Jak zrobić skuter śnieżny z samego motobloku na torze gąsienicowym, motoblokach i maszynach rolniczych

Jak zrobić skuter śnieżny z samego motobloku na torze gąsienicowym, motoblokach i maszynach rolniczych

Rozstaw kół ciągnika skuter spaceru jest idealny dla przemieszczania się na zaśnieżonym lesie, zarośniętych kępach, mrożone bagna. Maszyna wykonana jest w okresie letnim, przy użyciu prostych narzędzi: Przyrząd do metalu, wiertarka elektryczna, dłuta i młotka, spawanie, itp Potrzebny będzie również spawanie. Łożyska są dostępne w sklepach samochodowych i wskazówki wałów zamówić w sklepie.


Śnieżny skuter z bloku silnika własnymi rękami

Do produkcji skuterów śnieżnych z bloku silnika, proste materiały są używane własnymi rękami. Rama wykonana jest z tłoczonych kanałów i kwadratowych rur. Do produkcji wałów stosuje się okrągłe rury wodne i gazowe. Silnik był używany przez blok silnika "Neva".

Skuter śnieżny wydawał się nieco szorstki. Ale po przeprowadzeniu testów zimowych ujawniono dobre właściwości jezdne: prędkość, drożność. Jest również lekki i kompaktowy, a zużycie paliwa jest dość ekonomiczne. Pierwotny projekt zakładał asymetryczne ułożenie silnika. Dało to wiele korzyści: podczas konserwacji - dobry dostęp do silnika; wygodny rozruch i zmiana biegów; przekierowanie napędu łańcucha bezpośrednio do wału napędowego toru.

Ale podczas testów, podczas jazdy na luźnym śniegu, kiedy skręcano, skuter często padał. Z tego względu postanowiono umieścić silnik na środku przedniej części skutera śnieżnego. Projekt został sfinalizowany, a przede wszystkim przód ramy. Zainstalowano również wał pośredni, który przenosił moment obrotowy z silnika na gąsienicę. Ponadto przeprowadzono modernizację, która poprawiła właściwości jezdne, komfort i niezawodność skutera śnieżnego.
Jak zrobić skuter z motobloku na gusinecie

Schemat jednostek napędowych i rama domowego skutera śnieżnego z bloku silnika:

Jak wykonać skuter śnieżny z samego motobloku na gąsienicy, motoblokach i maszynach rolniczych

rama własna (1);
druga zębatka wału pośredniego z 17 zębami (2);
pośredni wał (3);
pierwsza zębatka wałka pośredniego, 21 zębów (4);
napędzane koło zębate gąsienicy, 37 zębów (5);
napędowe koło zębate gąsienicy, 8 zębów (6); wał napędowy gąsienicy (7);
dwie narty podporowe z rury stalowej 32x4 (8);
dwie gąsienice gąsienic naprężające (9);
oś rolek napinających wykonanych z rury stalowej (10);
hak holowniczy (11); urządzenie napinające (12);
cztery kołnierze bębna wykonane z blachy stalowej (13);
cztery kołnierze koła napędowego gąsienicy wykonane z blachy stalowej (14);
zaciąganie się (15).

Aby dostosować się do ramy pomocniczej silnika w przedniej środkowej części ramki, była spawana platformy, które zostały przygotowane otwory na „nogi” kołyski. Te otwory są wykonane w poprzecznicy. Otwory zostały zamienione na „nogi” kołyski w szczelinie wzdłużnej wyciągnąć łańcuch napędu podczas ruchu silnika.

Rama domu została również przerobiona i przesunięta nieco z powrotem. Z tego powodu silnik jest uruchamiany na uchwycie. Dużym plusem była obecność na silniku bloku silnika z wymuszonym chłodzeniem. Użyłem tego do skierowania powietrza ogrzanego przez schłodzenie silnika do gaźnika. Został również przeniesiony do korpusu zbiornika gazu. Jest tam zainstalowany na słupkach w rogu, aby zasilać benzynę do gaźnika grawitacyjnie wzdłuż długiego węża.Przeniesienie silnika na środek maszyny doprowadziło do zwiększenia stabilności. Z tego powodu tor nart kontrolnych został zredukowany do 950 mm, co doprowadziło do poprawy zdolności manewrowania skuterem śnieżnym.

