Jak właściwie utrzymać konia w domu

Nawet podczas dobrze rozwiniętej mechanizacji na wsi koń przez długi czas pozostanie niezawodnym asystentem w prywatnej gospodarce. Ale nie każdy wie, jak utrzymać konia w domu we właściwy sposób, tak aby dana osoba odniosła korzyści i nie wyrządzono krzywdy zwierzęciu.Jak właściwie utrzymać konia w domu

W tym czasie Aleksander Wielki, obserwując pracę ojca, który nie jest w rzeczowy stosunek do koni, powiedział: „Jaki rodzaj koni stracić ludzi, ze względu na fakt, że niedoświadczony, a więc nie wiem, jak je wykorzystać dla siebie w pracy” . W tym artykule będziemy na razie zastanawiać się nad indywidualnymi pytaniami.

Czy muszę podkuwać konia?

Oczywiście, jest to konieczne, ale, niestety, istnieją przypadki, gdy właściciel, posiadanie konia, nie wie i nie wie, jak prawidłowo obsługiwać go, popełnił fatalny błąd, który w konsekwencji doprowadzi do utraty zdrowia zwierząt, to działa. W konsekwencji naturalne właściwości konia zostają utracone, a mistrz zamienia go w osła.

Oczywiście, jednym z powodów, które negatywnie wpływają na zdrowie konia, jest fakt, że w dzisiejszej Rosji (mam nadzieję, że jest to zjawisko przejściowe) w większości wsi wymarły kuźni, nie stać zdolnych kowali, zostały one zastąpione przez ludzi, którzy nie posiadają umiejętności kowalskich i prawidłowego narzędzie do prawdziwej podkowy, a jeszcze bardziej umiejętnie podkowę konia. Tak więc właściciel jedzie na nieuczesanym koniu na chodniku, jedzie do lasu na opał lub na pole do słomy.

Na marginesie zauważmy, że ponieważ koń może działać tylko zaniedbania właściciela i opiekuńczy - zima kiedy śliskie i lodu na drogach, nie zostawiaj konia z podwórka, bo wie, jak to się skończy dla zwierzęcia, a sam właściciel. Dlatego, aby zachować rzetelnego i wiernego asystenta w dobrym zdrowiu i zapewnić jego długowieczność, bardzo ważne jest, aby starannie i na czas dbać o jego napalone "buty".

Tak więc, konieczne jest, aby oczyścić kopyta koni od wieku trzech miesięcy po ekskomunikowaniu źrebaka od matki i powinno to nastąpić w ciągu 35-45 dni. Obuwie jest konieczne od dnia, w którym konie zaczynają być używane w pracy, do ponownego szkolenia co sześć tygodni. Zimą podkowy muszą być wyposażone w stałe lub wymienne kolce.

Jak właściwie utrzymać konia w domu

Dodajemy, że koń podkowy przyniesie wiele korzyści, a koń do mistrza. Przypomnijmy sobie i mądrość ludową, to jest wiarę: jeśli podkowa wisi na drzwiach w domu, to będzie to przysięga od złych duchów, którzy mogą wejść do mieszkania. Musisz powiesić go z zakrzywioną częścią w dół i wypukłościami do góry. Dzieje się tak, aby złe duchy wpadające do podkowy nie wypadły z tego.

Uprząż musi być wysokiej jakości

Z pewnością koń nie powie ci, że jest namaszczonym hełmem lub obcym, ale mądry mistrz, który szanuje i kocha swojego asystenta, nigdy nie zaprzęgnie konia do niskiej jakości uprzęży. W związku z tym, aby koń mógł czuć się komfortowo, a pan mógł zachować spokój podczas pracy konia, zestaw uprzęży jest specjalnie dobierany i dostosowywany do każdego zwierzęcia. I w jednym zestawie uprzęży konia obejmuje: kołnierz z guzhami i Siergiej Suponev, uzdę z lejcami i złowionych, siodła, Cinch uprząż, lejce, obwodu, popręgi, łuku.

