Jak wybrać wzmacniacz samochodowy do jakich parametrów i cech warto zwrócić uwagę

Jak wybrać wzmacniacz samochodowy do jakich parametrów i cech warto zwrócić uwagę

Jak wybrać odpowiedni wzmacniacz.

Jak często spotykamy się z pytaniami potencjalnych kupujących na wielu stronach internetowych i najczęściej na forach o wzmacniaczach.

Wszystkie zwykle zaczynają się od słów "Czy to jedno dobre ...?" ". Na co powinienem zwrócić uwagę przy zakupie wzmacniacza.

Główne kluczowe parametry do określenia jakości wzmacniacza

1. Moc - jak wiadomo, jest to prawdopodobnie jeden z najważniejszych czynników, na które patrzy nabywca, ponieważ często moc jest dokładnie taka, jakiej oczekujesz od wzmacniacza. Znając prawo Ohma i będąc pewnym, że wzmacniacz będzie używany przy najniższej możliwej impedancji, musisz jasno określić, jakiej mocy potrzebujesz.Dlatego w większości przypadków, przed zakupem wzmacniacza, musisz zdecydować, jaki ładunek będzie działał (czyli kup głośniki).

Pamiętaj, że jeśli twój wzmacniacz jest przeznaczony do obciążenia 4 Ohm, możesz go używać tylko dla 4 Ohm lub więcej. Oznacza to, że jeśli masz wzmacniacz dwukanałowy - nie możesz podłączyć 4 głośników do 4 Ohm (po dwa na każdy kanał) - ponieważ może on się palić. Podobnie jak nie można podłączyć dwóch zwojów głośnika subwoofera do każdego kanału osobno, jeśli rezystancja każdego zwojów wynosi 2 omy.

Moc wzmacniacza powinna odpowiadać mocy Twoich głośników. Jeśli weźmiesz zbyt mocny wzmacniacz, możesz nagrać głośniki. W tym samym czasie, jeśli wzmacniacz nie ma wystarczającej mocy, usłyszysz zniekształcenia przy małej głośności dla głośników.

Nigdy nie patrz na maksymalną moc znamionową. Często nie jest to prawdziwa informacja, ponieważ nie jest standaryzowana. Każda marka i producent często określa maksymalną pojemność na swój sposób, a czasami nawet nie wskazuje prawdziwych wskaźników.

Jak wybrać wzmacniacz samochodowy do jakich parametrów i cech warto zwrócić uwagę

Chiński wzmacniacz z groźnym napisem 500 watów - wielkości czterech pudełek zapałek

Maksymalna moc może być określona jako wartość szczytowa w ciągu 0,2 sekundy lub maksymalnie, przy której wzmacniacz ulegnie awarii.

Często zauważysz niezrozumiałe wzmacniacze z 800-watowymi napisami power-grabping i za jedyne 200 $, podczas gdy markowy dwukanałowy wzmacniacz Nakamichi o mocy 160 watów kosztuje 1300 dolarów.

Zwróć uwagę na takie marki jak: Nakamichi, Alpine, Linear Power, Orion, Eclipse, nie określają maksymalnej mocy. Ostatnio zaczęły pojawiać się z podobnymi liczbami, ale zalecamy nie zwracać na nie uwagi.

Zalecamy spojrzenie na moc RMS lub w języku rosyjskim, nominalną moc wzmacniacza.

Dla odniesienia
Znamionowa maksymalna sinusoidalna (RMS) to moc, przy której wzmacniacz lub głośnik może działać przez godzinę z rzeczywistym muzycznym sygnałem bez fizycznych uszkodzeń. Zwykle od 20 do 25 procent powyżej normy DIN.

Sprawdź, czy te informacje są wiarygodne za pomocą kluczowych parametrów, o których powiemy poniżej.

2. Stosunek sygnału do szumu - należy to również zauważyć, zwłaszcza jeśli wzmacniacz będzie używany do średnich tonów niskich (ważne), średnich (co ważniejsze), a zwłaszcza głośników o wysokiej częstotliwości (bardzo ważne!) . Im wyższa jest ta liczba, tym lepiej. Kupując wzmacniacz dla subwoofera, nie zwracaj uwagi na ten parametr. W większości wzmacniaczy dla głośników niskotonowych wskaźniki te są po prostu okropne, ale mają także problemy zupełnie odmienne od tych opisanych powyżej.

Dla odniesienia
Stosunek sygnału do szumu jest wielkością bezwymiarową (wyrażoną w decybelach db), równą stosunkowi mocy użytecznego sygnału do mocy szumu.
W rzeczywistości jest to złożona ilość, która wyraża jakość dźwięku. Obejmuje on zarówno przetworniki, jak i hałas, który wpływa na system z zewnątrz i te, które może generować sam z różnych powodów - samowzbudzenie, niedopasowanie wejścia i wyjścia, przegrzanie itp.

