Jak wymyślono genialne rzeczy (8 zdjęć)

Jak wymyślono genialne rzeczy (8 zdjęć)

W XIX wieku proces mycia był, jak wiele osób myśli, najbardziej żmudnym ze wszystkich kłopotów gospodyni domowej. Rzeczywiście, oprócz ciężkiej pracy ręcznej w praniu stosowano również odczynniki do mycia, które uszkadzały skórę rąk. Nie było jeszcze automatyzacji prania, wszystkie procesy - moczenie, podstawowe pranie, płukanie i wirowanie, suszenie wykonywano ręcznie.Jak wymyślono genialne rzeczy (8 zdjęć)

Pod koniec XIX wieku pojawiły się następujące rodzaje pralek, które już w pewnym stopniu przypominały dawne radzieckie modele czasów typu "Wołga" - przypominające beczkę, w tym obecność mechanizmu do prasowania.

Jak wymyślono genialne rzeczy (8 zdjęć)

W tym rodzaju pralek do aktywacji mechanizmu użyto również ręcznej roboty. Człowiek za rączką obrócił koło, które poprzez kółka zębate przeniosło ruch w zbiorniku z wodą, w której było wymazane pranie. Pralka tego typu wytworzyła fale wody wewnątrz zbiornika, przy czym pranie zostało przetarte względem siebie, a zatem proces prania miał miejsce.

Jak wymyślono genialne rzeczy (8 zdjęć)

Tymczasem pralki stały się żelazne. Zastosowanie silników elektrycznych wytwarzających drgania doprowadziło do zniszczenia zbiornika pralek wykonanych z drewna. Zastąpienie drzewa żelazem umożliwiło wkrótce wyburzenie kolejnej poprawy. Wcześniejsze gospodynie musiały ręcznie podgrzać wodę na piecu, a następnie przenieść i wlać podgrzaną wodę do pralki. Teraz żelazne pralki elektryczne miały własny element grzewczy - teng. Przy okazji, dziś teng jest jedną z najczęstszych przyczyn awarii i napraw pralek. Na kominie skala tworzy się w czasie, co prowadzi do słabego przekazywania ciepła z tanu do wody, w wyniku czego opalenizna przegrzewa się i pęka.

Jak wymyślono genialne rzeczy (8 zdjęć)

Jak trzeba było unikać naszych przodków, aby po poradzeniu sobie z naturalnymi potrzebami wykonać elementarną procedurę higieniczną! Francois Rabelais uważał, że najbardziej przyjemna rzecz to żywe kaczątko. W starożytnym Rzymie do tych potrzeb dostosowano gąbkę: przymocowano ją do patyka i po użyciu umieszczono w misce ze słoną wodą. Wikingowie zostali zmyta z kawałków wełny, rdzenni Amerykanie - wszystkie rodzaje liści i kolb kukurydzy. Francuscy królowie bardzo elegancko podeszli do tego pytania i zrobili je szmatami z koronki i lnu.

Aby użyć papieru w tym biznesie, pierwszy stał się Chińczykiem, ale nie zwykłymi śmiertelnikami, ale wyłącznie cesarzami. Znacznie później cała reszta poszła na papier i na cały świat: stare gazety, katalogi i almanachy zaczęły działać. Dopiero w 1857 r. Nowojorczyk Joseph Gaietti wpadł na pomysł, by rozcinać papier w schludnych kwadratach i pakować w paczki. Był tak dumny ze swojego wynalazku, że wydrukował swoje imię na każdym liściu. Nazwisko osoby, która wpadła na pomysł składania papieru toaletowego na rolki, nie jest możliwe: po raz pierwszy takie rolki zostały wyprodukowane przez amerykańską fabrykę papieru "Scott Paper" w 1890 roku.Jak wymyślono genialne rzeczy (8 zdjęć)

Jak wymyślono genialne rzeczy (8 zdjęć)

