Uszkodzenie klasyfikacji zranień urazów, objawów, pierwszej pomocy, leczenia

Zraniony ząb jest jednym z najczęstszych obrażeń, które osoba często otrzymuje przez zaniedbanie. Może to być uderzenie w podłogę, meble lub inną konstrukcję, a także obrażenia rąk lub obcych przedmiotów.Bruise: koncepcja i funkcje

To uszkodzenie nie wpływa na tkankę kostną i nie zmienia położenia zęba. W przypadku urazu tkanka przyzębia może ulec znacznemu uszkodzeniu, rozdarciu, czasem krwawienie zaczyna się w dotkniętym obszarze. Może mieć kilka postaci: niewielki uraz pewnej części szczęki i stłuczenia, któremu towarzyszą komplikacje.

Uszkodzenie klasyfikacji zranień urazów, objawów, pierwszej pomocy, leczenia

Siniak może doprowadzić do śmierci zęba

Stopień takiego urazu i jego konsekwencje zależą od siły uderzenia: jeśli jest mocny, może dojść do uszkodzenia zakończeń nerwowych i naczyń krwionośnych, powodując obrót lub przyciemnienie zęba, w wyniku krwawienia. Czasami siniakowi może towarzyszyć drętwienie w okolicy twarzy, aw niektórych przypadkach pojawiają się siniaki i obrzęki.

Każda trauma, nawet jeśli wydaje się nieistotna, wymaga natychmiastowego podejścia do dentysty, co zapobiegnie negatywnym konsekwencjom.

Główne przyczyny urazu zęba

Wśród przyczyn, dla których zęby mogą zostać uszkodzone, warto podkreślić:

 • Najczęstszym jest siniak, otrzymany z powodu uderzenia w szczękę tępym przedmiotem lub ręką, upadkami, wypadkami i tak dalej. Często takie obrażenia są podawane zawodnikom podczas treningu lub zawodów.
 • Przeznaczyć przewlekłe urazy, które występują na skutek długotrwałego przymusowego szczęki traumy, która ze względu na fakt, że dana osoba lubi gryźć paznokcie, coś z przyzwyczajenia, aby utrzymać się w ustach, bite wątek zęby, kliknij nasiona i tak dalej. W tym przypadku ząb jest zniszczony stopniowo ze względu na pocienienie szkliwa i na nim różnych formacji wiórów.
 • Czasami zęby mogą zostać zranione z powodu błędu medycznego: jeśli dentysta podczas wykonywania różnych czynności manipuluje, łamie technikę leczenia (używa niewłaściwej szpilki w kanale, nieumyślnie usuwa sąsiednie zęby za pomocą windy itp.).
 • Często urazy zębów (bardziej skomplikowane) są wynikiem różnych chorób odontogennych (mówimy o próchnicy szyjnej, nowotworze szczęki itp.).

Uszkodzenie klasyfikacji zranień urazów, objawów, pierwszej pomocy, leczenia

Przyczyny stłuczenia zębów i ich częstotliwość

Klasyfikacja urazów

Biorąc pod uwagę przyczyny urazu zębów i konsekwencje przejawiające się w postaci różnych patologii, specjaliści zajmujący się stomatologią wyróżniają kilka rodzajów urazów:

 • ostre i mające przewlekłą postać wyglądu (określoną przez czas ekspozycji na różne czynniki prowadzące do próchnicy zębów);
 • uraz mleczarski lub zębów stałych (pierwsze najczęściej ulegają dyslokacji, drugie - złamaniom koron, korzeni).

Jeśli weźmiemy pod uwagę takie kryterium, jak kompletność tworzenia się systemu korzeniowego zębów, wówczas możemy rozróżnić uszkodzenia zębów:

 • na etapie wzrostu korzeni;
 • w którym czubek korzenia nie jest jeszcze w pełni uformowany;
 • w pełni uformowany.

Biorąc pod uwagę cechy traumy, można wyróżnić następujące typy:

 • bez powikłań ("czyste") - szybko zdiagnozowane i zdecydowanie wyeliminowane;
 • połączone (łączą kilka form: zwichnięcie i złamanie korzenia lub korony zęba, przemieszczenie i złamanie korzenia / korony itp.).

Jakie objawy wskazują na siniak

Ustalenie, że dana osoba doznała kontuzji zęba, jest dość łatwe. Głównym objawem jest silny ból, który nasila się poprzez nacisk na uszkodzony obszar jamy ustnej i podczas żucia pokarmu. I wśród głównych objawów są następujące: • Zabarwienie szkliwa na różowo. Wynika to z faktu, że wiązka naczyniowa jest rozdarta, a krew dostaje się do tkanki miazgi.
 • W przypadku uderzenia w koronę może ciemnieć.
 • Na dziąsłach może być obrzęk, przekrwienie, zasinienie lub deformacja niektórych obszarów.
 • Czasami zraniony ząb może zacząć się chwiać, ale jego ruchliwość będzie stosunkowo niewielka.
 • Przy silnym uderzeniu więzadła mogą pękać, złącza mogą zostać uszkodzone (pacjent prawie nie będzie w stanie zamknąć / otworzyć szczęki). Jednak, aby zdiagnozować taki uraz, konieczne jest wykonanie zdjęcia rentgenowskiego.

Uszkodzenie klasyfikacji zranień urazów, objawów, pierwszej pomocy, leczenia

Oznak stłuczenia zębów - obrzęk dziąseł

Jakie mogą być konsekwencje?