Po zainstalowaniu wału pośredniego prędkość kątowa została zmniejszona ze względu na wzrost momentu obrotowego. Szybkość skutera śnieżnego została nieznacznie zmniejszona, ale charakterystyka trakcji znacznie wzrosła. Teraz skuter jest w stanie przetransportować dwóch jeźdźców z ładunkiem i pociągnąć lekkie sanie z ładunkiem. Również koła napędowe silnika gąsienicowego zostały zastąpione przez tę samą mniejszą średnicę.
Schemat układu kierowniczego skutera śnieżnego z bloku silnika

Jak wykonać skuter śnieżny z samego motobloku na gąsienicy, motoblokach i maszynach rolniczych

Schemat stojaka kierownicy:
przednia rama poprzeczna (1);
wykonane ze stalowej podstawy (2);
wykonane z narożnika podparcia steru 25x25 (3);
wykonane z wału kierownicy rur stalowych (4);
belka poprzeczna wykonana ze stalowej rury 28 x 28 (5);
dwójnóg (6); podkładka z brązu (7);
Tuleja podtrzymująca z narożnikiem (8);
nakrętka, typ M10 (9).

To była niewielka poprawa, która doprowadziła do poprawy drożności skutera śnieżnego. Na nartach bazowych było podniesienie koła. W rezultacie gąsienica przemieszcza się znacznie łatwiej do górnych warstw śniegu, a także łatwiej pokonuje nierówności, sastrugi itp.

Schemat pośredniego zespołu wału skutera z bloku silnika

Schemat zespołu wału pośredniego:

Jak wykonać skuter śnieżny z samego motobloku na gąsienicy, motoblokach i maszynach rolniczych

wykonane ze stalowego wspornika siedziska (1);
wykonane z rury stalowej 28x28 rama belki (2);
Stojak wykonany z rury stalowej 18x18 (3);
wykonane z trawersu kątowego 45x25 (4);
wykonane z blachy stalowej 40x5 kaganiec (5);
dwa łożyska 204 w korpusie (6);
stalowy wał pośredni, wykonany z rury 27x3 (7);
pierwsza gwiazdka z 21 zębami (8);
dźwigar ramowy (9);
druga zębatka z 17 zębami (10);
gumowa obudowa (11).

Sprawdzanie skutera przed modernizacją ujawniło częste skoki zębów kół zębatych na drewnianym szlaku. Dlatego zdecydowano, aby wyciąć wszystkie zęby, czyniąc je wałkiem. Po ulepszeniu gąsienica przechodzi od nart do rolek płynnie, bezgłośnie i bez dorsza. Poprawiono również mechanizm naprężający: stał się teraz śrubą.
Schemat bloku gąsienicowego samodzielnie wykonanego skutera śnieżnego

Schemat robota:

Jak wykonać skuter śnieżny z samego motobloku na gąsienicy, motoblokach i maszynach rolniczych

wykonane ze stalowego pręta, dwa jastrychy z nakrętką M8 (1);
napędowe koło łańcuchowe (2);
wał napędowy gąsienicy (3);
napinacz i wałek (4 i 5);
trakcja, praca akordowa z reiki (6);
dźwigar ramy własnej (7);
napędzane koło łańcuchowe wału gąsienicowego (8);
wspierać narciarstwo (9);
wspornik pomocniczego zawieszenia narciarskiego (10) wykonanego z prętów kanałowych;
śruby: M8 i M6 (11 i 12,13);
prowadnica z mosiądzu (14);
śruba (15);
podstawa narty bazowej (16);
mocowanie obudowy łożyska (17);
oś rolek napinających (18).

Nie zapomnij o zmianie gąsienicy. Liczba torów została zwiększona odpowiednio do 33 sztuk, odległość między nimi została zmniejszona do 38 mm. Wymiary gąsienic wynoszą 500 x 38 x 18 mm. Aby zapewnić dokładność instalacji torów, złożono szablonowy slip. Pozwoliło to uniknąć zniekształceń.

Zmodernizowano również przednie narty sterowe. Zostały wzmocnione dźwigarami z góry. W zawieszenie nart wprowadzono sprężyny, które pozwalają na łagodny ruch skutera śnieżnego na nastu. Zwiększyło to wykorzystanie nart i ram. Na stojaku został umieszczony uchwyt, dla wygody wyciągnięcia zakleszczonego skutera śnieżnego. W tym samym celu podobny uchwyt został przymocowany do pyshy.
Aby chronić krawat oczkowe przed uszkodzeniem w przypadku skupione na tematyce pniach pokrytych śniegiem lub innych przeszkód, zderzak ochronny został zainstalowany pod prętami.

Po usunięciu wszystkich zewnętrznych części z rdzy i malowania, skuter śnieżny ma całkiem niezły wygląd. Biorąc pod uwagę doskonałe właściwości jezdne, stał się niezbędnym asystentem w sezonie zimowym.

Nawigacja według zapisówPoprzedni

Następna

Top Top