Najstarsze grzebienie używane przez mieszkańców Ziemi, można wziąć pod uwagę szkielety ryb. Nie wiadomo, gdzie i kiedy wykonano pierwszy grzebień, ale jedno z najstarszych herbów znaleziono podczas wykopalisk na terenie starożytnego Rzymu. Wykonano ją z szerokiej kości zwierzęcej z rączką i ośmioma ręcznie kutymi zębami, położonymi w odległości 0,2 cm od siebie. Następnie grzebień wykonano również z drewna, koralowca, kości słoniowej, skorupy żółwia i rogów różnych zwierząt. Ten materiał na grzbiety był używany do połowy XIX wieku. W 1869 roku dwaj bracia - Isaiah i John Hyatt - wymyślili celuloid, który całkowicie zmienił produkcję grzebieni. Słonie i żółwie zostały uratowane przed całkowitym zniszczeniem, a ludzie otrzymali tańsze grzebienie z materiału, który wyglądał bardzo podobnie do koralowców, kości słoniowej i skorupy żółwia.

Jak wymyślono genialne rzeczy (8 zdjęć)

Na początku XX wieku, a raczej w 1910 r., Pierwsza domowa lodówka została wynaleziona w Stanach Zjednoczonych, która miała chłodzenie maszyny. Cały rok po stworzeniu tej maszyny odkrycie zostało udoskonalone i poddane różnym modyfikacjom. Wtedy, rok później, w 1911 roku, odnosząca sukcesy amerykańska firma "General Electric", wyruszyła pierwsza, aby uruchomić jednostkę chłodniczą o nazwie Odifren, która była przeznaczona do użytku zarówno w domu, jak iw handlu. Ta lodówka została nazwana na cześć swojego twórcy, francuskiego fizyka Marcela Odifrena i miała dość oryginalny wygląd. Ale to nie wszystkie zalety najnowszej jednostki. Maszyna wymyślona przez francuskiego fizyka, po raz pierwszy pracowała nad automatyzacją! Jego konstrukcja Odifren opracowany i opatentowany w 1895 roku. Zalety rewolucyjnej maszyny chłodniczej to doskonałe przenoszenie ciepła, brak zaworów, uszczelek i łatwość konserwacji. Zmieniaj pasy napędowe i smaruj łożyska tylko raz lub dwa razy w roku. Firma General Electric Company z powodzeniem produkowała takie urządzenia chłodnicze przez siedemnaście lat, aż do 1928 roku.

Tymczasem nie tylko "General Electric" zajmował się produkcją lodówek. Kolejna domowa lodówka z automatyczną regulacją została opracowana i stworzona przez inżyniera-inżyniera Copelanda, a już w 1918 roku firma "Kelvinite", bez marnowania czasu, uruchomiła tę jednostkę w produkcji. W ciągu roku firma wyprodukowała sześćdziesiąt siedem takich lodówek.

Czas mijał, aw 1925 roku w Stanach Zjednoczonych zaczęto produkować urządzenia chłodnicze z chłodzeniem maszynowym. W ciągu roku z linii montażowej zjechało 64 000 urządzeń chłodniczych, co dało punkt wyjścia do szybkiego wzrostu produkcji w tym obszarze, który jednak w latach trzydziestych nieco spowolnił z powodu kryzysu gospodarczego. Pierwsza chłodziarka z chłodzeniem komputera była uciążliwą konstrukcją: jej objętość była około pięć razy większa niż pojemność komory magazynowej i zajmowała około metra kwadratowego podłogi. Do produkcji szafki użyto drewna, a izolacja została wyposażona w zatyczkę. Ściany pierwszej lodówki były grubsze niż zbroja czołgów z tamtych czasów: grubość sięgała 140 mm.

Jako czynnik chłodniczy stosowany amoniak lub dwutlenek siarki - nietrudno zgadnąć, że jego wyciek był obarczony poważnymi problemami. Sam zespół chłodzący był zamontowany powyżej lub poniżej, a obrót sprężarki był zapewniony przez oddzielny silnik elektryczny z przekładnią pasową. Łożyska miały być smarowane przynajmniej raz w tygodniu.

Jak wymyślono genialne rzeczy (8 zdjęć)

Jak wymyślono genialne rzeczy (8 zdjęć)Powiązane artykuły

Poprzedni

Następna

Top Top