Pierwsza pomoc w przypadku urazów różnego rodzaju

Rana - uszkodzenie, w którym dochodzi do naruszenia integralności nabłonka, błon śluzowych, tkanek głębokich. Urazowi towarzyszy krwawienie, ból. Ból w ranie zależy od następujących czynników:

Pierwsza pomoc w przypadku urazów różnego rodzaju • liczba receptorów nerwowych w uszkodzonym obszarze;
 • neuropsychologiczny stan ofiary;
 • szybkość obrażeń;
 • charakter broni.

Rodzaje ran

Rodzaje urazów zależą od rodzaju urazu. Są to:

Rana postrzałowa jest wynikiem rozdrobnienia, rana po kuli. Ten rodzaj cięcia poprzecznego jest nawinięty (ranę posiada wejście / wyjście rany otwór), ślepe (jeśli fragment kuli pozostaje w ranie), uskoki (charakteryzującej się uszkodzeniem skóry, tkanek miękkich pociskami, fragmenty, pływające zakończony).

Rana cięta występuje po uderzeniu bronią tnącą: nożem, szkłem. Charakteryzuje się ciężkim krwawieniem, niewielką strefą uszkodzeń, a nawet krawędziami.

Pierwsza pomoc w przypadku urazów różnego rodzaju

Porąbana rana występuje pod wpływem ciężkiego ostrego przedmiotu. Charakteryzuje się nierówną głębokością, siniakami, zmiażdżeniem miękkich tkanek.

Po ekspozycji na tępy obiekt pojawiają się postrzępione, roztrzaskane i obrażenia. Ich krawędzie są nierówne, odnotowuje się impregnację krwią tkankową, martwicę. Obrażenia te są niebezpieczne dla rozwoju infekcji.

Rana kłuta jest nakładana za pomocą przedmiotów kłujących. Ranę charakteryzuje niewielka strefa uszkodzenia, znaczna głębokość. Są niebezpieczne ze względu na możliwość urazu narządów wewnętrznych. Z takimi ranami, krew wygaśnie nie tylko z rany, ale także z ust i nosa, pacjent może mieć krwioplucie. Bardzo niebezpieczne urazy klatki piersiowej, jamy brzusznej.

Ugryzioną ranę stosuje się do zwierząt, najczęściej jest to pies, rzadziej - dzikie zwierzęta. Rana ma nieregularne krawędzie, jest zanieczyszczona śliną zwierzęcia. Niebezpieczeństwo wynikające z tego rodzaju rany przejawia się w rozwoju ostrej infekcji. Najbardziej niebezpieczne są ukąszenia wściekłych zwierząt.

Istnieje również następująca klasyfikacja ran dla:

Najbardziej niebezpieczne są przenikające rany. Ich niebezpieczeństwo przejawia się w możliwym urazie narządów wewnętrznych.Krwawienie

Pierwsza pomoc w przypadku urazów różnego rodzaju
Każdemu rodzajowi urazu towarzyszy krwawienie (tętnicze, kapilarne, żylne, miąższowe).

Najbardziej niebezpieczne jest krwawienie tętnicze. Przy takim typie krwawienia dana osoba traci dużą ilość w krótkim okresie czasu. Jego znakami jest przepływ szkarłatnej krwi przez pulsujący strumień.

Bez szybkiego zatrzymania krwawień żylnych możliwy jest śmiertelny wynik. Charakterystycznymi objawami tego rodzaju krwawienia są ciemne zabarwienie krwi, płynące z ciągłego, jednolitego strumienia.

Krwawienie włośniczkowe występuje podczas zranienia małych naczyń - naczyń włosowatych. Charakterystyczny znak - krwawiący z całej powierzchni rany, krew może działać jak kropelki.

Krwotok miąższowy jest również niebezpieczny, ponieważ występuje w przypadku urazów narządów wewnętrznych: nerek, płuc, śledziony, wątroby.

Pierwsza pomoc

Po zranieniu bardzo ważne jest, aby zatrzymać krwawienie, które może spowodować śmierć ofiary. Pierwsza pomoc w przypadku ran to wykonanie następujących czynności:

Pierwsza pomoc w przypadku urazów różnego rodzaju

Aby powiększyć kliknij na zdjęcie

 1. Traktuj brzegi rany środkiem antyseptycznym. Nie wolno dotykać rany rękami, aby uniknąć infekcji. Zabronione jest również usuwanie ciał obcych z rany, odrywanie spalonej odzieży (z oparzeniem), spłukanie rany lub smarowanie jej w dowolny sposób.
 2. Wykonaj bandażowanie rany sterylnymi opatrunkami.
 3. Uszkodzone tkanki powinny być poddane spoczynkowi, aby uniknąć dodatkowego uszkodzenia tkanki, rozwoju szoku. Wskazane jest, aby ofiara zapewniła pozycję leżenia, w której jest dostarczana do punktu miodu.

Pierwsza pomoc medyczna dla ran powinna być najskuteczniejsza w pierwszych minutach po urazie. W wyniku wypadku ofiara może umrzeć w ciągu pierwszych minut bez natychmiastowej pomocy z powodu szybkiej utraty krwi.

Nakładanie bandaży powinno odbywać się zgodnie z zasadami:

Pierwsza pomoc w przypadku urazów różnego rodzaju

Aby powiększyć kliknij na zdjęcie

 1. Osoba pomagająca musi znajdować się po stronie poszkodowanego.
 2. Pod uszkodzoną częścią ciała, podczas bandaża, zakłada się wałek i płaszcz.
 3. Podczas bandażowania z uszkodzonego obszaru ciała należy zdjąć ubranie.
 4. Zapewniając opiekę, należy monitorować stan pacjenta.
 5. Wiązanie zaczyna się od wykonania ruchów wzmacniających.
 6. Wiązanie zaczyna się od peryferii.

Wiązanie można wykonać na różne sposoby:

 • okrągły;
 • w poprzek;
 • spiralny;
 • powracający;
 • ośmiokształtny.

Ważne! Podczas zrzucania narządów wewnętrznych zabrania się ich ustawiania. Rana jest pokryta sterylnym materiałem, pierścień z bawełnianej gazy, dopasowany bandaż (niezbyt napięty) wokół ucichłych narządów.Powiązane artykuły

Poprzedni

Następna

Top Top