Zacisk - główna część uprzęży. Standardowe zaciski występują w 12 rozmiarach (liczbach), które różnią się długością i szerokością. Długość jarzma jest mierzona od górnej wewnętrznej podstawy substratu kołnierza do dolnej wewnętrznej krawędzi roztoczy, a szerokość mierzona jest na poziomie otworów klaksonu. Aby podnieść jarzmo, musisz usunąć środek z konia. Szerokość szyjki w największej grubości jest określona przez kompas, a długość - za pomocą drewnianego lub metalowego miernika, linijki pomiarowej.

Podczas pomiaru instrument umieszcza się w rynnie przedfletowej, której górny koniec opiera się na dłoni prawej ręki, ułożony na kłębie. Na przeciwległym końcu pomiar jest wykonywany w odległości 4-6 cm poniżej linii szyi.

Właściwie dopasowany kołnierz powinny pasować do kształtu szyi konia, dobrze dopasowany jego szczyt i boki, a na dnie leży luźno, tak aby nie utrudniać oddychanie zwierzęcia podczas operacji. Musi polegać bardziej na środkowej części barku i najmniejszy - w rejonie stawów barkowych i przedniej krawędzi szyjki (między szyją a kołnierzem odbywa się płasko na dłoni). Górna część jarzma powinna być lekko przyległa do obszaru kłębu i nie naciskać chrzęstnych krawędzi łopatek (dwa palce powinny przejść).

Zaciski ślizgowe są często sprzedawane. Dostępne są w trzech rozmiarach, które można umieścić zarówno na dużych, jak i małych koniach. Klamra ślizgowa składa się z jednej pary kleszczy, zmiennej, ruchomego podłoża zaciskowego, pokrytego wiekiem, pasa dekoltu, pary ruchomych płatków konnych i suplika.

Służą do przymocowania jarzma do wału. Podczas pracy konia skrzeczą sprężyny, które łagodzą wstrząsy powstające podczas pracy. Powinny być tej samej długości, w najgorszym przypadku koń będzie nosił bok, uszkadzając jego ramię. Supernium jest niezbędne do wyciśnięcia roztoczy podczas chwytania konia. Uzdy i kość, z którą koń jest obsługiwany, dostosowują się do głowy konia.Uzdy powinny leżeć na bezzębnej części szczęki na poziomie kącików ust i nie naciskać na nie w spokoju. Przy małych ładunkach dla spokojnych koni, nie używaj trochę. Bez konia bardzo trudno jest wykonywać pracę. Komunikator przenosi nacisk ładunku uprzęży na tył, trzyma cały zestaw uprzęży. Powinien być równomiernie naciągnięty, aby prawidłowo dopasować jarzmo.

Jak właściwie utrzymać konia w domu

To, wraz z trójzębem, podtrzymuje szyby, tworzy stabilną uprząż i ciągnięty system. Popręg służy do mocowania siodła z tyłu. Wykorzystując konia, musisz upewnić się, że cinch jest dobrze naciągnięty i utrzymuje siodło na swoim miejscu. Helisa przekazuje przyczepność do skorupy konia podczas zejścia z góry lub nagłego zatrzymania, a także trzyma jarzmo. Uprząż powinna być wystarczająco mocna, aby dopasować się do nacisku, który pojawia się podczas hamowania wózkami lub do osadzania z powrotem.

Są kontrolowane przez konia, ich długość wynosi 7 m. Muszą być wystarczająco silne, szczególnie do użytku na młodych koniach. Łuk jest wymagany w jednostronnym temblaku. Łagodzi wstrząsy, które powstają, gdy towary są transportowane na wyboistej drodze. Łuki to wózki i samochody. Te pierwsze są używane podczas ciężkiej pracy, muszą być elastyczne i mocne i ważą około 5 kg. W przypadku podróży pasażerskich z użyciem lżejszych łuków (o wadze do 2 kg), są one bardziej wygięte.

