Jak działa komora pływaka gaźnika

Jak działa komora pływaka gaźnika
Gaźnik jest oddzielną jednostką napędową układu silnika spalinowego. Wytwarza palną mieszaninę o wymaganym stężeniu, mieszając powietrze z ciekłym paliwem. To urządzenie reguluje ilość mieszanki paliwowo-powietrznej docierającej bezpośrednio do cylindrów silnika spalinowego. To urządzenie jest używane głównie w silnikach rodzimego producenta. Pod koniec ubiegłego wieku systemy silników gaźnikowych zaczęły być zastępowane przez systemy wtryskowe.1. Cel komory pływakowej gaźnika

Komora pływaka gaźnika jest zaprojektowana do tworzenia i utrzymywania określonego poziomu paliwa. Stały poziom paliwa jest konieczny, aby zapewnić, że praca gaźnika we wszystkich istniejących trybach jest stabilna. Jeśli takie urządzenie nie występuje w konstrukcji, gaźnik po prostu nie będzie w stanie prawidłowo działać. Poziom paliwa w komorze pływakowej jest jedną z najważniejszych stałych gaźnika. To od niego zależy bezpośrednio od stabilnego działania systemu biegu jałowego, trybów przejścia wszystkich kamer. Tak więc działanie silnika spalinowego zależy bezpośrednio od działania tego układu. Od regulacji układu biegu jałowego praca silnika we wszystkich trybach jest praktycznie zależna.

Jak działa komora pływaka gaźnika
Poziom paliwa w komorze pływakowej jest dostarczany przez producenta w taki sposób, że wszystkie odchylenia gaźnika od pionu nie powodują spontanicznego wypływu paliwa do komory mieszania z rozpylaczy.

Pływaki urządzeń mogą być puste, wykonane z lutowanych i tłoczonych połówek mosiądzu lub wykonane z porowatego tworzywa sztucznego. Aby maksymalnie zrekompensować wpływ drgań silnika na poziom paliwa, stosuje się amortyzatory. Takie urządzenie nazywa się sprężyną tłumiącą, która jest wyposażona w kulę lub pręt.

Jak działa komora pływaka gaźnika


Niektóre rodzaje gaźników zapewniają położenie zaworu pływakowego na dnie komory. W takich przypadkach układ umożliwi monitorowanie poziomu paliwa poprzez zdjęcie pokrywy gaźnika. W tym samym celu wiele modeli gaźników ma okna kontrolne, które znajdują się na przedniej lub bocznej ścianie komory pływakowej. Te okulary pozwalają na prześledzenie poziomu paliwa podczas bezpośredniego procesu silnika spalinowego.

2. Zasada działania komory pływakowej gaźnika

Paliwo jest wtryskiwane do komory pływakowej gaźnika przez pompę benzynową poprzez przyłącze paliwa. Poziom benzyny w komorze kontrolowany jest przez zawór iglicowy i mosiężny pływak. Kiedy poziom paliwa spada, igła zaworu, która jest w stałym kontakcie z pływakiem, otwiera otwór w zaworze, tak że paliwo swobodnie przepływa do komory pływakowej. Kiedy poziom paliwa wzrasta, pływak unosi się. Dołączony do niego język naciska na pręt, który podnosi i zamyka otwór zaworu. Cykl ten jest ciągle powtarzany podczas pracy silnika. Różnice w poziomie paliwa wpływają negatywnie na stabilną pracę całego układu.

3. Cechy urządzenia komory pływakowej gaźnika

Jak działa komora pływaka gaźnika
Komora pływaka znajduje się z przodu obudowy gaźnika. Od góry jest on zamknięty pokrywką, a paliwo kierowane jest do komory przez złącze. Przy wejściu do gaźnika pod mosiężnym korkiem jest zainstalowany filtr siatkowy, który należy okresowo czyścić. Ten sam piast gaźnika ma często postać cylindra, wykonanego z mosiądzu i lutowanego w dwóch sekcjach.

Ramię pływaka jest wykonane z tego samego materiału i przylutowane do pływaka. Na osi obraca się wspornik z pływakiem. Pływak jest przymocowany do pokrywy gaźnika za pomocą zawiasu. Wspornik zapewnia obecność dwóch zaczepów: pierwszy ma na celu dociskanie igły zaworu za pomocą sprężynowej kuli, a drugi ogranicza własny ruch pływaka, aby zapobiec uderzaniu szczegółów na dnie komory pływakowej.

Zawór igłowy składa się z korpusu przykręconego do pokrywy gaźnika i igieł. Na końcu igły znajduje się sprężynująca kulka tłumiąca. Ten szczegół jest potrzebny, aby chronić igłę przed ostrymi uderzeniami. Aby zapobiec zakleszczeniu się igły w górnej pozycji, należy nałożyć specjalny drut, za którym języczek wspornika może wyciągnąć zaklinowaną igłę. Zawór iglicowy musi być okresowo sprawdzany pod kątem nieszczelności. Jest to bezpośrednio związane z faktem, że nawet niewielka usterka urządzenia doprowadzi do niestabilnej pracy silnika i zwiększonego zużycia paliwa.

Jak działa komora pływaka gaźnika
Od poziomu paliwa w komorze pływakowej zależy jakość mieszaniny roboczej wychodzącej z nebulizatora. Niższy poziom spowalnia przepływ paliwa, podczas gdy zwiększony poziom - zwiększa go. Dlatego konieczne jest prawidłowe ustawienie poziomu paliwa w komorze pływakowej. Uwaga Jeżeli dopływ paliwa do komory pływakowej zostanie zatrzymany z jakiegokolwiek powodu, samochód będzie mógł przejechać kolejne 0,5 km na pozostałej benzynie ze średnią prędkością 60 km / h.

Subskrybuj nasze kanały na Facebooku. Vkontakte i Instagram. wszystkie najciekawsze wydarzenia samochodowe w jednym miejscu.Powiązane artykuły

Poprzedni

Następna

Top Top