Jak zapewnić pierwszą pomoc w przypadku siniaków i skręceń

Jak zapewnić pierwszą pomoc w przypadku siniaków i skręceń

Siniaki i skręcenia, być może, najbardziej powszechny rodzaj urazów domowych i sportowych. Siniaki są często uważane za drobne urazy, jeśli nie mówimy o głowy lub brzucha, więc skonsultować się z lekarzem w tym przypadku nie jest jakoś zaakceptowany i nauka technik pierwszej pomocy nie są wypłacane zbyt wiele uwagi. Dlatego siniaki i guzy, często bardzo bolesne, są uważane za w jakiś sposób zło konieczne i są traktowane przez przyłożenie monety, gazety lub liść kapusty.Możliwe jest zmniejszenie ryzyka urazów domowych dzięki elementarnym metodom bezpieczeństwa. Małe dzieci często natrafiają na umeblowanie, gdy tylko jest to możliwe, wolne pokoje od przedmiotów wewnętrznych, które nie noszą ładunku funkcjonalnego. Zabierz na pewien czas takie ekscesy, jak zegary podłogowe i wazony, dekoracyjne figurki, kwietniki itp. Przy 100% mało prawdopodobne jest uratowanie dziecka od siniaków, ale siniaki będą odbierane znacznie mniej. Nieprzyjemnych konsekwencji można uniknąć, jeśli pierwsza pomoc z siniakami zostanie dostarczona prawidłowo.

Jak dać pierwszą pomoc z siniakami

Pierwsze 72 godziny po urazie lub rozciągnięciu mięśnie - mięśnie, więzadła, tkanki podskórne są uszkodzone i bardzo wrażliwe. Najlepszym doradcą na tym etapie jest ból: ciało samo prosi o uniknięcie jakichkolwiek ruchów, którym towarzyszą bolesne odczucia. Posiniaczone tkanki powinny pozostać tak spokojne, jak to możliwe przez trzy dni, aby mogły rozpocząć się naturalne procesy leczenia. Jeśli w tym momencie zaczniesz się poruszać "Nie mogę", przezwyciężając ból, obrzęk wzrośnie, a posiniaczona tkanka może uzyskać nowe obrażenia wewnętrzne.

Bandaże z siniakiem

Obrzęki i krwotoki podskórne można poważnie zmniejszyć, stosując bandaż uciskowy z elastycznym bandażem prawie natychmiast po urazie. Wykonuj to bardzo ostrożnie i tak bezboleśnie, jak to możliwe, aby nie uszkodzić tkanek jeszcze bardziej. Jeżeli pierwsze 5-10 minut po kontuzji nie mógł nałożyć taki bandaż, co oznacza, że ​​nie jest już: bandaże elastyczne mogą tylko unieruchomić uszkodzonego stawu do przyszłego zabezpieczenia przed przypadkowymi ruchami.Doświadczeni sportowcy często zalecają przyjmowanie środków przeciwzapalnych natychmiast po urazie, na przykład ibuprofen.

Po raz pierwszy w miejscu posiniaczonym musisz umieścić lód. Ponieważ kostkarka do lodu nie jest gotowa w każdym domu, możesz użyć opakowań na mrożonki. Jednak, aby utrzymać zimno na posiniaczonej kończynie w dosłownym znaczeniu "przed niebieskim" jest również niemożliwe. Najlepiej nanosić lód przez 15 minut, mniej więcej co cztery godziny przez trzy dni. Uszkodzona kończyna w tym czasie powinna być utrzymywana tak wysoko, jak to możliwe powyżej poziomu serca, na przykład w pozycji na brzuchu, unieść ją na poduszkach.

Maści i kremy ze siniakami

Często aptekom zaleca się stosowanie specjalnych maści z siniakami, które można wykonać, oczywiście, ale nie wcześniej niż trzy dni po zranieniu. Nie maść stłuczeń pierwszych 72 godzin nie przyniesie korzyści: one, oczywiście, poprawić krążenie krwi w obszarze urazu, ale jednocześnie przyczynić się do krwawienia z uszkodzonych naczyń krwionośnych, dzięki czemu siniak i uzyskać więcej rozpuszczają się powoli. To samo można powiedzieć o wszelkich kompresach rozgrzewających, a szczególnie o szlifach: nic takiego nie da się zrobić, dopóki obrzęk nie opadnie.

Leczenie siniaków

Trzy dni później, jeśli opuchlizna w miejscu urazu ustąpi, a tylko siniak pozostanie, możesz przejść do dalszego leczenia. Zalecana lekki, bardzo dyskretne ćwiczenia rozciągające, delikatny masaż aptecznych maści - troksevazin, Lioton, Dolobene, Malawi, EPLAN, maść heparyny. Doskonale wspomaga kompresy z bulionów z arniki, nagietka, babki. Na tym etapie lód nie jest konieczny do zastosowania, lepiej przeciwnie, utrzymywać miejsce urazu w ogniu.

Pierwsza pomoc w rozciąganiu

Pierwsza pomoc jest taka sama zasada skręcenia mięśni i stawów: uspokajające i na zimno w ciągu pierwszych 72 godzin, ćwiczenia i światła absorbowanego maści w przyszłości. W przypadku uszkodzenia stawów i więzadeł, szczególnie ważne jest, aby zabezpieczyć połączenia z elastycznym bandażem natychmiast po urazie, w przeciwnym razie można uszkodzić go jeszcze bardziej, czasem - jest nieodwracalna.

Przypadki siniaków i skręceń, kiedy trzeba koniecznie odwiedzić lekarza

Są jednak przypadki, w których lepiej powierzyć lekarzowi siniaki. Należy to zrobić jak najszybciej:

  • z dowolnymi obrażeniami głowy u dzieci;
  • z urazami głowy u osób dorosłych z towarzyszącymi objawami wstrząsu mózgu (czasowa utrata i splątanie, nudności, wady wzroku, silny ból głowy itp.);
  • z siniakami brzucha i klatki piersiowej, któremu towarzyszy uczucie intensywnego pragnienia, osłabienia i zawrotów głowy;
  • z siniakami i skręcenia, któremu towarzyszy szczególnie silny ból;
  • z urazami, po których niemożliwe jest poruszenie posiniaczonej kończyny;
  • z urazami stawów połączonymi z silnym bólem;
  • z siniakami, które są dłuższe niż jeden dzień, któremu towarzyszy ból w spoczynku.

Ryabova Elena BorisovnaPowiązane artykuły

Poprzedni

Następna

Top Top