Wszelkie szkody wyrządzone przez ludzki organizm, nie może przejść bez śladu, więc ignorować kampanię do lekarza z nadzieją, że „wszystko idzie przez siebie” nie jest konieczne, ponieważ nawet jeśli w tej chwili nie objawiać, a następnie po pewnym czasie upewnij się, że poczujesz się. Konieczna jest również pomoc przy urazach zębów.

Uszkodzenie klasyfikacji zranień urazów, objawów, pierwszej pomocy, leczenia

Stłuszczenie zęba z zapaleniem ozębnej

Jeśli nie zgłosisz się do dentysty na czas, może to prowadzić do następujących konsekwencji:

 • Najczęstsze powikłania - kiedy stopniowo umiera miazgi (jeżeli uszkodzony miazga), i wszystkie uszkodzenia nerwów, które są w obszarze zagrożonym, a następnie występuje ostre zapalenie, które może prowadzić do formacji ropne;
 • następuje emisja szkliwa, a wkrótce jego ciemnienie (ze względu na to, że niezbędne składniki odżywcze nie przechodzą przez uszkodzone tkanki i włókna), które będą trudne do wyeliminowania w przyszłości;
 • mogą wystąpić bardziej poważne konsekwencje, w tym powstawanie torbieli, rozwój zapalenia przyzębia;
 • uraz w młodym wieku może niekorzystnie wpłynąć na rozwój korzenia, co wpłynie na wzrost mleczarstwa i zębów stałych.

Metody diagnozowania urazów zębów u dorosłych i dzieci

Zranienie zębów może być w każdych warunkach, a stopień obrażeń może być zupełnie inny. Bez profesjonalnej diagnostyki lub kontroli wzrokowej przeprowadzonej przez dentystę nie można obejść się bez poważnych konsekwencji wymienionych powyżej.

Aby określić globalny charakter problemu, lekarz może przepisać badanie rentgenowskie.

Za jego pomocą może wykluczyć lub potwierdzić obecność złamania kości wyrostka zębodołowego lub korzenia, uszkodzenie w okolicy przyzębia. Dopiero wtedy specjalista opracuje odpowiedni plan leczenia.

W przypadku stwierdzenia poważnych uszkodzeń dentysta będzie monitorował miazgę, wszystkie zmiany zachodzące w jej okolicy przez kilka dni za pomocą elektrodiagnostyki. Dzięki temu sprzętowi możliwe jest określenie martwicy nawet w początkowym stadium, po którym to czasie do usunięcia uszkodzonych tkanek na czas, aby uniknąć ich stanu zapalnego.

Czasami lekarz może przepisać odometrię. Ta procedura jest potrzebna do ustalenia, czy w trakcie urazu wystąpił krwotok w obszarze twarzy, na którym znajduje się miazga. Zostaje wyznaczona na kilka dni po tym, jak ktoś został ranny.

Funkcje leczenia zębów z siniakami

W przypadku wystąpienia jakichkolwiek urazów zębów, samoleczenie nie jest konieczne, natychmiast należy skontaktować się ze specjalistą. Leczenie nie zawsze jest konieczne - w wielu przypadkach wystarczy obserwować stomatologa stan i zmiany w uszkodzonym obszarze oraz przeprowadzać zabiegi profilaktyczne: stosowanie zimnych okładów, płukanie ziołami, które usuwają obrzęki i zapobiegają pojawieniu się procesów zapalnych. A także konieczne jest wyłączenie z diety stałego jedzenia, gorących napojów.

Jeśli uszkodzenie zębów dziecka lekarz mielenia emalii na krawędzi tnącej, w celu usunięcia ładunku z powierzchni w jamie ustnej, który poszkodowaną (procedura zębów stałych nie ma znaczenia).

Przy silnym kontuzji zęba dentysta wykonuje zabieg polegający na takich manipulacjach:

 • na początek obszar uszkodzony przez uderzenie zostaje znieczulony za pomocą środków znieczulających;
 • po znalezieniu worka na miazgę, lekarz wykonuje trepanację, depulpację, dokładnie przetwarza jamę dentystyczną za pomocą środków dezynfekujących;
 • czyści i uszczelnia kanały;
 • jeżeli z powodu wstrząsu zostały uszkodzone nerwy lub naczynia krwionośne, a szkliwo podświetlony na różowo lub zaciemnione, możliwe jest wybielanie zębów za pomocą gidroperita, która zwraca mu naturalny kolor.

Po wykonaniu wszystkich niezbędnych procedur dentysta może przepisać pacjentowi leki towarzyszące w domu. Polega na przyjmowaniu leków przeciwzapalnych (jeśli to konieczne, antybiotykom), przeprowadzaniu zabiegów fizjoterapii, które pomogą Ci dojść do siebie najszybciej jak to możliwe i pomogą szybko wyeliminować konsekwencje traumy.

Uszkodzenie klasyfikacji zranień urazów, objawów, pierwszej pomocy, leczenia

Stłuczenie zęba mlecznego wraz z jego śmiercią

Pamiętaj, że jeśli po uderzeniu nie widzieliście ból w zębie luka, trzeba jeszcze odwiedzić lekarza w celu identyfikacji / wyeliminowania ewentualnego ukrytego uszkodzenia, które przez długi czas nie mogą być odczuwalne.

Dlatego jeśli zdarzyło Ci się przypadkowo lub celowo uderzyć w obszar szczękowo-twarzowy, zastosuj chłód w dotkniętym obszarze i natychmiast skontaktuj się z dentystą.

Twój piękny uśmiech i zdrowie są w twoich rękach, dlatego niedbałe podejście do wszelkich, nawet najbardziej nieistotnych, problemów jest niewłaściwe!Powiązane artykuły

Poprzedni

Następna

Top Top