Ponieważ wzmacniacze kanału niskiej częstotliwości zwykle działają na wąskim paśmie w zakresie niskich częstotliwości iw rzeczywistości działają na bardzo wysokich mocach - od 100 W do 1000 lub więcej, dla nich wskaźnik ten jest bardzo względny.
Nie słychać interferencji RF wzmacniacza subwoofera na głośniku o niskiej częstotliwości, który ma moc znamionową 1000 watów. W tym samym czasie wzmacniacz niskiej częstotliwości jest zasadniczo kompresorem, który wykonuje bardzo proste funkcje w celu poruszania stożka przetwornika niskiej częstotliwości, w którym sam głośnik odgrywa dużą rolę w tym pakiecie.

3. Wydajność (sprawność) - to ten wskaźnik jest nie mniej ważny niż wyżej opisana moc wzmacniacza. W rzeczywistości są one bezpośrednio powiązane.
Oceniając wydajność, możesz określić, czy producent cię oszuka, określając, co nie jest prawdziwymi parametrami.

Załóżmy, że szukasz wzmacniacza o mocy znamionowej 250 W (RMS). Pierwszą rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę, są bezpieczniki zalecane przez producenta dla tego wzmacniacza. Lub jeśli bezpieczniki znajdują się na zewnątrz wzmacniacza, powinieneś zwrócić na nie uwagę.

Jak wybrać wzmacniacz samochodowy do jakich parametrów i cech warto zwrócić uwagę

Wzmacniacze mocy Power Acoustik LT1920-2 przy 80 amperach, z niedokładnie zadeklarowaną wydajnością 800 watów

Można z grubsza założyć, że aby uzyskać moc 250 W, należy wprowadzić do 500 W na wejściu. Szacowana efektywność, którą powinieneś wykorzystać w swoich obliczeniach, powinna wynosić około 50% - cóż, przynajmniej łatwiej jest zliczyć.

Aby uzyskać sygnał wejściowy o mocy 500 watów przy napięciu zasilania sieci pokładowej pojazdu równym 14,4 wolta, należy zapewnić przepływ prądu o wartości 35 amperów.

Jeśli odwrócisz wzmacniacz i zobaczysz bezpieczniki o wartości 20 amperów, możesz bezpiecznie umieścić go na swoim miejscu i ruszać dalej. Przy takich bezpiecznikach taki wzmacniacz nie będzie w stanie dostarczyć 250 watów mocy przez długi czas.

Bez skomplikowanych obliczeń możemy oszacować, że przy 14,4 wolta i 20 amperach moc na wejściu wzmacniacza będzie wynosić 280 watów.

Uzyskaj 250 watów na wyjściu z mocą 280 watów może osiągnąć wydajność 89 procent. W wzmacniaczach klasy A / B to po prostu nie jest prawdziwa figura, a nawet dla cyfrowych wzmacniaczy klasy D liczba ta nie jest zniesiona.


Teoretyczna maksymalna wydajność

- Wzmacniacze klasy A / B - 66%
- Wzmacniacze klasy D - 95%

w rzeczywistości liczby te są znacznie mniejsze.


Jeśli wszystkie inne parametry wzmacniacza pasują do ciebie, a wydajność jest podobna do prawdy, a ponieważ wzmacniacz zapewnia moc, której potrzebujesz, możesz bezpiecznie kupić ten wzmacniacz.

Jedyną rekomendacją, nie zapominaj o marce, jest gwarancja jakości i długowieczności wzmacniacza.

Przykładem może być wzmacniacz mocy Nak 160 W (monoblok) z bezpiecznikami 40 A (to znaczy, że wzmacniacz może otrzymać do 480 watów - i to tylko 33% wydajności). Podczas testowania tego wzmacniacza dla obciążenia 8 Ohm, nawet te bezpieczniki przy 40 Amperach są zauważalnie ogrzane od prądu przepływającego przez nie, wyobraź sobie, co stanie się z obciążeniem 4 Ohm. Prawdziwy przykład jakości i ustalonych zgodnie z prawdą parametrów.

4. Złącza - jest to bardzo ważny czynnik dla prawidłowej i trwałej pracy wzmacniacza. Stosunek producenta do tak małych, ale bardzo ważnych szczegółów może wiele powiedzieć o produkcie jako całości. Nie zapominaj, że ze względu na złe złącza wzmacniacz może w ogóle nie wykonywać swoich podstawowych zadań.

Jakie powinny być złącza wzmacniacza?

- muszą być dobrze chronione ze wszystkich stron, otwarte złącza mogą prowadzić do zwarcia. Jeśli, w przypadku wyjść do głośników, ochrona przed przeciążeniem prawdopodobnie zadziała, to w przypadku awarii zasilania może to spowodować pożar.

Jak wybrać wzmacniacz samochodowy do jakich parametrów i charakterystyk warto zwrócić uwagę?

