Jak zachować wizję (tematyczną rozmowę), społeczną sieć wychowawców

JAK PRZECHOWYWAĆ WIZJĘ

Cele: zapoznanie studentów z organizacją narządu wzroku, przyczynami występowania chorób oczu, metodami ich zapobiegania; Naucz się ćwiczeń zapobiegających chorobom oczu i zmęczeniu oczu.Wyposażenie: model oka, plakaty z gimnastyką dla oczu.

Lider w klasie. Młodzi ludzie w okularach. Stało się to już zwyczajowe dla naszych czasów. Czy tak nie jest? Szczególnym problemem jest krótkowzroczność uczniów.

Krótkowzroczność jest wadą wzroku, która może przekształcić się w chorobę. Ale doskonała wizja jest ważną częścią zdrowia. Każdy musi się nim zająć. A ci, którzy zamierzają opanować specjalność wymagającą nienagannej wizji, należy zwrócić szczególną uwagę na oczy. I nie należy czekać na osłabienie wzroku, aby pójść do lekarza. Wybór zawodu jest bardzo bolesny, a następnie porzucenie go zgodnie ze stanem widzenia. Proszę, nie zapomnij o tym.

- Jak uniknąć pogorszenia widzenia?

II. Zapobieganie chorobom oczu

(porada specjalisty - szkolnego lekarza, pediatry okulisty).

1. Najprostsza informacja o urządzeniu oka.

W terminologii medycznej nasz narząd wzroku jest gałką oczną. Rzeczywiście, oko ma kulisty kształt, ale na tym podobieństwo się kończy. Jego wewnętrzna struktura jest systemem, którego zasadę można porównać do pracy kamery. Zatem soczewka z układem soczewek refrakcyjnych jest reprezentowana w gałce ocznej przez rogówkę i soczewkę, przepona przez tęczówkę, a rola fotoczułej błony jest odtwarzana przez siatkówkę.

Jeśli za pomocą specjalnych instrumentów zajrzeć do oka przez źrenicę, która nie jest niczym więcej niż otwór w tęczówce, a następnie w dolnej części gałki ocznej, można zobaczyć tarczy nerwu wzrokowego, naczyń krwionośnych i siatkówki. Nawet proste badanie dna oka pozwala lekarzowi zdiagnozować wiele chorób: nadciśnienie, cukrzycę itp.

2. Przyczyny patologii wzroku.

Niezależnie od tego, jakie funkcje przypisuje się ciału, jego głównym zadaniem jest dać nam "obraz tego, co jest przed naszymi oczami". Czysty obraz jest możliwy tylko wtedy, gdy promienie światła przenikające przez oko skupiają się na siatkówce. Tutaj zaczynają się problemy większości osób ze słabym wzrokiem.

Jednym z powodów rozmytego widzenia przedmiotów jest nienormalna długość gałki ocznej, w której skupienie światła nie może dotrzeć do siatkówki. W zależności od tego, gdzie główny cel znajduje się bezpośrednio, rozróżnia się następujące zaburzenia widzenia: krótkowzroczność lub dalekowzroczność.

Nadwzroczność najczęściej objawia się w drugiej połowie życia, ale krótkowzroczność może wystąpić w każdym wieku, jeśli pewne zasady nie są spełnione. Faktem jest, że z długim spojrzeniem na drobne szczegóły tekstu, naprawiające wygląd strony książki lub ekranu monitora, soczewka i rogówka stopniowo się zmieniają, co prowadzi do krótkowzroczności.3. Zapobieganie krótkowzroczności.

Czy można walczyć z przyczynami, które osłabiają wizję? Tak, możesz. Musisz tylko przestrzegać pewnych zasad, które pomagają zachować twój wzrok:

♦ Niezbędne dostateczne oświetlenie jest warunkiem wstępnym do pracy wizualnej (czytanie, pisanie, rękodzieło). Zalecane oświetlenie lokalne (lampa stołowa) o mocy lampy 60 watów i klosz o takiej konstrukcji, aby światło było skierowane na roboczą powierzchnię stołu; podczas pracy przy stole lampa stołowa powinna być umieszczona z lewej lub z przodu, tak aby podczas pisania na notatniku cień nie padał za rękę.

