Jak odróżnić osobę chorą psychicznie

Jak odróżnić osobę chorą psychicznie

Naczelny lekarz Wojewódzkiego Szpitala Psychoneurologicznego Ludmiła Jaszczenko

Na zewnątrz ciepło jest gorące. Plus trzydziestu pięciu, półnagich mieszkańców miasta z wyczerpania przechodzi przez ulice. Nagle rozejrzeli się - w pikowanym długim płaszczu jest dziewczyna z dzianinowym szalikiem na szyi. Co z nią nie tak? Kolejny przypadek: sprawny młody człowiek wchodzi do biura, wita wszystkich za rękę jak stary znajomy i nagle zaczyna zabierać przedmioty ze stołu i rozpaczliwie się opiera, gdy są mu odbierane. Albo ... facet, najzwyklejszy, żyjący w normalnej rodzinie, nagle bierze łopatę i zaczyna zabijać.Takich dziwnych przypadków nie można zliczyć. I nie zawsze można rozróżnić, gdzie dana osoba przyciąga uwagę do siebie lub samoobsługuje się w ten sposób (zwykle mija to z wiekiem) i gdzie - poważna choroba psychiczna. Nadzieja dla wglądu ( „tu jest spojrzenie na brwiach, według teorii Lombroso, a zobaczyć, gdzie linia charakter patologii, ale gdzie to zaburzenie psychiczne”) nie powinna być - są zaangażowane w wysoce wykwalifikowanych psychologów. Wygląd jest zwodniczy, a stereotypowe pomysły na temat morderców o potężnych grzbietach brwi i głupich niewinnych blondynach są poza wszelką krytyką. A sąsiedzi ludzi, którzy popełnili straszne i dziwne, na granicy szaleństwa, czynów, są zaskoczeni jednym głosem: "Ale on jest najzwyklejszy, odpowiedni. Nie uwierzę! "

Domniemanie zdrowia psychicznego

Pierwszą reakcją na dziwne manifestacje zachowań ludzkich jest to, że wielu ludzi: "Gdzie wygląda rząd? Dlaczego nie są zabierane do szpitala psychiatrycznego? Jest to niebezpieczne dla innych! Prawdopodobnie szpitale psychiatryczne nie są w stanie ich wspierać, więc są wypuszczane na ulicę! Hańba! "

Głowica lekarz Regionalnego szpital psychiatryczny Ludmiła Yaschenko i główny oficer medyczny kompleksu zdrowia №2 (popularnie zwany „Halyavin”) Swietłana Alexandrova stanął twarzą w twarz z pozycji obywateli i wierzę, że jest to ogromna katastrofa dla naszego społeczeństwa.

- Jak natychmiast zdiagnozować? - pyta Ludmiła Leonidowna. - I od razu - tutaj w jakikolwiek sposób, iw ogóle istnieje taka koncepcja - domniemanie zdrowia psychicznego. Kierujemy się nie tyle emocjami innych, co Prawem Ukrainy "O opiece psychiatrycznej". Domniemanie zdrowia psychicznego oznacza, że ​​dana osoba nie jest chora, dopóki nie zostanie udowodnione odwrotnie zgodnie z procedurą przewidzianą prawem, dopóki psychiatra nie rozpozna go.

W większości przypadków hospitalizujemy pacjenta poprzez jego dobrowolną zgodę. Ale jeśli sąsiad obywatela stosuje się do nas na piśmie, powiedzmy, z oświadczeniem, że zachowuje się nieodpowiednio, prosimy tego obywatela, jeśli ma on chęć porozmawiania z nami. Jeśli nie, nie możemy nic zrobić. Ponadto pacjent, po dobrowolnej zgodzie na hospitalizację, po pewnym czasie może opuścić placówkę medyczną w dowolnym momencie bez wysłuchania zaleceń lekarzy.

Wiesz, Ustawa Ukrainy "O opiece psychiatrycznej" została stworzona, aby wykluczyć przypadkową hospitalizację i przestrzegać praw i wolności człowieka "Ludmiła Leonidowna ujawnia jeszcze jeden niuans. - Dlatego kierujemy się uregulowanymi przepisami dotyczącymi świadczenia opieki psychiatrycznej, zarówno podczas rejestracji, jak i hospitalizacji.

W związku z tym istnieją problemy z pomocą dzieciom. Zgodnie z prawem oboje rodzice potrzebują pozwolenia i pozwolenia na ich badanie i hospitalizację. Jeżeli ojciec przebywa za granicą lub w biegu, a matka jest nim, wówczas włącza się złożony i długi mechanizm koordynacji za pośrednictwem rady straży samorządu lokalnego lub przez sąd.Aby uratować się przed pożądaniem

Aby zmusić pacjenta do hospitalizacji, lekarze muszą przedstawić sądowi niezbędne wnioski i informacje w ciągu 24 godzin od wykrycia. A następnie sąd decyduje, czy hospitalizować pacjenta, czy nie. Zdarzały się przypadki, kiedy sądy odmówiły wydania decyzji o obowiązkowym leczeniu z powodu braku dowodów, a następnie lekarze musieli albo zwolnić ich, albo udać się do prokuratury, potwierdzając potrzebę hospitalizacji tamtejszego pacjenta.

Obowiązkowo umieszczają je w zakładzie psychiatrycznym osoby, gdy przedstawia potencjalne zagrożenie dla innych lub dla siebie, w tym, popełnia próby samobójcze lub demonstruje gotowość do nich.

