Jak uprawiać arbuzy

11 kilogramów szczęścia arbuza

Wielu ogrodników i rolników ciężarówki stara się uprawiać arbuzy na swoich prywatnych działkach, ale dobre plony i duże owoce odnoszą sukcesy u rzadkich letnich mieszkańców. Istnieje powszechny stereotyp, że w naszej strefie klimatycznej niemożliwe jest uprawiać owoce o masie przekraczającej 5-6 kilogramów.Podzielę się doświadczeniem rosnących arbuzów, których rozmiar jest prawie dowolny, nawet najzimniejsze lato przekracza 10 kilogramów. Pierwszym i najważniejszym momentem w uprawie dużych i pysznych arbuzów jest właściwy wybór odmiany. Nie można wyhodować dużego arbuza podczas uprawy odmian, których maksymalny rozmiar nie przekracza 4-5 kg. Od wielu lat sadzimy różne odmiany na naszej stronie.

W szklankach sadzonki arbuzów rosną około miesiąca, a już w połowie maja (kiedy grozi im mróz) sadzonki są sadzone w ziemi. Konieczne jest, aby zwrócić uwagę na sadzonki, czasami gdy korzenie w pełni opanują sadzenia kielicha, wzrost roślin zatrzymuje się, liście zaczynają żółkną. Nawet po natychmiastowym lądowaniu w glebie takie rośliny pozostają w fazie wzrostu przez 2-3 tygodnie. Sadzenie sadzonek w glebie jest konieczne podczas aktywnego wzrostu, unikając żółknięcia liści, jeśli warunki pogodowe na to nie pozwalają, musisz przeszczepić sadzonki w większej objętości. Od dawna wiadomo, że arbuzy są bardzo złe w obszarze odchwaszczania. W zatkanych łóżkach istnieje większa szansa na rozwój chorób grzybowych, a podczas odchwaszczania poruszamy lub przekręcamy łodygi arbuza, którego on nie lubi bardzo. Aby rozwiązać ten problem, sadzimy sadzonki na włókninie lub folii. Rozprzestrzenia się folię lub włókninę na powierzchni gleby. Głęboka uprawa gleby nie jest wymagana, wystarczy ją poluzować, lub po prostu zmniejszyć przyklejające się chwasty, tak aby materiał leżał równomiernie. Wszelkie chwasty, będąc pod wpływem materiału, są uciskane i ostatecznie większość z nich umiera. Uprawa arbuzów na materiałach do mulczowania ma wiele zalet: po pierwsze, materiały zapobiegają wysuszeniu gleby w okresie ostrej suszy; po drugie, owoce leżące na materiale nie stykają się z glebą i rzadziej gniją w deszczowych latach.

Robię to: odrywam męski kwiat i łatwo dotykam żeńskiego kwiatu, aby pyłek z niego dostał się na tłuczek. Skuteczność tej nieuprzejmej techniki zapylania osiąga 9 roślin na 10. Przymocowany płód zaczyna szybko rosnąć, a gdy osiąga rozmiar orzecha, konieczne jest uszczypnięcie końca bicza, na którym jest zapięty płód. Aby uzyskać duży arbuz, należy pozostawić nie więcej niż 2 owoce na jednej roślinie, wszystkie pozostałe owoce powinny zostać usunięte. Określając dojrzałość arbuza, wielu letnich mieszkańców popełnia powszechny błąd, wierząc, że owoce są gotowe do spożycia, gdy ogon owoców jest całkowicie uschnięty. Ale często arbuz dojrzewa znacznie wcześniej niż ta chwila, a do czasu skurczu ogona owoc może stać się kwaśny lub zepsuty. Dojrzałość arbuza jest bardzo prosta. Każdy owoc w miejscu mocowania ogona do łodygi ma małą antenę. To wysuszenie tego wąsa wskazuje na dojrzałość płodu. Możesz uprawiać arbuzy na każdej glebie, ale wolą lekkie, piaszczyste gleby. Nie daj się ponieść nawozom mineralnym, ponieważ owoce mają właściwość gromadzenia się azotanów.Arbuzy słabo reagują na nawozy organiczne, podlewając mieszankami i nawozami gnojowymi. Kiedyś karmiliśmy plantację arbuza mieszanką trawiastą i po 3 dniach prawie wszystkie rośliny zaczęły umierać, podczas gdy inne kultury reagowały na takie karmienie aktywnym wzrostem.

Te same anteny, których suszenie wskazuje na dojrzałość płodu, az drugiej strony nasiona arbuza masowo kiełkują, rośliny rosną zdrowo, wiążą owoce i praktycznie nie chorują. Większość schorzeń związanych z arbuzem wiąże się z chorobami grzybiczymi.

W przypadku takich niekorzystnych warunków konieczne jest traktowanie plantacji preparatami z chorób grzybowych i usuwanie dotkniętych liści. Chwast również promuje rozprzestrzenianie się zgnilizny. Ogólnie rzecz biorąc, agronomia arbuza nie jest trudniejsza niż uprawa wielu warzyw. Niewielka wiedza i pragnienie pozwolą ci wyhodować pełnowymiarowe duże arbuzy. Ze względu na smak, lokalne owoce często nie ustępują, a czasem przekraczają importowane.

Jak uprawiać arbuzy
Jak uprawiać arbuzy
Jak uprawiać arbuzy
Jak uprawiać arbuzy
Jak uprawiać arbuzy
Jak uprawiać arbuzy

Wiaczesław Kubis G Penza z grupy Sadzonki i sadzonkiPowiązane artykuły

Poprzedni

Następna

Top Top