Jak uruchomić stare programy w systemie Windows 10

Wraz z wydaniem każdego nowego systemu operacyjnego powstaje to samo pytanie: czy mogę uruchamiać stare programy w nowym systemie? Czego potrzebuję do tego?

Jak uruchomić stare programy w systemie Windows 10

Tłumaczenie Comss. Na podstawie materiałów TechradarProdukty Microsoft Windows są zazwyczaj zgodne z poprzednimi wersjami. Oznacza to, że nowy system Windows ma możliwość uruchamiania oprogramowania napisanego dla bezpośredniego poprzednika. Na przykład system Windows 7 działa poprawnie z programami dla systemu Vista.

Zdecydowana większość programów działających w systemie Windows 7 i Windows 8 będzie działała w systemie Windows 10, z wyjątkiem programu Windows Media Center, którego wsparcia całkowicie brakuje. Niektóre programy opracowane dla starszych wersji systemu Windows mogą również działać płynnie w systemie Windows 10. Aby uruchomić inne typy oprogramowania, należy wykonać dodatkowe manipulacje.

Jak uruchomić stare programy w systemie Windows 10

Jeśli używasz starego komputera, starsze pliki i programy mogą być na nim zainstalowane. Na przykład mogą to być stare pliki Microsoft Word lub stare gry Sim City lub Oregon Trail. Być może opóźniasz aktualizację pakietu Microsoft Office, ponieważ lubisz używać bieżącej wersji oprogramowania. Bez względu na przyczynę, musisz upewnić się, że można je uruchomić, jeśli chcesz ich używać w systemie Windows 10. Aktualizacja systemu operacyjnego może spowodować, że pliki będą niemożliwe do odczytania, a utracisz do nich dostęp.

Firma Microsoft oferuje narzędzie kompatybilności dla użytkowników, którzy chcą dowiedzieć się, czy ich pliki i programy zostaną otwarte w systemie Windows 10. Zainteresowani użytkownicy mogą przejść do witryny Centrum zgodności systemu Windows. dowiedzieć się na pewno.Jak uruchomić stare programy w systemie Windows 10

Strona internetowa oferuje możliwość skanowania komputera i podłączonych urządzeń, aby dowiedzieć się, czy zawartość jest dostępna w systemie Windows 10.

Zakładając, że komputer spełnia wymagania systemowe, oprogramowanie, które nie będzie działało po aktualizacji systemu, pojawi się na liście. W zależności od wyników stare pliki mogą wymagać aktualizacji lub wykonania specjalnych operacji do uruchomienia.

Podobnie jak jego poprzednicy, Windows 10 ma tryb zgodności dla uruchamiania programów zaprojektowanych dla starszych wersji systemu operacyjnego. Ta opcja dostępu po kliknięciu prawym przyciskiem myszy menu kontekstowego konkretnego obiektu i wybraniu "Właściwości", a następnie zakładce "Zgodność".

Aby uruchomić plik, możesz użyć emulatorów różnych wersji systemu operacyjnego. W systemie Windows 7 ta funkcja umożliwia uruchamianie programów opracowanych dla systemu Windows 95. Podobne narzędzia sprzed 20 lat są nadal popularne wśród entuzjastów systemu Windows.

Uruchamianie aplikacji w trybie zgodności zawsze było bardzo prostą operacją. Na karcie "Zgodność" w oknie "Właściwości" aktywuj opcję "Uruchom program w trybie zgodności" i wybierz odpowiednią wersję systemu operacyjnego z listy rozwijanej.

System Windows 10 jest zgodny z oprogramowaniem do wirtualizacji Microsoft Virtual PC. co pozwala użytkownikom na uruchamianie wielu wersji systemu Windows. To bezpłatne narzędzie umożliwia uruchamianie programów opracowanych dla systemu Windows XP i nowszych, więc szanse na uruchomienie niekompatybilne z oprogramowaniem systemu Windows 10 są świetne.

Inną możliwością jest zainstalowanie wirtualnej wersji starego systemu na komputerze. W takim przypadku można utworzyć wersję pliku starego systemu operacyjnego w jednym pliku na komputerze. Ta metoda różni się od instalowania wielu systemów operacyjnych, gdy są one zainstalowane na tym samym dysku twardym przez podzielenie go.

Zaletą tej metody jest możliwość pobrania programu w natywnym środowisku, dla którego został opracowany. VirtualBox i VMWare są najpopularniejszymi maszynami wirtualnymi i są dostępne dla użytkowników Windows, Mac i Linux. Użytkownicy komputerów Mac mogą również korzystać z Boot Camp i Parallels. Proces instalacji jest bardzo podobny do Windows Virtual PC. Pobierz produkt, zaakceptuj umowę i zacznij.

Jak uruchomić stare programy w systemie Windows 10

Podczas pracy w którymkolwiek z tych programów nie zapomnij zapisać dokumentów w kompatybilnym formacie. Nowe wersje pakietu Microsoft Office umożliwiają również sprawdzenie zgodności - Plik -> Szczegóły -> Wyszukaj problemy -> Sprawdzanie kompatybilności. W zależności od wyników użytkownik może poprawić lub zignorować błędy zgodności. Ponadto, użyj opcji "Otwórz za pomocą" podczas wybierania pliku, aby uruchomić żądany program.Powiązane artykuły

Poprzedni

Następna

Top Top