Nieprawidłowe złącza ze spinkami (zatrzaskami) dla głośników w chińskim wzmacniaczu samochodowym

- przy stykach otwartych ścianki ograniczające muszą znajdować się bardzo blisko styków, w przeciwnym razie przewody mogą wysunąć się spod nich.

Jak wybrać wzmacniacz samochodowy do jakich parametrów i cech warto zwrócić uwagę

Zepsuty ogranicznik (izolatory) styków na automatycznym wzmacniaczu. Słabe mocowanie przewodów.

- Wielkość styków musi odpowiadać obciążeniom, dla których zaprojektowany jest wzmacniacz. Zawsze pamiętaj o przekroju przewodów zasilających niezbędnych do dostarczenia odpowiedniego prądu do wejścia wzmacniacza.

Jak wybrać wzmacniacz samochodowy do jakich parametrów i charakterystyk warto zwrócić uwagę?

Okrągłe, izolowane styki z zaciskami śrubowymi (dla dużego przekroju przewodów) - automatyczny wzmacniacz Power Acoustik

- Jakość złączy RCA wpływa bezpośrednio na jakość dźwięku. Jeśli są co najmniej pół milimetra poniżej standardów, wtyczki w nich mogą się bawić, z tego powodu usłyszysz szum tła, syk, grzechot lub inne zniekształcenia. Czasami dźwięk z powodu złych konektorów może całkowicie zniknąć. Jeśli to możliwe, weź ze sobą kabel połączeniowy i spróbuj go podłączyć i sprawdź niezawodność.

5. Chłodzenie chłodnicy - wszystko jest proste, grzejnik powinien być masywny i pożądane jest, aby miał on tyle żeber i nisz, jak to tylko możliwe. Prawidłowy grzejnik jest gwarancją prawidłowego reżimu cieplnego wzmacniacza. To z kolei zapewnia nie tylko ciągłą, nieprzerwaną pracę wzmacniacza przy maksymalnych dopuszczalnych mocach, ale także wpływa na długowieczność wewnętrznych części wzmacniacza (jeśli bardziej szczegółowo, stopień wyjściowy tranzystorów polowych, które doświadczają największego obciążenia).

Jak wybrać wzmacniacz samochodowy do jakich parametrów i cech warto zwrócić uwagę

Ogrzewany aluminiowy radiator z dużymi szerokimi żebrami dla dobrego rozpraszania ciepła - wzmacniacz Power Acoustik

Pamiętaj, aby zwracać uwagę na jakość grzejnika, nie powinien on mieć żadnych odprysków ani niewłaściwych cięć. Stosunek producenta do zewnętrznego wzmacniacza mówi dużo o produkcie jako całości.

6. Współczynnik tłumienia (współczynnik tłumienia) - można powiedzieć, że ten wskaźnik odzwierciedla, jak skutecznie wzmacniacz będzie odporny na prądy, które powstają, gdy klosz głośnika się porusza. Ten parametr jest ważniejszy dla głośników o niskiej i prawdopodobnie średniej częstotliwości, ponieważ jest to dokładnie z ruchem dużych głośników.

W rzeczywistości ten współczynnik odpowiada za spójność złożonego i dynamicznego dźwięku.

Można powiedzieć, że jest to liczba rąk, w których wzmacniacz trzyma głośnik i w razie potrzeby przesuwa dyfuzor. W dowolnym momencie wzmacniacz może bardzo dynamicznie przesuwać głośnik, a także skutecznie go zatrzymywać w pożądanej pozycji, unikając niepotrzebnych wibracji.

współczynnik tłumienia - wartość określająca zdolność wzmacniacza mocy do sterowania ruchem głośnika. Zależy od stosunku rezystancji głośnika do impedancji wyjściowej wzmacniacza. Im wyższa liczba, tym lepsza jakość dźwięku. Faktycznie, czynnik dumpingu tłumi pasożytnicze oscylacje, które pojawiają się w cewkach dynamiki, kiedy poruszają się w polu magnesów.

Minimalna wartość współczynnika. tłumienie może osiągnąć 20, dobra liczba 200-400.

Należy pamiętać, że przy wysokich współczynnikach tłumienia na współczynniku dumpingu ma wpływ rezystancja przewodów, za pomocą których podłączymy wzmacniacz i głośniki.

7. Cena - cóż, tutaj jak zwykle prawda jest "dobra tania się nie zdarza", ale na odwrót - droga może być zła. Niestety nie da się zrobić dobrego, mocnego wzmacniacza i za bardzo mało pieniędzy. Przynajmniej części, z których zebrał, są warte dużo pieniędzy. Oszacuj, ile kosztują złącza, korpus aluminiowy, tranzystory wyjściowe (ile powinno być, jaka moc).

Pamiętaj, aby wziąć urządzenie, które kupujesz w swoje ręce, spójrz ponownie i sam zdecyduj, czy jesteś gotowy zapłacić za te konkretne pieniądze i czy pasuje do Ciebie we wszystkich niezbędnych parametrach.Poprzedni

Następna

Top Top