na ziemi na zimę można nazwać:

 • możliwe uszkodzenie warzyw przez wszechobecne szkodniki;
 • trudny dojazd w śnieżną i mroźną zimę;
 • Niemożność sortowania marchwi i określania jakości warzyw.

Jak zachować marchew na zimę w ziemi na łóżku lub w jamie
Ale jeśli masz zamiar skonsumować warzywa pozostawione na łóżku przed wiosną. wtedy, jeśli utrzymujesz technologię przechowywania po długim czasie, dostaniesz świeżą marchewkę, jak gdyby była uprawiana.

Jak zachować marchew na zimę w ziemi? Początkowo powinieneś starannie podejść do wyboru działki ogrodu, w którym zdecydowałeś się opuścić rośliny okopowe. Ta strona musi spełniać określone wymagania, które są następujące:

 • łóżko nie powinno mieć żadnych chorób gleby. nie ma infekcji wirewormem lub niedźwiedziem;
 • musisz upewnić się, że nie będzie on rozgrzany wiosną;
 • miejsce z roślinami okopowymi po lewej stronie nie powinno przeszkadzać wiosną podczas prac wiosennych w ogrodzie i wysiewu wczesnych plonów.

Teraz możesz przystąpić do zachowania marchewki w ogrodzie w okresie zimowym. Prace te są przełożone na późną jesień - zwłaszcza, że ​​marchewka jest w stanie wytrzymać małe przymrozki i bez dodatkowego schronienia.

Ponadto przyczynia się do gromadzenia cukrów w warzywach. co sprawia, że ​​marchew jest jeszcze smaczniejsza.

Instrukcja krok po kroku

Jak utrzymać marchewkę w ziemi do wiosny w ogrodzie? Technologia konserwowania warzyw jest następująca:

 • w ostatnim miesiącu przed rozcięciem wierzchołków należy zaniechać łóżek irygacyjnych;
 • wybierz dzień poprzedziły okres bez deszczu, nawet na tydzień, aby gleba nie gromadziła nadmiaru wilgoci;
 • usuń wszystkie chwasty z łóżka. inaczej wiosną dostaniecie oprócz marchewek i dobrze zachowanych nasion chwastów, a produkty ich gnicia sprowadzą się do "nie" wszystkich waszych prac;
 • odcięty bezpośrednio pod korzeniem już rozpoczętych wierzchołków żółknięcia, poziom ziemi musi pokrywać się z miejscem odcięcia;
 • wypełnić łóżko piaskiem o dużej frakcji. Warstwa wystarczająco małą, o grubości nie większej niż 5,2 cm, a całkowicie pokrywającą samej sekcji z roślin okopowych, a także okolicę - około 1 metr od łóżka. Piasek umożliwi przepływ tlenu do powierzchni ziemi;
 • przykryć folią - można to zrobić w następnym kroku, tuż przed mrozem;
 • następna warstwa - materiały pod ręką do ocieplenia obszaru warzywami korzeniowymi. W ich jakości, liście, spadły z drzewek ogrodowych, torfu, trocin;
 • Izolowany warstwę ponownie pokrywa się folią polietylenową lub pokrycia dachowego - jest tworzenie tak zwanego poduszkę termiczną pozwalającą warzywa ochrony przed zimnem w zimie. Ruberoid lub film jest dobrze zamocowany za pomocą improwizowanych materiałów.


Jak zachować marchew na zimę w ziemi na łóżku lub w jamie
Późniejsze opady spowodują dodatkową ochronę przed zimnem. a po ich stopieniu otrzymacie dobrze zachowane rośliny okopowe.

Szczególną uwagę należy zwrócić na ochronę marchwi przed gryzoniami. którzy nie przegapią okazji, aby zjeść warzywa w głodnej zimie.

Aby je chronić, konieczne jest użycie gałęzi świerkowych jako jednego z elementów ocieplenia, a także rozproszenie ich na ostatniej warstwie izolacji.

Dodatkowo zainstalowane są repellery. a także pułapki. w którym zawarta jest trucizna, zapobiega możliwości przenikania szkodników do warzyw przechowywanych w celu przechowywania.

