Przyczyny, objawy, pierwsza pomoc w leczeniu skurczu krtani u dziecka

Przyczyny, objawy, pierwsza pomoc w leczeniu skurczu krtani u dziecka

Choroby dziecięce i ich objawy zwykle przerażają rodziców, zwłaszcza jeśli przejawiają się w dziecku pierwszych lat życia. Jednym z niewielu przerażających rodziców objawów jest skurcz krtani, który stanowi niebezpieczny stan, czasem niebezpieczny dla życia dziecka. Rodzice powinni wiedzieć, czym jest skurcz krtani, jakie są przyczyny, objawy i sposób udzielania pierwszej pomocy dziecku.Skurcz krtani to napadowy konwulsyjny skurcz mięśni krtani, który powoduje zwężenie lub całkowite zamknięcie głośni. Ten stan występuje częściej u dzieci w wieku od trzech miesięcy do dwóch lat, szczególnie jeśli występują czynniki ryzyka. Wynika to z faktu, że w wieku 2 lat fizjologiczny klirens głośni jest bardzo mały, a układ nerwowy jest zbyt labilny i niestabilny, co może łatwo wywołać nagły atak skurczu krtani. Ataki skurczów krtani mogą trwać od kilku sekund do jednej lub dwóch minut i będą trwać kilka razy dziennie.

Dlaczego występuje skurcz krtani?

Przede wszystkim przyczyny skurczów krtani u dzieci manifestują się ze względu na zwiększoną pobudliwość aparatu krtani nerwowo-mięśniowej. Aby sprowokować atak skurczu krtani mogą być negatywne czynniki zewnętrzne lub wewnętrzne, takie jak:

 1. naruszenie procesów metabolicznych;
 2. niedobór Ca i witaminy D w organizmie dziecka.
 3. choroby wewnętrzne: odoskrzelowe zapalenie płuc, krzywica, spazmofilia, wodogłowie.
 4. uraz poporodowy;
 5. wdychanie powietrza, które zawiera kurz lub inne czynniki drażniące;
 6. kaszel, płacz, śmiech, strach;

Czasami skurcz krtani może powstawać odruchowo wraz z patologicznymi zmianami w krtani, tchawicy, gardle, płucach. Lub z wprowadzeniem leków do nosa, na przykład adrenaliny.

Objawy skurczu krtani u dzieci mogą być bardzo zróżnicowane i często różnią się od siebie. Ale istnieją pewne kryteria, które pozwalają na rozpoznanie skurczu krtani u dziecka.Klinika laryngizmu u dzieci

Atak laryngosfazowy jest ostry. Aby znaleźć je na czas, należy zwrócić uwagę na następujące objawy:

 1. hałaśliwe, hackowanie i świszczący oddech;
 2. bladość skóry, sinica twarzy;
 3. napięcie mięśni szyi;
 4. wzrost węzłów chłonnych szyjnych;
 5. zwiększone pocenie;
 6. suchy napadowy kaszel.

Podczas ataku dziecko odrzuca głowę, otwiera szeroko usta, próbując oddychać tak głęboko, jak to tylko możliwe. Szybkość tętna wzrasta, w

Przyczyny, objawy, pierwsza pomoc w leczeniu skurczu krtani u dziecka
Ostry okres może zostać skrócony przez krótki zatrzymania oddechu. Następnie stopniowo przywracane jest oddychanie. Takie ataki występują częściej w ciągu dnia i mogą być powtarzane co 2 do 4 godzin.

W cięższych przypadkach atak może trwać przez dłuższy czas, a oprócz powyższych objawów mogą to być skurcze, utrata przytomności, mimowolne oddawanie moczu, zatrzymanie akcji serca. Niebezpieczeństwo krtani polega na tym, że dziecko może umrzeć z powodu uduszenia, więc rodzice powinni wiedzieć, jak pomóc dziecku, zanim nadejdzie karetka.

Pierwsza pomoc w leczeniu skurczu krtani

W przypadku skurczu krtani konieczne jest leczenie nie samego ataku, ale przyczyny jego wystąpienia. Aby uniknąć powikłań, pierwsze objawy skurczu krtani powinien wywołać lekarz lub karetka pogotowia. Do czasu przybycia lekarza dorośli powinni wykonać następujące czynności:

 1. Nie panikuj i spróbuj uspokoić dziecko;
 2. W przypadku skurczu strun głosowych dziecko ma niedobór tlenu, dlatego konieczne jest zapewnienie dopływu świeżego powietrza.
 3. Pozwól dziecku pić wodę lub wytrzyj twarz zimną wodą.
 4. Aby usunąć skurcz może zaoferować dziecku wstrzymanie oddechu i dotknięcie łyżki do korzenia języka, spowoduje to odruch wymiotny.
 5. Dobre działanie drażniące, takie jak szczypanie na skórze, popijanie przy języku, klepanie po plecach.
 6. Możesz dać dziecku kilka wdychanych amoniaku.

Przyczyny, objawy, pierwsza pomoc w leczeniu skurczu krtani u dziecka
Niezależnie od ciężkości ataku, musisz udać się do lekarza, który może nie tylko ustalić przyczyny laryngizmu, ale także udzielić rodzicom przydatnych porad.

W leczeniu skurczu krtani u dzieci zaleca się wykonanie zabiegów hartowania, ogólnej terapii odbudowującej. Ponadto lekarz często przepisuje wapń, witaminę D, promieniowanie ultrafioletowe. Przestrzeganie wszystkich zaleceń lekarza, ataki krtani z upływem czasu i nie stanowią zagrożenia dla zdrowia dziecka.Powiązane artykuły

Poprzedni

Następna

Top Top