Jak pokonać przywództwo prokrastynacji w działaniu, stylu życia

Kilka prostych kroków pomoże uporać się ze złym nawykiem odkładania rzeczy na później.

Ludzie odwlekają z różnych powodów, ale rezultat jest zawsze taki sam: albo w cudowny sposób robią wszystko w ostatniej chwili lub przerywają terminy. Ale pomimo wszystkich nieprzyjemnych konsekwencji zwlekania, nie możemy pokonać tego szkodliwego nawyku. Dlaczego?Według Caroline Webb z Harvard Business Review, nasz mózg jest początkowo zaprogramowany tak, aby odkładać zadania. Webb odnosi się do badań Uniwersytetu Kalifornijskiego, co dowodzi, że przyjemność tu i teraz prawie zawsze przewyższa wszelkie korzyści, jakie można uzyskać w przyszłości. Wybierając pomiędzy konkretnymi i bardziej abstrakcyjnymi pomysłami, nasze mózgi naturalnie wydają się preferować pierwsze.

Ale nawet jeśli wydaje nam się, że mózg działa przeciwko nam, nie oznacza to, że zwlekanie nie może zostać pokonane. Wręcz przeciwnie, powinien inspirować, ponieważ nie jest to wada osobista, ale część naszego naturalnego zachowania może być dostosowana.

Nie pozwólmy na ceremonię: oto przewodnik po działaniu oparty na najnowszych badaniach naukowych.

Podziel się z kimś odpowiedzialnością

Jeśli masz partnera, który dąży do tego samego, co ty, może być dla ciebie żywym przypomnieniem, byś przestał zwlekać. Według Webba, eksperci stwierdzili, że instynktownie chcemy szacunku od kolegów, a to zwiększa prawdopodobieństwo, że odniesiemy sukces.

Więc jeśli masz zadanie, które musisz wykonać w określonym momencie, powiedz komuś, kiedy masz zamiar je ukończyć. Jeśli powiesz klientowi lub pracownikowi dokładne ramy czasowe, łatwiej będzie ci przekonać mózg, że naprawdę musisz to zrobić. Jeszcze lepiej, powiedz o tym menadżerowi lub mentorowi - zwiększy to twoją odpowiedzialność i szanse na sukces.

Sformułuj zadania, aby nie wydawały się niemożliwe

Zdecyduj się na pierwszy krok. Czasami unikamy wykonywania zadań tylko dlatego, że są przerażające. Możesz pisać na liście rzeczy do zrobienia "uczyć się francuskiego", ale przy takim globalnym zadaniu najwyraźniej nie poradzisz sobie z tym dniem. Według Webba, najważniejsze jest rozbicie dużych, kompleksowych zadań na małe kroki, które nie będą tak przerażające. Jeszcze lepiej, postaraj się uczynić pierwszy krok tak prostym, że nawet twój kapryśny mózg rozumie, że korzyść zwróci wysiłek.Zamiast więc "uczyć się francuskiego", możesz napisać coś takiego: "napisz Nicole i poproś o radę na temat nauki języka francuskiego". Nie jest trudno osiągnąć ten cel, w wyniku czego będziesz o wiele bardziej zmotywowany, aby zrobić następny mały krok.

Zachęcaj się do małych osiągnięć

Zrozum swoją niechęć do podjęcia działalności

Czasami wracamy do tego zadania raz po raz, ale nie możemy zrobić tego w żaden sposób. W naszej głowie słychać cichy głos, szepcząc: "Tak, dobry pomysł, ale. nie. " Następnie musisz zadać temu głosowi kilka pytań, aby dowiedzieć się, co tak naprawdę przeszkadza w rozpoczynaniu pracy. W tym celu nie ma potrzeby kontaktowania się z terapeutą. Cierpliwie zadaj sobie pytanie: "Dlaczego nie chcę tego robić? I dlaczego tak, a nie inaczej? "- I już niedługo można dojść do sedna. Często okazuje się, że twoja motywacja cierpi z powodu całkowicie niewinnego konkurencyjnego pożądania.

Przypuśćmy, że każdego ranka nie możesz zrobić sobie listy celów i celów. Kilka pytań do siebie pomoże zrozumieć, że tak naprawdę nie chcesz tego przegapić z powodu tego rodzinnego śniadania. Po rozpoznaniu przyczyny znajdziesz sposób na pokonanie go - na przykład zacznij sporządzać listę od wieczora lub w drodze do pracy.

Zaufaj sobie

Kiedy zrozumiesz, co dokładnie uniemożliwia ci podjęcie określonego zadania lub projektu, musisz pokonać swój strach. Użyj zasady "70%" korpusu piechoty morskiej. Jeśli masz 70% informacji potrzebnych do podjęcia decyzji, 70% środków na ukończenie projektu, a masz 70% pewności, że wszystko się ułoży - jesteś gotowy do pracy. Znaczenie "reguły 70%" polega na tym, że nie można być całkowicie gotowym na wszystko. Zaufaj swojej intuicji i zabierz się do pracy.

Pamiętaj o konsekwencjach zwlekania

Mark Twain powiedział kiedyś: "Nigdy nie odkładaj do jutra tego, co możesz zrobić pojutrze". Nie słuchaj go!

Spróbuj zastanowić się, co się stanie, jeśli odłożysz pracę lub zadanie do ostatniej chwili. Każda niespodzianka doprowadzi do tego, że złamiesz terminy, w wyniku czego przegapisz korzystną transakcję lub zaszkodzisz wizerunkowi biznesowemu. Twój klient może zdecydować, że nie jest nim zainteresowany, a to wpłynie na twoją reputację i zdolność do otrzymywania zamówień w przyszłości.

Im więcej myślisz o negatywnych konsekwencjach zwlekania, tym bardziej będziesz miał motywację, aby ich unikać i robić wszystko na czas. Według Webba, psychologowie nazywają to "koncentracją na zapobieganiu". Działa, ponieważ większość ludzi unika skutków negatywnych nawet bardziej niż pozytywny wynik ze swoich przedsięwzięć. Świadomość konsekwencji pomoże Ci pracować z pełną siłą, nawet jeśli chcesz rzucić wszystko lub odłożyć na później dzień.

Zrozum, że zwlekanie jest naturalną częścią twojej osobowości, ale dzięki tym praktycznym krokom możesz nauczyć swój mózg nowych nawyków i przestać robić wszystko w ostatniej chwili. Wystarczy, aby usiedzieć spokojnie - czas zacząć iść w kierunku sukcesu!Poprzedni

Następna

Top Top