W wiązce parowej dyszla pociągowego zamiast wałów używamy śladów. W końskich otworach jarzma zamiast końców przymocowane są pasy, pierścienie lub płaty.
Niektórzy właściciele używają uprzęży lub uprzęży do zaprzęgania koni. Jest lżejszy od jarzma, można go przymocować do każdego konia. Ale podczas pracy, shorka naciska na wąską taśmę klatki piersiowej, utrudnia końowi ruch i ogranicza ruchomość ostrza. Dlatego zaleca się stosowanie go do pociągów pasażerskich w uprzęży dyszla pociągowego.

Przy zwykłej ciężkiej pracy dobrze dopasowane jarzmo jest lepsze niż shorka. Najczęściej używane są zespoły łuku i obcego zespołu dyszla. Uprząż łukowa ma pierwszeństwo przed dyszlem, ponieważ zapobiega odkręcaniu się roztoczy i zwiększa widoczność większej przyczepności.

Przed koń zaprzężony do wozu, nasmarować oś i koła piasty i sprawdź długość linek na wale w celu uniknięcia zakłóceń, a także zwrócić uwagę na długości holowników, a odległość między przednimi końcami wałów, która powinna odpowiadać szerokości łuku.

Wykorzystując konia, najpierw założyć uzdę, a następnie siodło i jarzmo. Przy mroźnej pogodzie kawałek powinien być rozgrzany w dłoniach. Zacisk jest noszony na głowie konia, dolne końce szczypiec są skierowane do góry, a na początku szyi jest on obrócony ponad grzywą do jej normalnego położenia, uwalniając grzywę spod jarzma. Następnie koń zostaje wyniesiony ze stajni, zabiera łuk, wodze, pas i brzuszek.

Koń wchodzi do szybu i, przed ułożeniem łuku, najpierw zakłada lewe gardło striptizerce, a następnie brzucha, które można nosić na prawym gardle. Łuk układany jest po lewej stronie, lewy grzbiet musi pokrywać wał od dołu do góry, a prawy od góry do dołu.

Oba tańce powinny znajdować się poza łukiem, a odległość od łuku do końca wału jest taka sama. Następnie lut jest naprężany, aby dolne końce roztoczy dotykały się nawzajem i wiązały je z fałszywą pętlą. Jeśli kołnierz ma nieco mniejszy rozmiar, pasek jest napięty tak, że nie ściska szyi od boków, ale tylko zatrzaskuje się na niej. Należy zapewnić, że oszusty są ciasno rozciągnięte, a łuk, gdy uderza się go ręką, nie odchyla się do przodu ani do tyłu.

Po sprawdzeniu stabilności łuku, na prawym wale, striptizerka jest przywiązana, rzucona na siodło, a następnie jama brzuszna, koniecznie przechodzi przez pętlę obwodu. Uchwyt szydełkowy jest rozciągnięty w taki sposób, aby odległość między kłębem a jarzmem wynosiła w przybliżeniu 2 cm. Oba pasy powinny być związane, aby można je było łatwo rozdzielić. Okazja jest związana na końcu łuku. Nie należy go podciągać na krótko, ponieważ utrudni to swobodny ruch konia. Te ostatnie przywiązują wodze, za striptizerką i spodnią krawędzią, za pierścieniami uzębienia.

W naszych czasach uprząż jest droga. Dlatego właściwe przechowywanie, staranna opieka i terminowa naprawa wydłuży okres użytkowania, zapobiegając urazom konia. W pomieszczeniu, w którym jest przechowywana uprząż, konieczne jest utrzymanie optymalnej wilgotności. Gdy wiązka nadmierne wysuszenie sucha, szczelina staje się trudne, a przy dużej wilgotności pleśni, a zwłaszcza jej elementów skóry, pogarsza się rdzewienie części metalowych - bitowa, pierścienie, haki wodze strzemiona.

