Jak prawidłowo wykonać rury w łazience i toalecie własnymi rękami

Biorąc do naprawy w mieszkaniu, ważne jest, aby mieć pomysł, jak prawidłowo rozmieścić rury w łazience i WC, ponieważ jego plan będzie miał ogromny wpływ na wnętrze pokoju i łatwość użytkowania. Jeśli nie zamierzasz ograniczyć się do wymiany zardzewiałej komunikacji, ale planujesz kardynalną reorganizację łazienki, będziesz musiał stawić czoła jeszcze poważniejszym problemom. Zapoznaj się z racjonalnymi sposobami dystrybucji wody z sieci wodociągowej.Opracuj schemat lokalizacji obiektów i rurociągów

Okablowanie rur wodociągowych można przeprowadzić na dwa sposoby:

 • tee. Kiedy wszystkie przedmioty zużycia wody są konsekwentnie połączone z jedną główną linią;
 • kolekcjoner. Gdy oddzielne rury są rysowane do każdego z obiektów.

Jak prawidłowo wykonać rury w łazience i toalecie własnymi rękami

Potrójny schemat połączeń pozwala zaoszczędzić materiały dzięki połączeniu szeregowemu z siecią główną

Potrójny (lub sekwencyjny) schemat lepiej nadaje się do zastosowania w mieszkaniu niż w domku. Tutaj, przy niewielkiej liczbie urządzeń sanitarnych, za pomocą trójników łatwiej jest pogodzić zużycie wody w różnych punktach systemu.

Obwód kolektora zapewnia stabilne ciśnienie we wszystkich punktach, a także umożliwia naprawę poszczególnych sekcji bez całkowitego wyłączenia systemu zaopatrzenia w wodę. Rury są doprowadzane do przyrządów z kolektora, który ma tyle końcówek, ile jest wymagane w określonych warunkach.

Schemat okablowania kolektora jest w stanie zapewnić jednolity i nieprzerwany rozdział wody

W przypadku jakiejkolwiek opcji samozłączne rury kanalizacyjne w toalecie powinny mieć lakoniczny wygląd. Zakłady zimnych i gorących rurociągów są dozwolone tylko w wyjątkowych przypadkach.

Wskazówka: zaplanuj układ przewodów tak, aby liczba łączących się węzłów sieci wodociągowej była minimalna.

Jakie materiały będą potrzebne i ile będą one kosztować?

Zachowaj ostrożność wybierając rury o takich właściwościach, jak nieszkodliwość dla środowiska, odporność na ciśnienie i temperaturę, zgodność z głównym rurociągiem. Nie zapomnij uwzględnić zmiany ich kosztu.

 • Metalowe rury:
  • Stal - nadal popularna ze względu na wytrzymałość i przewodność cieplną;
  • Miedź - trwała i absolutnie niezawodna, ale droższa.
 • Rury z tworzyw sztucznych:
  • polietylen - mocny, elastyczny, ale nie może znieść gorącej wody;
  • polichlorek winylu - są niedopuszczalne w przypadku wody pitnej, ponieważ mogą uwalniać toksyczne substancje;
  • polipropylen - najbardziej odpowiednia opcja dla wszystkich parametrów w łazience, trwała, odpowiednia do gorącej wody.

Rury metalowo-plastikowe mogą łączyć łatwość tworzywa sztucznego z wytrzymałością metalu. Zalecane są do stosowania w okablowaniu w sposób kolektorowy.

Uwaga: rury z polipropylenu są obecnie uważane za najbardziej popularne i niedrogie.Płacenie za pracę profesjonalistów będzie kosztować dużo pieniędzy

Nie będzie zbędne pytanie, ile kosztuje rozprowadzanie rur w łazience. Koszt materiałów i opłata za pracę magisterską mogą się różnić.

Zgodnie z ustaloną praktyką wymiana starych rur jest produkowana nie tylko w łazience, ale jednocześnie w toalecie i kuchni. Średni koszt takich złożonych prac to:

 • przy okablowaniu sekwencyjnym - 7000 rub.
 • z okablowaniem kolektorów - 12 000 rubli.