Pomimo starannego przygotowania, zawsze istnieje niebezpieczeństwo, że warzywa korzeniowe zostaną częściowo uszkodzone przez gnicie lub zjedzone przez szkodniki. Jednak ta część zbiorów, która jest zachowana, zwykle charakteryzuje się wysokimi wskaźnikami konsumpcyjnymi.

Jest jednak jeszcze jedna cecha - po wykopaniu roślin okopowych z ziemi nie mają one długiego okresu przydatności do spożycia. i dlatego wykopywanie jest zalecane bezpośrednio przed użyciem.

Funkcje oszczędzania w dole ziemi

Jak przechowywać marchewkę w dole w zimie na ulicy? Nie mniej dobra jest ta metoda, gdy pamięć jest zorganizowana w wykopanym miejscu. W tym przypadku ważne jest, aby obserwować nie tylko technologię miejsca składowania, ale także kopanie upraw i przygotowanie roślin okopowych do zakładki. Zasady te są proste, ale pomagają oszczędzać plony przez długi czas dzięki dobrym wskaźnikom jakości:

 • przed wykopaniem produktów z gleby, które będą składowane do przechowywania, nie trzeba wody;
 • wykop powinien być wykonany przy pomocy wideł. starannie i ostrożnie;
 • nie trzeba strząsać ziemi z korzeni - jak potrząsanie widłami i uderzanie o siebie warzywami. Przy takim mechanicznym działaniu rośliny okopowe otrzymują mikrourazy, co pogarsza ich bezpieczeństwo i prowadzi do przedwczesnego rozpadu;
 • Marchewki wysiewa się, jak zwykle z ziemniakami;
 • po wyschnięciu ostrożnie usunąć nadmiar ziemi;
 • do cięcia wierzchołków - lepiej będzie, jeśli zostanie przycięty na samą górę rośliny okopowej. Maksymalną pozostałością z wierzchołków korzenia jest zieleń o wysokości nie większej niż 2-3 cm.
 • sortować rośliny okopowe.

Jak zachować marchew na zimę w ziemi na łóżku lub w jamie
Oddzielenie rozmieszczenie podziemnych warzywa prosto bez uszkodzeń, gnicie i zaburzeń w postaci zbyt chude lub zakrzywionych korzeni.

Następnie należy dokonać wyboru zakładki w jamie - w tym celu wybierane są małe próbki.

Następnie przygotuj miejsce do zakładki. Powinieneś wybrać miejsce, które na wiosnę nie zostanie zalane wodą stopioną.

Phased organizacji

Jak przechowywać marchewki w ziemi w zimie? Po wybraniu warzyw do zakładki możesz rozpocząć ich zapisywanie. Aby to zrobić:

 • wykopać dziurę. Jego głębokość w szerokościach geograficznych, gdzie zimy są łagodne i nie ma głębokie zamrażanie gleby nie może przekraczać 30-35 cm. Tam, gdzie zimy są bardziej dotkliwe, że jest w centralnej Rosji, powinny być wyposażone w głębi otworu co najmniej 50-60 cm. Szerokość w obu przypadkach wynosi około 50 cm;
 • przy dnie otworu jest wypełniona grubej frakcji piasku o grubości 2-5 cm, - chroni przed kontaktem z glebą i zapewnia przepuszczalność powietrza;
 • następnie położyć warstwę marchwi, która jest pokryta piaskiem - i tak dalej, aż krawędź dołu nie pozostanie 10-15 cm;
 • nasypowa ostatniej warstwy piasku pokrytego gleby tak, że górna warstwa jest wykonywana na krawędzi szybu o około 8-10 cm. Jeżeli są wystarczająco ostre zimy. następnie górną warstwę ziemi można zwiększyć do 50 cm;
 • po tym zaczynają się ocieplać. w którym jakość spadają liście z powalonych drzew, torf, trociny i świerkowe gałęzie - w celu ochrony przed szkodnikami. Dodatkowo możesz zainstalować odstraszacze i karmniki z trucizną. aby gryzonie nie mogły dostać się do magazynów owiec.

Wiosną, po otwarciu skarbca, będziesz mieć uprawy korzeniowe o doskonałej jakości na swoim stole.Powiązane artykuły

Poprzedni

Następna

Top Top