Jak oszczędzać ENERGIĘ na KREATYWNOŚĆ, jeśli masz 50 lat?Zawsze uwielbiałem twórczą pracę ręczną. Od dzieciństwa: kółeczko z miękkiej zabawki, haft, szkoła artystyczna dla dzieci … Ukończyła wydział sztuki i grafiki, uzależniła się od malarstwa. A potem wyszła za mąż, a dzieci się urodziły. I nie tylko dzieci, ale pięcioro dzieci!

I ścigał się: praca, ćwiczenia, "shabashki" … Oczywiście moja działalność zawodowa zawsze była związana ze sztuką, ale nie było czasu na myślenie o wolnej, niezależnej kreatywności. Tak, i niezręcznie jakoś. Co dla mnie, nic nie robić? Leciał więc przez ponad dwadzieścia lat.

A teraz dzieci dorosły i nie wymagają tak wiele uwagi. A ja, szczególnie przez lata pracy w teatrze, zgromadziłem unikalną wiedzę i umiejętności, na które nie mogę się doczekać.

Kłopot w tym, że wraz z wiekiem siła maleje. Tak, a mózg nie działa gorzej, ale jakoś wolniej. Co powinienem zrobić? Jakie zasoby są zaangażowane, aby plany i marzenia mogły być realizowane bez szkody dla zdrowia?

Ostatnio bardzo mnie to zajmuje: konsultuję się z kolegami, z tymi, którzy, jak ja, zarabiają ręczną pracę plastyczną, czytam i analizuję. W rezultacie znalazłem kilka "czarnych dziur", które pochłaniają naszą energię. Chcę podzielić się z tymi, którzy są zainteresowani. I naprawdę mam nadzieję na opinie i porady w komentarzach :) Zacznijmy więc.

1. Czarna dziura pustej rozmowy.

Ludzie lubią się bardzo komunikować. Zwłaszcza w poniedziałek. Dlaczego nie widzieli cię przez dwa dni, ile wiadomości zgromadziło! Twój kolega poinformuje cię, ile domowych rzeczy udało jej się zrobić. Co powiedział jej przyjaciel w łaźni i co ona powiedziała? Jakie serie zaczęła oglądać. Jest dobrą osobą.

Ona nie wie, że nie jesteś zainteresowany słuchaniem o swojej dziewczynie i nie lubisz takich programów telewizyjnych. Jest ci przykro, że ją zdenerwowałeś, więc cierpliwie słuchaj. A to jeszcze nie weszło w bitwę ciężka artyleria - plotki i plotki. Ale najgorsze ze wszystkich, kiedy wciąga cię w bezsensowny, wyniszczający argument. Siedzieć w milczeniu, znieść.

Lub powiedz: być może masz rację. Bądź na swój sposób. Ale nie możesz opuścić miejsca pracy i nie chcesz słuchać czegoś, co cię nie interesuje i opon, …

Znalazłem proste wyjście dla siebie - odtwarzacz audio. Jeśli czuję się zmęczony lub muszę się skoncentrować - zakładam słuchawki. Koledzy są przyzwyczajeni i nie obrażali się przez długi czas.

2. Niebezpieczeństwa związane z dźwiękiem w tle.

Kolejna "czarna dziura", podobna do poprzedniej.

— Jak możesz pracować w ciszy, to jest nudne? - Zapytaj znajomych. - Tak, i idą głupie myśli.

No cóż, można kłócić się z myślami :) Jeśli chodzi o dźwięk w tle … W naszym studiu mamy radio cały czas. Oczywiście, dowcipy rosyjskiego radia mogą czasem cię rozbawić, ale nie zawsze jestem gotów słuchać ich gadania przez cały dzień. Nawet nieszkodliwa piosenka, brzmiąca z odbiornika, ale "nie na twojej fali", może być niepokojąca. A telewizor!

Czasem nie chodzi o to, o czym mówią, ale o to, jak to mówią. Zakotwiczenia telewizyjne mają tendencję do przekazywania informacji tak skutecznie, jak to tylko możliwe: są one wyrażane hlostko, emocjonalnie. Te same wieści powtarzają się wiele razy. W rezultacie rozumiecie, że czas jest spędzony i nic ciekawego się nie dowiedziało. To samo można powiedzieć o talk show.

Słuchamy, wczuwamy się w ludzi i wydarzenia, które nie mają z nami nic wspólnego … A może jestem jedynym, który jest wrażliwy na emocjonalne przeciążenie? W każdym razie znalazłem dla siebie wyjście: nie oglądam telewizji. Absolutnie. I to nie było nudne dla monotonii, żmudnej pracy w domu, oglądania filmów w Internecie czy słuchania audiobooków.

3. Sowa lub skowronek.

Jestem wymowną sową. Lubię pracować wieczorami i odpoczywać rano. Ale teraz myślę, że może to po prostu zły nawyk? Latem w Rosji nie tłumaczymy teraz czasu. Światło robi się bardzo wcześnie. Już o 4 rano przeszklona weranda naszego domu, w której pracuję w ciepłym sezonie, zalewa słońce.

Nie wiedziałem, że tak miło jest pracować wczesnym rankiem, kiedy cały dom wciąż śpi …, wtedy odpoczniesz wcześniej, co według lekarzy jest znacznie bardziej użyteczne. Zamiast porannej rozgrzewki można wykończyć ogród kwiatowy. Myślę, że tutaj możesz włączyć dietę, ale to jest osobny temat.

4. Wymuszony ruch.

Kolejna niesamowita obserwacja. Pod koniec roku, jak zawsze, miałem dużo pracy. Dużo. Kupiłem witaminy i jak mogłem, starałem się oszczędzać siły. Mieszkam w małym miasteczku i, o ile to możliwe, staram się chodzić wszędzie. A potem pomyślałem: w drodze z pracy minę kilka przystanków wzdłuż zaśnieżonego miasta i będę spać, a ja wciąż będę szyć lalki.

Lepiej w autobusie. Okazało się, że nie lepiej! Brak świeżego powietrza i ruch bardzo szybko się pogarszał. Wrócił do zdrowia, w stawach wystąpiła sztywność. Teraz znów włączam się w mobilny styl życia. A jednak: bez względu na to, jak przykro tracić czas na inne rzeczy, nadal trzeba się rozpraszać. Przynajmniej do tej samej pracy w ogrodzie.

Przerwy te, gdy nie tylko nie pracujesz, ale robisz coś innego, nie mniej twórczego, ale zupełnie innego - są bardzo użyteczne.

5. Zamów na stole i w myślach.

Jak wiadomo, kolejność twórcza nie sprzyja kreatywności. Szczerze mówiąc, do niedawna nie podejrzewałem, ile czasu i wysiłku oszczędza porządek w przechowywaniu narzędzi i materiałów, jak ważne jest, aby myśleć o ich lokalizacji w procesie! Aby nie tylko nie dręczyć poszukiwań utraconego strzępka, ale także po prostu nie robić niepotrzebnych ruchów!

Wygodne miejsce pracy, aw przyszłości wygodny warsztat! I, oczywiście, staranne planowanie pracy, wszystkie operacje, aż do sklepu z materiałami. Drodzy mistrzowie, w jaki sposób organizujecie swoją pracę, jeśli chodzi o oszczędzanie energii? Byłbym szczęśliwy, gdybyś podzielił się swoją tajemnicą owocnej pracy i właściwego odpoczynku.Top