Jak umyć plecak

Większość plecaków jest wykonana z nylonu. Można je bezpiecznie myć w pralce, z wyjątkiem plecaków, które mają wodoodporną warstwę lub impregnację. Czując materiał, z którego wykonana jest twoja torba podróżna, możesz określić obecność takiej warstwy. Jeśli jedna strona (zazwyczaj wewnętrzna) jest gładka, a druga strona nie jest - oznacza to, że twój plecak jest z wodoodporną warstwą. Plecaki z powłoką wodoodporną należy prać ręcznie, postępując zgodnie z poniższymi instrukcjami, nie można ich suszyć za pomocą ogrzewania.Gdzie zacząć?

Zacznij od całkowitego opróżnienia plecaka. Poczuj wszystkie rogi kieszeni i przegródek - wyciągnij wszystko, co znajdziesz w nich. Jeśli w kieszeniach znajduje się dużo kurzu i zanieczyszczeń, odkurz je. Zajrzyj do środka (w komorze głównej lub w kieszeniach) etykietę z zaleceniami dotyczącymi mycia plecaka.

Jak umyć plecak w pralce

Jak umyć plecak ręcznie

 1. Napełnij wiadro lub wannę wodą, aby całkowicie zakryć plecak.
 2. Dodaj detergent do mycia w wodzie i energicznie wstrząśnij.
 3. Jeśli twój plecak ma wewnętrzną ramę, najlepiej go wyciągnąć. Pomimo faktu, że mycie rąk jest procesem ostrożnym, a rury ramy nie rozrywają tkaniny, metal może zacząć rdzewieć z powodu nadmiernej ekspozycji na wodę.
 4. Umieść plecak w wodzie i delikatnie rozmawiaj z nim na mokro ze wszystkich stron.
 5. Jeśli występują szczególnie zabrudzone miejsca, należy je wyczyścić starą szczoteczką do zębów lub szczotką do odzieży.
 6. Opłucz dobrze plecak pod prysznicem.
 7. Powiesić plecak nad łazienką, aby woda spłynęła i mogła wyschnąć.

Jak umyć plecak w zmywarce

Pomimo faktu, że zmywarka może być używana do mycia obuwia. czapki baseballowe i inne artykuły gospodarstwa domowego, nie zaleca się mycia plecaka w zmywarce. Temperatura w zmywarce jest znacznie wyższa niż w pralce - może uszkodzić materiał lub spowodować zaplamienie farby. Ponadto, zmywarki mają obrotowe opryskiwacze w przedziale roboczym, które mogą uchwycić paski, uszkadzając zarówno plecak, jak i zmywarkę. Jeśli nadal chcesz umyć plecak w maszynie do pisania, umieść go w poszewce na poduszkę lub w torbie na pranie bez sznurków. Jeśli twoja torba może się zmieścić na górnej półce, lepiej ją włożyć. Użyj detergentu bez wybielacza i wyciągnij plecak przed rozpoczęciem cyklu suszenia. Powiesić plecak nad łazienką, aby woda spłynęła i mogła wyschnąć.

Jak umyć poliestrowy plecak

Poliester - bardzo uniwersalny materiał, zwykle wytrzymały i wytrzymały, niezależnie od tego, czy jest gruby czy nie. Jeśli Twój plecak nie ma żadnych specjalnych ozdób, takich jak ćwieki, nity lub skórzane wykończenia, można go bezpiecznie myć w pralce za pomocą zimnej wody i delikatnego prania. Jednak poliester jest również znany z pochłaniania i przechowywania zapachów ciała, więc wąchać torbę do chodzenia i, jeśli to konieczne, traktować jego plecy i paski za pomocą opisanej poniżej metody "jak prać plecaki".

Jak umyć plecak z płótna

Plandeka to wytrzymały materiał, który może wytrzymać pranie w pralce. Może nawet wytrzymać gorącą wodę, chociaż może to zabarwić kolor. Płócienne plecaki można nawet wcisnąć w maszynie przy niskich prędkościach, a następnie wysuszyć do wyschnięcia na świeżym powietrzu.Jak umyć plecak z bawełny

Ważne jest, aby płukać plecak z bawełny w zimnej wodzie, ponieważ tkanina bawełniana jest podatna na skurcz. Nawet jeśli etykieta na plecaku mówi, że może być odporna na ciepłą lub ciepłą wodę, lepiej jest go umyć w zimnym. Bawełniany plecak można wycisnąć na maszynie do pisania przy niskich prędkościach, a następnie wysuszyć do wyschnięcia na zewnątrz.

Jak umyć plecak z konopi

Tkanina z konopi spokojnie wykonuje pranie w ciepłej wodzie. Często można go prać, dzięki czemu jest bardziej miękki. Plecak konopny schnie dłużej niż tkanina syntetyczna, ale nie wymaga specjalnego podejścia i może być wciśnięty w maszynie przy niskiej prędkości.