Uprząż powinna być zawieszona na drewnianych wspornikach, ponieważ żelazo powieszono zardzewiałe i zepsute. Przy długim przechowywaniu, tak, że uprząż nie jest zjedzona przez ćmę, filcowe części są suszone, wkładane do pudełka i dobrze posypane mothballem. Metalowe części uprzęży są utrzymywane w stanie suchym i smarowane niesolonym stopionym tłuszczem lub specjalnym smarem.

Po każdym użyciu filcowe części uprzęży muszą być wysuszone, wypłukane i oczyszczone, aby nie pozostawiły grudek zaschniętego błota, co może prowadzić do tarcia skóry i stanu zapalnego.

Skórzane części uprzęży należy smarować dwa razy w miesiącu mieszanką tłuszczu zwierzęcego z czystą smołą brzozową. Dwa razy w roku wszystkie skórzane części są myte w ciepłej wodzie z mydłem, suszone w cieniu, a następnie starannie smarowane. Otwory w pasach są dziurkowane specjalnymi przebijakami. Używaj w tym celu szydła, noża, gwoździa, który jest niepraktyczny.

Jak właściwie utrzymać konia w domu

Kiedy i jak zaprzęgnąć młodego konia?

Młode konie uczą się zaprzęgać w wieku 2-2,5 lat, stopniowo zaczynają zakładać uzdy i trenować uderzenia końcówek, następnie kontrolować wodze i głos, do kołnierzyka, a następnie do siodła z paskiem i pasami brzucha.

Każdy fragment wyścigu powtarza się spokojnie, cierpliwie przez 3-5 dni. Pośpieszne przejażdżki zawsze prowadzą do urazów konia, jego kłopotów, złości, strachu. W wieku 3 lat koń służy do lekkiej pracy, stopniowo zwiększając obciążenie. Ciężka praca młodych koni powoduje choroby układu oddechowego, deformację stawów, uszkodzenie więzadeł i ścięgien.

Odpowiednia uprząż utrzymuje siłę konia, czyni jego pracę bardziej produktywną. W uprzęży długość napastników lub wału powinna być taka, aby koń, we wszystkich ruchach, nie dosięgnął wilka lub przodu wózka z jego tylnymi kończynami. Pożądane jest, aby kąt nachylenia wału do horyzontu wynosił 19-20 °.

Podczas zaprzęgania konia konieczne jest upewnienie się, że jarzmo, siodło i uprząż są gęsto ułożone na swoich miejscach, tak aby cokole miały tę samą długość, zacisk i pasek zostały prawidłowo dokręcone. Szczelnie dokręcona striptizerka może unieść zacisk i przeszkadzać w oddychaniu konia. Podczas ruchu wózka striptizerka powinna zostać osłabiona, a podczas zejścia z góry - zaciśnięta.

W zespole zawiesia należy zwrócić szczególną uwagę na to, aby wałki były mocno zamocowane i miały taką samą długość, aby zapewnić prostoliniowość wózka.

Często pytano, ile koni warto trzymać na farmie. To zależy od możliwości hosta. Należy pamiętać, że dwa konie są lepsze od jednego. W uprzęży lepiej zaprzęgnąć dwie wykastrowane, nie wcześniej niż w wieku 2 lat, ogiery i 2 klacze, i można je kojarzyć, stopniowo przyzwyczajając zwierzęta do siebie.

Spokojne ogiery najlepiej wykorzystać do uprzęży jednorzędowej. Mieszkańcy po spokojnym, długim treningu i edukacji mogą zostać zaprzężeni w wyszkolonego konia, a następnie stopniowo przyzwyczajają się do innych koni. Ogiery pracują żywsze, silniejsze, bardziej wytrzymałe niż klacze.

Czytelnicy są zainteresowani tym, co wiele koni ma ciągłe łzawienie. Jest to zwykle oznaką zakaźnego zapalenia spojówek. Choroba jest ciężka, a jeśli nie jest leczona, konie są zaślepione. Konieczne jest natychmiastowe zwrócenie się o pomoc do weterynarza.Powiązane artykuły

Poprzedni

Następna

Top Top