Jak zakończy się nacjonalizacja prywatnego banku?

Jak zakończy się nacjonalizacja prywatnego banku?

Nacjonalizacja Privatbanka stała się jednym z głównych wydarzeń minionego roku dla Ukrainy. "Kraj" już szczegółowo opisał przyczyny nacjonalizacji i jej konsekwencje dla samego banku i jego klientów.

Ale polityczny aspekt problemu jest nie mniej ważny. Nie jest tajemnicą, że współwłaścicielem banku Igor Kołomojśkyj był i pozostaje jednym z kluczowych graczy w ukraińskiej polityce. "Privatbank" jest jednym z najważniejszych źródeł finansowania projektów politycznych i medialnych oligarchy. Jest więc naturalne, że nacjonalizacja banku nie przejdzie bez śladu po ukraińskiej polityce. Będą zmiany. Ale które?To pytanie próbowano odpowiedzieć "Kraj".

Praktycznie wszyscy obserwatorzy są zgodni w opinii, że decyzja o nacjonalizacji banku „na wniosek jej udziałowców” (podano w oficjalnej wersji), był konsekwencją transakcji politycznych i finansowych między właścicielami banku i władz w obliczu w pierwszej kolejności, Peter Poroszenko.

Jednak w odniesieniu do parametrów transakcji występują bardzo duże różnice. Istnieją dwa bieguny opinii.

Zwolennicy prezydenta twierdzą, że umowa dotyczyła jedynie minimalnego pakietu gwarancji wydanych oligarchie przez władze. Obejmuje gwarancje od postępowania karnego w związku z poprzednią działalnością Privatbanku jako udziałowców i najwyższego kierownictwa. A potem, tylko w przypadku, gdy Kołomojśkyj i jego towarzysze spłacają część kredytów problemowych do banku za łącznie około 30 miliardów hrywien.

Nie ma innych umów na resztę. Oznacza to, że Kołomojśkyj nie ma gwarancji, że jego aktywa nie zostaną zatrzymane, jeżeli pożyczki, które zostały pobrane z powiązanych struktur, przestaną być obsługiwane. Nie ma gwarancji, że państwo pozwoli na wycofanie części płynnego portfela kredytowego Privata do banku "rezerwowego".

Innymi słowy, nie ma gwarancji, że państwo nie zawali w żadnym momencie całego finansowego i przemysłowego i medialnego imperium oligarchy na Ukrainie.

A jeśli rzeczywiście prawdą jest, że zachowanie polityczne Kołomojśkyj i osoby z nią związane muszą oczywiście różnić. Lub w kierunku hiperlojalności wobec władzy (aby nie dotknąć tego, co jest jeszcze w nieruchomości). Lub odwrotnie, w kierunku tworzenia Petro Poroszenko jako główne problemy, że władze nie były aż do ostatecznej rozgrywki z „Privat”, a nie do aresztowania jego aktywów. Cóż, albo w kierunku wycofania się z aktywnej ukraińskiej polityki i biznesu, jeśli oczywiście jest to dozwolone.

Na drugim biegunie znajduje się wersja, że ​​oligarcha Poroshenko pełni zgadzają polubownie na szeroką listę zagadnień. Podobno Poroszenko nie obiecał dotknąć aktywów oligarchy, aby odstąpić od wymagań w celu odzyskania od „Ukrnafta” (gdzie firma Kołomojśkyj również wśród współwłaścicieli) w budżecie zaległości podatkowych wielomiliardowe (długa historia, która trwała prawie dwa lata), pozwalają na przeniesienie aktywów w „Reserve” banku a nawet, zgodnie z pogłoskami, przekazać do kierownictwa firm Kołomojśkyj Odessa Port Plant. Oznacza to, że faktycznie zaoszczędzić całe imperium potentata nienaruszone, a nawet w niektórych jej przyrost. Tylko zamiast "Privat" będzie inny bank. Mały, ale wystarczający, aby służyć interesom FIG.

W zamian za te wszystkie torty Kołomojśkyj rzekomo aplikacja „podmahnul” dla nacjonalizacji banku. Jednocześnie, jak mówią złe języki, władze dostanie większość płynności portfela kredytowego banku, który nie jest związany z firmami oligarchów, że nowi szefowie banków stopniowo nadpisywania na blisko struktury przywództwa kraju (i portfela, według niektórych, to nie jest tak mała, mówi Gontareva i jest szacowany na setki milionów dolarów). A do tego - możliwość udzielania pożyczek swoim firmom i innym przyjemnościom zarządzania dużym bankiem. W wyniku tej polityki, „prywatne” będzie krwawił bieli i ostatecznie wyeliminowane. Ale to nikomu nie przeszkadza.

Jeśli ta wersja jest prawdziwa, to pozycja Kołomojśkyj w ukraińskiej polityce niewiele się zmieni. Pozostanie silnym graczem, mającym znaczący wpływ na procesy w państwie, ale jako całość lojalny wobec władz.

Już w niedalekiej przyszłości, sądząc po działaniach państwa w stosunku do oligarchy i jego majątku, zobaczymy, która wersja jest poprawna. Lub, co jest prawdą, prawdą jest gdzieś pośrodku między tymi dwoma skrajnościami.