Jak umyć dżinsowy plecak

Dżinsy mogą zrzucać, więc jeśli plecak myjesz w poszewce na poduszkę, pamiętaj, aby użyć takiego, który nie przeszkadza Ci w rozpieszczaniu. Dżinsy schną dłużej niż większość innych tkanin, ale denimowy plecak można wycisnąć w pralce z małą prędkością - przyspieszy to czas schnięcia. Suszenie takiej torby na wędrówki jest lepsze na świeżym powietrzu, w suszarce dżinsy mogą się kurczyć.

Jak prać pasy plecaka

Pasy i paski plecaka zbierają większość potu i brudu, ponieważ stale stykają się z dłońmi. Okresowo można je prać osobno, co zmniejszy ogólne zużycie plecaka i zwiększy jego żywotność.

 1. Wymieszaj niewielką ilość płynu do zmywania naczyń lub szamponu z wodą, a następnie energicznie wymieszaj wodę, aby wytworzyć piankę.
 2. Używając szczoteczki do zębów lub pędzla, nałóż powstałą piankę na paski i delikatnie ją przetrzyj.
 3. Opłucz paski pod kranem lub wytrzyj je niewielką ilością wody. Jeśli twoje pasy są wypełnione wypełniaczem, staraj się nie zamoczyć ich całkowicie, w przeciwnym razie wyschną znacznie dłużej.
 4. Aby paski pozostały suche, należy zawiesić plecak na świeżym powietrzu.

Jak umyć plecak skórzanymi częściami

Jeśli etykieta do pielęgnacji nie jest określona inaczej, plecak ze skórzaną tapicerką lub skórzanymi częściami nie może być całkowicie umyta, aby uniknąć zwilżenia skóry. Odcinki tkaniny z brudnymi plamami są traktowane osobno.

 1. Wymieszaj niewielką ilość płynu do mycia naczyń lub detergentu z wodą, a następnie energicznie wymieszaj wodę, aby wytworzyć piankę.
 2. Używając szczoteczki do zębów lub pędzelka, nałóż otrzymaną piankę na brudne plamy.
 3. Dobrze pocierać potraktowane części plecaka.
 4. Opłucz oczyszczony obszar gąbką z czystą wodą.
 5. Wytrzyj tkaninę plecaka suchą, a następnie pozwól jej wyschnąć na świeżym powietrzu.
 6. Umyj części skórzane, postępując zgodnie z instrukcjami zawartymi w naszej instrukcji Jak czyścić naturalną skórę.

Jak umyć plecak za pomocą nitów

Zewnętrzne wykończenie plecaka z metalowymi ćwiekami i nitami nadaje mu unikalny wygląd, ale jednocześnie dodaje specjalne wymagania pielęgnacyjne. Najlepiej unikać gromadzenia się wody na częściach metalowych, ponieważ mogą rdzewieć. Dlatego te plecaki nie mogą być całkowicie umyte, wyczyść tylko brudne miejsca na nich.

 1. Wymieszaj niewielką ilość płynu do mycia naczyń lub detergentu z wodą, a następnie energicznie wymieszaj wodę, aby wytworzyć piankę.
 2. Używając szczoteczki do zębów lub pędzelka, nałóż otrzymaną piankę na brudne plamy.
 3. Dobrze jest pocierać brudne łaty plecaka szczotką.
 4. Opłucz oczyszczony obszar gąbką z czystą wodą.
 5. Wytrzyj szmatkę do sucha.
 6. Ostrożnie wypoleruj kołki i nity miękką, suchą szmatką.

Jak usunąć pleśń z plecaka

 1. Wyjmij plecak na ulicę.
 2. Oczyść formę jednorazową serwetką, starając się nie rozprzestrzeniać zarodników w czystych obszarach.
 3. Przetrzyj obszar plecaka formą z alkoholem medycznym.
 4. Przemyć leczony obszar gąbką z czystą wodą.
 5. Wytrzyj suchą ściereczką jednorazowego użytku serwetką.
 6. Zawieś plecak, aby wysuszył się na słońcu. Światło słoneczne pomoże zabić pozostałe zarodniki pleśni.

Jak usunąć robaki i inne szkodniki z plecaka

Jeśli podejrzewasz, że twój plecak ma robaki, wszy lub inne małe szkodniki, umieść go w plastikowym worku na śmieci. Przywiąż górną część torby do węzła. Pozostaw torebkę przywiązaną na kilka tygodni lub pozostaw ją w gorącym miejscu, na przykład w zamkniętym samochodzie na słońcu latem, na kilka dni. Po zabiciu owadów przemyj plecak zgodnie z instrukcjami powyżej.

Dodatkowe wskazówki

 • Aby chronić plecak przed zamoczeniem w deszczu, umieść go w plastikowym worku na śmieci i wyciąć otwory na paski i kieszenie plecaka.
 • Jeśli piorun stanie się uporczywy, nałóż niewielką ilość smaru WD-40 na plastyk, a następnie nałóż błyskawicę lub szczotkę szmatką lub pędzlem, aby uniknąć smarowania otaczającej tkaniny.

Możesz przeczytać więcej:Powiązane artykuły

Poprzedni

Następna

Top Top