Za te pieniądze przywieziesz rury polipropylenowe, dźwigi, okucia i wykonasz instalację zewnętrzną z podłączeniem do toalety, mikserem w łazience i zlewozmywakiem.

Wskazówka: Z wyprzedzeniem oblicz nadchodzące wydatki i sam zdecyduj, czy warto zatrudnić mistrza, czy też będzie taniej samemu wykonać pracę.

Wybierz technologię instalacji zgodnie z projektem pokoju

Jak prawidłowo wykonać rury w łazience i toalecie własnymi rękami

Ukryty układ rur zachowa integralność przestrzeni łazienkowej

W zależności od wyboru możesz wykonać ukrytą dystrybucję rur, w pokoju w nowym budynku lub otworzyć, jeśli pozwalają na to warunki.

Jeśli projekt twojego projektu łazienki wiąże się z ukrywaniem wszelkiej komunikacji w ścianach, będziesz musiał ścinać rowki i szwy, a po kanalizacji tynkować je tynkiem. Ściany będą równe i można je ozdobić dowolnymi materiałami. Ukryte przewody można układać nie tylko w ścianach, ale pod podłogą.

Ważne: jeśli układasz rury w podłodze, rury muszą być nieuszkodzone, a wszystkie ich połączenia powinny znajdować się w otwartych przestrzeniach.

Otwarte okablowanie jest wykonane wzdłuż ściany, pozostawiając małe wcięcie z niego. Ta opcja nieznacznie zmniejsza wewnętrzne wymiary pomieszczenia, ale daje stały dostęp do konserwacji rurociągów.

Niezależnie od wybranego układu rur, najpierw musisz zainstalować trzy ważne części:

 • zawór sterujący dla możliwego odcięcia dopływu wody;
 • filtr zapobiegający zatykaniu rurociągu przez cząstki stałe;
 • wodomierz odpowiedniej próbki.

Jak prawidłowo wykonać rury w łazience i toalecie własnymi rękami

Wymagany zestaw części rurociągu, które są obowiązkowe do instalacji w odgałęzieniu głównej rury

Wskazówka: Zainstaluj dodatkowe zawory również na przewodzie zasilającym prowadzącym do łazienki i kuchni, aby wygodniej rozprowadzać strumienie wody.

Jak prawidłowo wykonać rury w łazience i toalecie własnymi rękami

Rurociągi z polipropylenu nad ścianą zapewniają dostęp do naprawy

Jeśli zrekonstruujesz łazienkę i zmienisz wyposażenie sanitarne, długość ścieków może wzrosnąć nawet o kilka metrów. W takim przypadku miedziane okablowanie rur spustowych w łazience pozwoli uniknąć okresowego zatykania. Rury miedziane zapewnią najlepszą zdolność przełajową, ale będą musiały być zlokalizowane z niewielkim odchyleniem.

Zgodność z zasadami instalacji zapewni niezawodność połączeń

Jak prawidłowo wykonać rury w łazience i toalecie własnymi rękami

Sekwencja działań kapitana podczas łączenia rur polipropylenowych przez spawanie

Połącz rury polipropylenowe za pomocą wstępnie przygotowanych trójników, łączników narożnych i łączników. Będziesz potrzebować specjalnych nożyczek, a także urządzenia do lutowania. Ponieważ to drogie urządzenie będzie potrzebne tylko przez chwilę, lepiej je wypożyczyć.

Zabronione: nie przewijaj części przewodów w złączach w ciągu 8 sekund po spawaniu!

Po wykonaniu prac na rurociągu otwórz zawory i sprawdź niezawodność systemu wodnego, który stworzyłeś. Jeśli zastosujesz się do naszych zaleceń, będziesz mieć pewność, że odpowiednio połączone urządzenia hydrauliczne zapewnią komfort w Twoim domu.Powiązane artykuły

Poprzedni

Następna

Top Top