Jak pić herbatę w Japonii

Jak pić herbatę w Japonii

Ceremonia herbaty w Japonii to cały rytuał, polegający na wspólnym piciu herbaty, który powstał w średniowieczu i stał się częścią japońskiej kultury.

Herbata do Japonii została przywieziona z Chin przez mnichów buddyjskich. Pierwotnie herbata była używana przez mnichów buddyjskich podczas medytacji, a herbata była przynoszona do Buddy. Wraz z rozprzestrzenianiem się buddyzmu w życiu japońskim zaczęła przenikać tradycja picia herbaty. Ceremonia herbaty ma długą historię. Założycielem ceremonii parzenia herbaty, która dotarła do naszych czasów, jest mnich Murot Dzyuko, który również był nazywany wspaniałym mistrzem herbaty Shuko. Opracował podstawowe zasady, które zostały określone w idei ceremonii Wabi, polegały na dążeniu do prostoty i naturalności w przeciwieństwie do bujnych i luksusowych samurajów i picia herbaty imperialnej.Podjął duchową ideę mistrza Syoko Joo Takeno. Dodał do ceremonii herbacianej herbaciany tsuitsu - chłopski dom z krytym strzechą dachem i ceramicznymi japońskimi potrawami o szorstkiej pracy. Jego uczeń, San-no-Rikyu, utworzył etykietę na herbatę, która nawet zidentyfikowała temat rozmowy podczas herbaty. Ceremonię picia herbaty dopełnił piękny ogród, połamany wokół herbaciarni z kamienną ścieżką prowadzącą do domu. W ten sposób proste medytacyjne picie herbaty stało się małą zabawą ze scenami i rolami, które są już dystrybuowane. Ale sam mistrz nie widział efektów swojej pracy. Jego pan kazał mu popełnić rytualne samobójstwo, ponieważ nie był usatysfakcjonowany prostotą ceremonii Sen-no-Rikyu. Lubił herbaciarnię pokrytą złotą folią i złotymi naczyniami. Mistrz San-no-Rikyu założył szkołę Senke, dzięki której powstał cały system szkół herbacianych.

Jak pić herbatę w Japonii

Herbaciarnia znajduje się w głębi ogrodu. Prowadzi do niej kamienna ścieżka, przypominająca górską ścieżkę, będącą symbolem ucieczki od zgiełku. W nocy ścieżka jest oświetlona przyćmionymi światłami, które nie rozpraszają uwagi. W pobliżu wejścia do domu znajduje się studnia do ablucji. Rytuał ablucji jest symbolem czystości cielesnej i duchowej.

Dom wygląda jak prosty chłopski dom bez żadnego luksusu z jednym pokojem, ucieleśnia zasady naturalności i prostoty. Dom ma niskie i wąskie wejście, dzięki czemu można do niego wejść tylko pochylając się. Ten projekt wejścia jest symboliczny: każdy wchodzący do domu musi się ukłonić, bez względu na pozycję w społeczeństwie. W czasach samurajów nikt nie mógł wejść do domu bez zdejmowania długiego miecza, więc broń pozostawiono na zewnątrz. Było to również symboliczne, osoba przed ceremonią parzenia herbaty powinna zostawić wszelkie zmartwienia za progiem i myśleć tylko o ceremonii picia herbaty.Jak pić herbatę w Japonii

Naczynia do picia herbaty powinny być prostą, surową pracą bez ozdób. Zestaw składa się z pudełka do przechowywania herbaty, czajnika lub kotła, w którym gotuje się wodę, kubki do picia, kubki dla gości, bambusowe mieszadło do herbaty, łyżeczka do herbaty.

Wchodząc do pokoju, goście zwracają uwagę na niszy w ścianie, która znajduje się naprzeciwko wejścia. W niszy umieszczony jest zwój z przysłowami, które określają temat tej ceremonii, a także kadzielnicą z kadzidłem i kwiatami. Gospodarz powinien spotkać się z gośćmi przy wejściu i iść ostatni. Miejsce gospodarza jest naprzeciwko gości. Podczas gdy woda ogrzewa się, do stołu podawane są proste lekkie posiłki. Po posiłku wszyscy wychodzą na zewnątrz, z wyjątkiem właściciela, aby rozprostować nogi i przygotować się na ogólną imprezę herbacianą. W tej chwili właściciel zmienia kwiaty.

Po powrocie gości właściciel zaczyna przygotowywać zieloną herbatę w proszku. Pozostali śledzą proces w ciszy, słuchając dźwięków. Ten proces jest jak medytacja. Herbatę wlewa się do miski, następnie dodaje się trochę wrzącej wody, a zawartość miski miesza się z mieszadłem bambusowym. Konieczne jest mieszanie przed pojawieniem się zielonej piany. Następnie dodaje się wrzącą wodę w celu uzyskania herbaty o pożądanej konsystencji.

Jak pić herbatę w Japonii

Zastawa stołowa do ceremonii parzenia herbaty

Kłaniając się, właściciel podaje filiżankę z ugotowaną herbatą do najstarszego lub honorowego gościa. Gość powinien mieć na lewej ręce jedwabny szalik. Kubek jest brany prawą ręką i jest umieszczony po lewej stronie. Gość przytakuje następnemu i wypija łyk herbaty z miski. Następnie chusteczkę kładzie się na macie, a krawędź miski wyciera się papierową serwetką. Następnie miska jest przenoszona do następnego gościa. Tak więc kielich przechodzi w kółko, symbolizując jedność tych, którzy zgromadzili się na herbatę. Na koniec kubek wraca do mistrza.

Na kolejnym przyjęciu herbacianym goście przeprowadzają rozmowę i piją herbatę z kubków. Rozmowa nie dotyczy codziennych spraw, ale omawia wypowiedzi napisane w zwoju, herbatę, układ kwiatów w niszy, herbatę. Przed podaniem herbacianych słodyczy. Po rozmowie gospodarz, przepraszając, opuszcza dom. Bez gospodarza goście mogą ponownie obejrzeć wszystko, co zostało użyte podczas ceremonii parzenia herbaty.

Jak pić herbatę w Japonii

Ogród na ceremonię parzenia herbaty

Kiedy goście wychodzą z domu, właściciel jest obok wejścia i łuków do odlatujących. Wracając do domu, siedzi chwilę i pamięta ostatnią ceremonię, przywracając jej sensację. Następnie zabiera naczynia, czyści kwiaty i liście. Czyszczenie jest rodzajem wyniku picia herbaty. Herbaciarnia staje się tym samym, co przed ceremonią parzenia herbaty. Ważne jest, aby po ceremonii nie pozostały żadne zewnętrzne ślady, zachowany został tylko ślad w świadomości.

Istnieje sześć głównych rodzajów ceremonii parzenia herbaty: o wschodzie słońca, rano, po południu, wieczorem, wieczorem i specjalnych.

Jak pić herbatę w Japonii

Sala ceremonii parzenia herbatyPowiązane artykuły

Poprzedni

Następna

Top Top