Jak uspokoić autystykę, zespół aspergera

Jeśli osoby z autyzmem są zdenerwowany lub przytłoczeni, wtedy często występują awarie, wyłączenia (wycofanie do siebie aż do utraty przytomności), powiesić (chwilach kryzysu). Będąc w takich chwilach obok nich, ważne jest, aby wiedzieć, jak je odpocząć.2. Wyłącz telewizor, muzykę i unikaj nawet lekkich dotyku. Osoby z autyzmem mają problem z postrzeganiem informacji zmysłowych. Słyszą, czują i widzą rzeczy znacznie bardziej intensywnie niż inni ludzie. Jakby wszystko wokół działa maksymalnie.

3. Zaoferuj masaż. Wykorzystuje go wielu autystycznych ludzi. Pomóż w wygodnym położeniu, delikatnie naciśnij whisky, pomasuj ramiona, przetrzyj plecy lub nogi. Twoje ruchy powinny być delikatne, kojące i ostrożne.

4. Nie próbuj zapobiegać "stłumieniu". Stimming to seria powtarzających się ruchów, które są mechanizmami uspakajającymi dla osób z autyzmem. Przykłady stemplowania: drżenie rąk, tarcie palcami i kołysanie. Stimming może pomóc w zapobieganiu przeciągnięciu lub zmniejszyć jego wagę. Ale jeśli ktoś rani się (na przykład kopie pięściami o przedmioty, uderza głową w ścianę itp.), Wtedy zrób wszystko, aby to zatrzymać. Lepiej rozpraszać, a nie ograniczać się, ponieważ mniej prawdopodobne jest zranienie osoby z autyzmem.

5. Oferować wywieranie miękkiego nacisku na ciało ludzkie. Jeśli ktoś siedzi, stań za nim i krzyżuj ręce na jego klatce piersiowej. Przechyl głowę na bok i przyciśnij policzek do jego głowy. Mocno ściskaj osobę i pytaj, czy zwiększyć lub zmniejszyć moc uścisku. Działanie to nazywa się "głębokim naciskiem", powinno pomóc osobie z autyzmem zrelaksować się i poczuć się lepiej.

6. Jeśli osoba z autyzmem jest podekscytowana wirowaniem i wirowaniem, usuń ze ścieżki wszystkie przedmioty, które mogą mu zaszkodzić. Chroń głowę, kładąc ją na kolanach lub kładąc poduszkę.

8. Usuń niewygodne ubrania. Szale, swetry, krawaty pogarszają stan osoby z autyzmem podczas przeciążenia. Ale pamiętaj, aby zapytać przed zrobieniem tego, ponieważ dotykanie może pogorszyć sprawę.9. Jeśli to możliwe, przenieś lub poproś osobę autystyczną w spokojne miejsce. Jeśli nie, poproś ludzi, aby opuścili pokój. Wyjaśnij, że odgłosy i ruchy w tej chwili stwarzają trudności dla osoby z autyzmem, ale później z przyjemnością porozmawia.

10. Jeśli sytuacja się pogorszy, wezwij pomoc. Rodzice, nauczyciele, nauczyciele wiedzą, jak pomóc. Mogą również podać konkretne sugestie dotyczące specjalnych potrzeb osoby z autyzmem.
Nie wzywaj policji: mogą zranić lub zabić osobę z autyzmem.

- Nawet jeśli osoby autystyczne nie mówią (niewerbalnie), nadal z nimi rozmawiasz. Przekonaj i wymów słowa w spokojnym tonie. To pomaga im się uspokoić.
- Bądź spokojny. Jeśli pozostaniesz spokojny, osoba z autyzmem wkrótce ożyje.
- Odmłodzenie może pomóc, ale jeśli to nie zadziała, przestań mówić i usiądź spokojnie.
- Nie prowadź ani nie żądaj, ponieważ stres często wynika z przeciążenia sensorycznego. Dlatego cichy pokój (jeśli jest dostępny) jest tak skuteczny.
- Pozostań z osobami z autyzmem po zakłóceniu lub wyłączeniu. Opiekuj się nimi, ponieważ są zmęczeni lub zdenerwowani po odcinku. Odejdź, jeśli zostaniesz o to poproszony, jeśli osoba z autyzmem jest na tyle dorosła i może sama sobie poradzić.
- Sprawdź swoje ubranie przed próbą przytulenia osoby do uspokojenia. Niektórzy ludzie nienawidzą poczucia kontaktu z niektórymi tkankami, takimi jak bawełna, flanela lub wełna, co może dodatkowo zaostrzyć problem. Jeśli zaczną szeleścić z twojego dotyku lub odepchną cię, zostaw je.
- Staraj się nie wystraszyć załamań. Weź takie chwile do autystycznej osoby, jak do każdego, kto jest po prostu zdenerwowany.
- Staraj się nieść dziecko w ramionach lub zakładać na ramiona. To bardzo uspokaja i chroni przed krzywdą, którą może spowodować w niebezpiecznej sytuacji.

- Nigdy nie zostawiaj osoby z autyzmem samym, chyba że jesteś w bezpiecznym i znajomym otoczeniu.
- Nigdy nie nadużywaj osoby z autyzmem w przypadku niepowodzenia. Najprawdopodobniej wie, że w miejscach publicznych jest to niedopuszczalne, ale wyłączenie lub utknięcie jest często zwykłym sposobem wyjścia z nagromadzonego stresu i nie można ich kontrolować.
- Zakłócenia i rozłączenia nie są żadną próbą przyciągnięcia uwagi. Nie traktuj ich jak zwykłą histerię. Są niezwykle trudne do kontrolowania i często powodują, że osoba z autyzmem odczuwa żal i zakłopotanie.
- Nigdy nie krzycz na osobę autystyczną z powodu niepowodzenia. Pamiętaj, że w autystyce może to być jedyny sposób wyrażenia dyskomfortu.
- Nigdy nie bij osoby z autyzmem o awarię!

Notatki tłumacza:
1. Czasami niepowodzenia, rozłączenia i zawieszenia nazywamy różnymi poziomami autystycznej histerii, których nie można pomylić z histerią osoby nieautentycznej.
2. Terminologia: stopienie - rozpad (stopienie), wyłączenie - wyłączenie (wycofanie się w sobie do utraty przytomności), awaria - zamrożenie (moment kryzysu).Powiązane artykuły

Poprzedni

Następna

Top Top