- Chociaż zdrowi ludzie częściej niż chorzy psychicznie uciekają się do samobójstwa, - określa Ludmiła Leonidowna. - Z reguły w stanie łatwego zatrucia, po sytuacji konfliktowej, osoby bardziej tolerancyjne i melancholicy są bardziej skłonni do tego. Czasami zdarza się, że zdrowa osoba demonstruje chęć popełnienia samobójstwa, aby osiągnąć to, czego nie zrobiono w zwykły sposób.

W psychicznie niezdrowych próbach samobójczych są szczególnie poważne i niebezpieczne zarówno dla nich samych, jak i dla innych. Pewien głos każe im milczeć, uderzać lub zabić siebie lub kogoś. W takich przypadkach hospitalizacja jest obowiązkowa.

Ale nawet wtedy, gdy osoba przechodzi z ciężkimi zaburzeniami psychicznymi, a wie o tym dookoła, nie ma pewności, że nie powtórzy prób samobójczych z innych powodów - bo zastraszanie, ośmieszanie, Spędzając palec do skroni.

Lecz bez wiedzy, co

Kiedy mówiąc o chorym psychicznie, obracają palcami w świątyni - to nie jest całkowicie poprawne. Po pierwsze, nigdy nie pokazuj się samemu sobie, zbyt wąska granica między osobą zdrową psychicznie a chorą osobą! Po drugie, ponieważ przyczyny i mechanizmy zaburzeń psychicznych nie zostały jeszcze w pełni zbadane i nie jest wcale konieczne, aby źródło choroby było w głowie.

Pojawienie się choroby, mogą być związane z uszkodzeniem mózgu powstałe w wstrząs mózgu, kiłę, guzy mózgu, miażdżycy tętnic, zakażenia, toksycznych substancji zatrucia (alkoholu, leki, ołowiu, rtęci, i tym podobne), niedobór składników odżywczych i pewnych witaminy (np pelagra), zaburzenia metaboliczne i endokrynologiczne, opóźnienie umysłowe, starzenie. Według Ludmiła Leonidovna dokładniej możemy mówić o depresji, mechanizm, który działa na poziomie biochemicznym. Gdy depresja przerywa mechanizm przychodów uzyskanych w krwi w serotoniny w mózgu (znany również jako hormon przyjemności) - substancji, która jest odpowiedzialna za stabilność emocjonalnym.

Svetlana Nikolaevna Aleksandrova, pomimo rozległej praktyki w ośrodku psychiatrycznym, rozpoznaje złożoność diagnozowania chorób psychicznych:

- Choroby psychiczne są bardzo delikatną sprawą. Nie można ich potwierdzić żadnymi obiektywnymi metodami badania: obrazowaniem komputerowym i rezonansem magnetycznym, encefalografem. Podłoże mózgu osoby chorej psychicznie z koniecznymi halucynacjami lub schizofrenią przez długi czas pozostaje całkowicie niezmienione, z tym że w końcowych stadiach choroby, po 10-15 latach, możliwe są pewne zmiany organiczne.

Bardzo trudno jest znaleźć źródło choroby psychicznej. Czasami osoba popadła w jakiś wypadek, doznała wstrząsu mózgu, po pewnym czasie może mieć napady padaczkowe i objawy zmiany osobowości.

Poufność przede wszystkim

Bliskość ciekawych informacji na temat pacjentów z zaburzeniami psychicznymi jest również podyktowana zasadą państwa prawa. Każdy, kto jest powiązany z takim pacjentem - psychiatra, personel medyczny, osoby, które podczas pełnienia obowiązków służbowych lub publicznych, dowiedział się o zaburzeniach psychicznych pacjenta - nie może ujawnić tych informacji.
I tylko w kilku przypadkach zgodnie z prawem możliwe jest przekazywanie informacji o stanie zdrowia psychicznego bez zgody pacjenta lub jego przedstawiciela prawnego: na wniosek organizacji, która zapewnia pomoc, lub na pisemny wniosek organów śledczych i sądowych.

Ujemna instalacja

- U nas nawet nałogowcy i topowce starają się być traktowani wszędzie, tylko nie w szpitalu psychiatrycznym - mówi Lyudmila Leonidovna. - Zgodnie z rocznymi raportami terapeutów, leczyli oni 20% pacjentów za pomocą szyfrów naszych chorób. I ilu naszych pacjentów przechodziło pod innymi szyfami, na przykład, z powodu kryzysu naczyniowego. Szczególnie rozpowszechniony jest apel do terapeutów w szpitalach rejonowych, lekarze zgadzają się, dając tym pacjentom bardzo przybliżone leczenie.

Mamy kolejny film

Z filmów zagranicznych wiemy, że wielu zamożnych ludzi ma swoich psychologów. Czułem problem - poszedłem do lekarza, zwolniłem napięcie. Ale w tych samych zagranicznych thrillerach widzimy tak wiele ukrytych i zrealizowanych psychoz, że nasz kraj pod tym względem jest postrzegany jako dużo bezpieczniejszy. Ale w jaki sposób połączyć ostrożne podejście do osobowości osoby chorej psychicznie i bezpieczeństwa innych?

Jeśli wszystko jest tak skomplikowane, dlaczego nie wziąć pod uwagę stanu zdrowia psychicznego i osądzać przez czyny. Do idioty i botanika otrzymanego za zrobienie tego samego lyuleya.

Często przechodzę obok sąsiedniego domu, na ławce, na której siedzą stare kobiety. Kiedyś wziąłem to i powiedziałem im: Dobry wieczór. na które mi odpowiedzieli: Czy jesteś nienormalny?Powiązane artykuły

Poprzedni

Następna

Top Top