Jednym z najważniejszych wyznaczników stosunków Kołomojśkyj z władzami będzie zachowanie deputowanych Rady Najwyższej przy nim.

"Kraj" wielokrotnie pisał, że wiele projektów politycznych jest związanych z biznesmenem w taki czy inny sposób, przede wszystkim strona UKROP (gdzie ostatnio przewodniczył komisji kontroli partii) i Vidrodzhennya. Ogólnie rzecz biorąc, kilkudziesięciu deputowanych ludowych z różnych frakcji jest wyraźnie lub domyślnie kierowanych przez Kołomojśkyj.

Po rozmowie z niektórymi z nich wydaje się, że wciąż zastanawiają się, jakie zmiany mogły się wydarzyć i jak zmieniła się ich sytuacja.

„Jest mało prawdopodobne, że ktoś otoczony Igor Valerievich powie, co o naszym przypadku ja jestem teraz szuka odpowiedzi na te pytania, jak sądzę, nie mniej niż tydzień będzie jasne ..”, - powiedział „kraj” źródła zbliżone do Kołomojśkyj. Jednak uważa on, że „dzisiaj, aspekt polityczny sytuacji jest na drugim miejscu, należy najpierw zrozumieć, co ta cała historia się skończy dla biznesu (innymi słowy dla zespołu.” Privat „- wyd.).”

"Jeśli nowe kierownictwo nie zapewni takiej jakości usług, nie poradzi sobie z odpływem kapitału, może wzmocnić nastroje protestów wśród ludzi" - powiedział Kupriy. I taki rozwój wydarzeń, według zastępcy, może być nawet na łasce jego politycznej władzy.

„Nasza partia opozycyjna, a to (wzrost sprzeciwu - wyd.) Na pewno nie zaszkodzi” - mówi Kupriy, który sam przyznaje, ponieważ pozostawia klient Privatbank.

Pomimo wydarzeń w Privatbank, rozmówca publikacji w aparacie UKROP uważa, że ​​Kołomojśkyj nie odmówi tego projektu, starając się go wykorzystać do gry w przededniu wyborów.

"W przypadku wyborów parlamentarnych po prostu rozwiązuje lub przyłącza UKROP do jednej z głównych sił politycznych, które będą domagać się zwycięstwa" - przewidział rozmówca. Jednocześnie przyznaje, że majątek Dnipro partii zorientowanej na Korban, a także burmistrz Dniepru, Boris Filatov, może wybrać inną ścieżkę.

W międzyczasie posłowie, którzy są równi Kołomojśkyju będą głosować w oparciu o ich obecne interesy w parlamencie. "Głosowanie będzie równie korzystne dla Kołomojskiego, w oparciu o jego polityczną" umowę "- wyjaśnia źródło w aparacie UKROP.

Kołomojśkyj utworzy grupę UKROP w Radzie

Co więcej, w politycznej sile powiedział "kraj", że parlament prawie utworzył zastępczą grupę UKROP, utworzony przez bliskiego współpracownika Kołomojśkyj Igor Palicy. "Jest 19 osób dla grupy, 16 ma długi czas, jeden prawie się zgodził i dwa kolejne zostaną znalezione" - mówi źródło.

Kryzys polityczny się pogorszy

Według analityków politycznych ankietowanych przez "Kraj", działalność oligarchy w dziedzinie polityki nieuchronnie doprowadzi do nowego kryzysu politycznego.

„Kołomojśkyj nie uciec od polityki, to jest jasne, co więcej, dzisiejsze grupy finansowe i przemysłowe otrzymały znak - jeśli spożywane Privat, a będziesz jeść i tak włącza się do walki przeciwko Poroszenko na Ukrainie, która będzie udziałem wielu z grupy finansowej i politycznej. - mówi, „Kraj” politolog Ruslan Bortnik. - Po nacjonalizacji Privat przeciwników politycznych rządu mają nowe narzędzia do walki, co nie jest gotowy slogan, że 100 milionów hrywien dla Akademii Nauk nie wystarczy 10 mln hrywien za leków nie wystarczy, ale 150 miliardów na prywatne. Bank nie. Kiedy napar z pieniędzy w prywatne, istnieje ryzyko upadku hrywny i przyspieszenie inflacji, a społeczeństwo nie rozumie priorytety rządu. Dlatego można mówić o kolejnym zaostrzeniu walki politycznej. "

Warto zauważyć, że lider "Ojczyzny" Julia Tymoszenko już podniosła tę kwestię. Podczas Rady Pojednawczej liderów frakcji i grup w BP stwierdziła, że ​​bez wiedzy prezydenta, nie może być żadnego zniszczenia systemu bankowego Ukrainy. "Privatbank, który doprowadza do bankructwa, to kolejny krok w tym programie" - powiedziała.

„Julia jest konieczne, aby obrócić koło, ale to nie znaczy, że wkrótce zakończyć - mówi” Kraj „politolog Wadim Karasev. - W rzeczywistości, nawet jeśli Kołomojśkyj i przechowywane niektóre aktywa, nacjonalizacja Privat zaczął upadku jego imperium w tej walce. a prezydent wygrał. A co będzie, zobaczymy. "

Subskrybuj kraj na Twitterze. Najpierw poznaj najważniejsze i ciekawe wiadomości!Poprzedni

Następna

Top Top