Oprócz lampy stołowej, zaleca się włączenie oświetlenia ogólnego tak, aby nie było wyraźnego kontrastu między jasno oświetloną powierzchnią stołu a ciemnym pomieszczeniem, gdy oczy muszą stale dostosowywać się do różnych stopni natężenia oświetlenia.

♦ Dobrze się odżywiaj, aby utrzymać dobry wzrok. Zaleca się przestrzeganie specjalnej diety. Jedz dużo warzyw i owoców czerwonych, pomarańczowych i żółtych kwiatów, na przykład dyni, marchwi, rokitnika, moreli. Są bogate w witaminy A, E, C i beta-karoten, niezbędne do utrzymania wzroku. Latem bardzo dobrze jest jeść jagody, ponieważ ta jagoda zawiera specjalne substancje poprawiające widzenie.

♦ Podczas lekcji nie zbliżaj się do notebooka, książki.,

♦ Zrób specjalną gimnastykę dla oczu, pomoże ci ona zachować wzrok, a ktoś ją poprawi.

♦ Podczas pracy z komputerem przestrzegaj następujących zasad:

- robić przerwy w pracy i wykonywać ćwiczenia dla oczu;

- co dwie lub trzy minuty, oderwij wzrok od ekranu i popatrz w dal;

- staraj się częściej mrugać, poprawia naturalną ochronę oczu za pomocą łzy.

Ćwiczenia gimnastyczne dla oczu:

1) Przesuń oczy w prawą i lewą stronę, w górę iw dół, a następnie przyłóż oczy do nosa. Wykonuj okrężne ruchy oczami, jakby wypisując "ósemkę".

2) Połóż łokcie na stole, zamknij oczy dłońmi i spróbuj poczuć przyjemne ciepło swoich dłoni. Pozostań w tej pozycji przez cztery do pięciu minut.

3) Umieść palec wskazujący w odległości 15-25 cm od oczu i przesuń go w prawo iw lewo, koncentrując się na nim patrząc. W tym samym czasie spróbuj zobaczyć obiekty znajdujące się za nim.

III. Wskazówki "Dbaj o swój wzrok".

Lider w klasie. Niestety, nie tylko podczas czytania lub pracy z komputerem możesz stracić wzrok, a nawet stracić go całkowicie. Wizja może również zostać utracona w wyniku obrażeń odniesionych podczas zabawy lub pracy.

Nieudane upadki, dmuchanie w głowę, obrażenia oczu - to są przyczyny, które powodują utratę wzroku.

- Jak myślisz, gdzie możemy uzyskać takie obrażenia?

Całkiem poprawnie, podczas gier sportowych lub gdy nie są przestrzegane zasady bezpiecznej pracy z różnymi substancjami (klejem, farbą itp.) Lub narzędziami (nóż, dłuto itp.).

Ślepota jest nieodwracalnym żalem, które poważnie komplikuje życie. Osoba niewidoma nie jest dostępna w naszym świecie. Dlatego zachęcam: "Dbaj o swój wzrok!"

IV. Gra "Orientacja w kosmosie".

Lider w klasie. Jak trudno jest nawigować w przestrzeni kosmicznej osobie niewidomej lub osobie ze słabym wzrokiem, spróbuj ocenić w proponowanej grze.

Zadanie: z zawiązanymi oczami przejdź z planszy na swoje miejsce lub omiń umieszczone przeszkody.

V. Ostatnie słowo wychowawcy klasy.

Mówią, że oczy są zwierciadłem duszy. I nie tylko: są naszymi oknami, przez które otrzymujemy informacje o otaczającym nas świecie. Zadbaj o swoją wizję. Pamiętaj, że nasze oczy odpoczywają, gdy kontemplujesz dziką przyrodę. Spotykajcie zachody słońca i świt, uważajcie na kwiaty i liście. I, oczywiście, regularnie uprawiaj gimnastykę dla oczu, przestrzegaj zasad profilaktyki chorób oczu. I wtedy świat wokół ciebie zadowoli Cię swoim pięknem.Powiązane artykuły

Poprzedni

Następna

Top Top