Jak wyśrodkować glinę

Jeśli masz jakieś pytania, sugestie - napisz, twoje praktyczne doświadczenie jest bardzo przydatne dla początkujących!

Natychmiast zetknąłem się z tym problemem, gdy usiadłem za kołem garncarskim i prawie straciłem zainteresowanie ceramiką. Byłem winien wszystkiego: zaczynając od gliny (nie koloru, rozmiaru i konsystencji) i kończąc na kole garncarskim (płyta czołowa nie obraca się w ten sposób). W rezultacie okazało się, że powodem wszystkiego - moje zakrzywione uchwyty i nieznajomość podstawy prawidłowego centrowania gliny. Po długim i gorliwym treningu praktycznym, przedstawiłem następujące główne punkty, które należy wziąć pod uwagę i nie zaniedbać ich w centrowaniu gliny:1. Glina powinna być ciągła i nie jest tak miękki. Jeśli jest to trudne - trudno będzie dołączyć do czołowej gliny (jest źle zajmuje się nieco suchy) i centrum, a jeśli to jest bardzo miękka (przykleić do wysp rąk) - glina będzie po cenach dumpingowych z płyty czołowej i zachować kształt. Glina jest najbardziej miękki (ale nie przylegają do rąk) - podstawa udanej pracy na kole garncarskim!

2. Glina powinna być bardzo, bardzo ostrożnie zniechęcona i zmiażdżona przed centrowaniem, szczególnie jeśli nie jest odkurzona. Zrobiłem bardzo prosto: wziąłem bryłę gliny do wielkości mojej dłoni i uderzyłem ją mocno o podłogę (po nałożeniu kawałka lekko wilgotnej ściereczki na podłogę). Możesz pokonać glinę na zwykłej płytce, dzięki temu będziesz bardziej wygodna i poręczna. Następnie przecięła bryłę gliny na pół sznurkiem z uchwytami i szukała tam dziur, tj. pęcherzyki powietrza. Jeśli ich tam nie było, a glina była jednorodna, wówczas glina jest dobrze tłuczona. W przeciwnym razie proces musi zostać powtórzony.

3. Dopiero po starannym rozdrobnieniu gliny można ją przymocować do płyty czołowej i dokonać właściwego ustawienia. I tu zaczyna się najciekawsze, coś, co trudno opisać słowami, i lepiej zobaczyć na żywo raz. Ale mogę jednoznacznie powiedzieć, na co należy zwrócić uwagę, a mianowicie:

4. Sadzenie w kole garncarskim (podłoga, koło PROFI-MAX). Bardzo ważne jest, aby wybrać prawidłowe lądowanie.
- Wysokość krześle lub taborecie, na którym można usiąść, powinny być o tej samej wysokości co płaszczyźnie czołowej lub nieco powyżej.


- Łokcie powinny być ciasno przyciśnięte do tułowia i oprzeć się na biodrach (kolanach)! Jeśli łokcie nie mają wsparcia, ręce będą chodzić z wytrząsaniem gliny, a ty nigdy nie wyśrodkujesz nawet drobnej grudki gliny! Pamiętaj, to jest bardzo ważne. To jest główna choroba początkujących. Starają się zachować bryłę gliny na czołowej własnymi rękami z pomocą siły mięśni, a to jest złe podejście. Prawidłowo należy wybrać udaną pozycję i punkt podparcia, a wtedy trzeba będzie sporo wysiłku.

5. Nie zapomnij zmoczyć rąk wodą, w przeciwnym razie kawałek gliny przylgnie do nich i może spaść z płyty czołowej. Ręce powinny ślizgać się po glinie. Ale także nie jest konieczne i bardzo silne, aby zmoczyć ręce i glinę wodą, wtedy glina szybko zmięknie i nie będzie można z niej wyformować produktu, nie zachowa ona swojego kształtu.

6. Bardzo ważne jest, aby każde działanie prowadzić do automatyzmu. Nie możesz zająć się skomplikowanymi rzeczami, dopóki nie opanujesz prostych. Na przykład, nierozsądne byłoby rozpoczęcie naciągania ścian naczynia, jeśli jeszcze nie nauczyłeś się szybko i jakościowo wyrównywać gliny, aby uformować dno. I na to, na pierwszy rzut oka, prosta operacja zajmuje czasami kilka miesięcy. Tak, tak, to było do opanowania wyrównania, które spędziłem dwa miesiące, ćwicząc prawie codziennie przez 2, 3 godziny.

Zaniedbałem tę zasadę przez długi czas, naprawdę chciałem uzyskać wyniki szybciej. I w końcu za każdym razem trzeba było wrócić do podstaw, tj. do centrowania gliny i zaczynać od nowa. Teraz rozumiem, że wszystko powinno być wykonywane etapami, a nie w pośpiechu i dopiero wtedy będzie doskonały wynik! I życzę wam wszystkim.

7. Jeśli masz pieniądze na szkolenie od mistrza, bardzo go polecam. Sam wziąłem kilka lekcji i bardzo się z tego cieszę. ALE ważne jest, aby pamiętać jedną rzecz: mistrz nie powinien przekręcać rąk za pomocą produktu, ale robisz to sam własnymi rękami pod jego kierownictwem i jego uwagą. W przeciwnym razie okazuje się, że samemu nie zrobiłeś tego, ale mistrz, ale rękami, używając ich jako stosu! Nie zapominaj o tym i nie bądź zaskoczony, dlaczego u mistrza na ciebie wszyscy okazali, a bez niego - nie jest obecny.

Radzę wykonać następujące czynności (tak jak ja): mistrz pokazuje ćwiczenie, powtórzycie to ćwiczenie kilka razy pod jego nadzorem, biorąc pod uwagę wszystkie obserwacje. Następnie idź do domu i przeprowadź tę operację do automatyzmu już w twoim kręgu (jeśli oczywiście jest). Następnie ponownie spotkaj się z mistrzem, pokaż mu swoje postępy i przejdź do kolejnych ćwiczeń i tak dalej, aż opanujesz wszystkie podstawy garncarstwa. Jest to idealna opcja treningowa, ponieważ zaoszczędzisz pieniądze bez spędzania godzin z mistrzem i zyskasz niezależne umiejętności. Ale do tego musisz koniecznie mieć koło garncarskie, jeśli oczywiście chcesz osiągnąć wysokie wyniki i planujesz zdobyć mistrzostwo w tym trudnym, ale kuszącym rzemiośle.

Teraz zaczynam ciągnąć ściany, uczę się tworzyć wąskie gardła naczyń krwionośnych. Napiszę dalej, co się stanie!

jak wyśrodkować glinę

jak zrobić cylinderPowiązane artykuły

Poprzedni

Następna

Top Top