Jak uratować dziecko przed samotnością

Jak uratować dziecko przed samotnością

Do roku lub dwóch świat dziecka ogranicza się do rodziny. Ale tutaj najpierw wchodzi do kolektywu dziecięcego. Wydawałoby się, że dziecko powinno łatwo znaleźć wspólny język z rówieśnikami. Ale nie - gra kończy się kłótniami i łzami, albo dzieci na ogół nie chcą się skontaktować ... Co się stało i jak zmienić sytuację?Według nauczycieli i psychologów współczesne dzieci po prostu nie wiedzą, jak grać razem. Obecne dzieci są bardziej udomowione, są one stale pod kontrolą dorosłych. Jest to zrozumiałe: nie jest bezpiecznie puścić dziecko gdzieś w naszych czasach. Więc dziecko chodzi pod pachą z matką lub nie siedzi w domu.

Dziecko może być asem w tworzeniu gier, pewnie posiadać komputer, ale jednocześnie absolutnie niemożliwe jest budowanie relacji z rówieśnikami, wymyślanie gier zbiorowych. Ale to jest konieczne! Metodolog Departamentu Wspierania Innowacji i Eksperymentu Pedagogicznego Ministerstwa Edukacji i Rozwoju Społecznego "Centrum Rozwoju Edukacji" (Samara) O.G. Chekhovskikh stwierdza:

Dziecko może przyzwyczaić się do gry pod kontrolą dorosłych. Są mądrzejsi od niego, więc kierują, poprawiają jego zachowanie, radzą, jak postępować w pewnych sytuacjach w grze. Ponadto, ze starszym dzieckiem nie jest zbyt szczery: jeśli zachowuje się źle, jest karany. Stopniowo przyzwyczaja się do uprzejmego zachowania, mówiąc spokojnym głosem, okazując mniej emocji ...

Gry z innymi dziećmi są emocjonalnie kolorowe, brak nadzoru ze strony dorosłych daje pole do niezależności, do fantazji. W ten sposób dziecko rozwija się, uczy się komunikować na równych prawach. Jeśli nie ma takiego doświadczenia przez dwa lata, to w przyszłości będzie mu trudno przywyknąć do wspólnych działań.

Zobacz temat: Jak przygotować dziecko do przedszkola?

"To rówieśnik, którego dziecko potrzebuje jako obiektu oceny emocjonalnej lub biznesowej, do wyrażania siebie i zarządzania innymi" - mówi psycholog. "Podczas komunikacji z dorosłymi dziecko rozwija inne umiejętności: mówić i postępować zgodnie z zasadami, słuchać i rozumieć inną osobę, zdobywać nową wiedzę."Rodzice i wychowawcy często skarżą się, że dzieci nie wiedzą, jak połączyć siły w grze, czekając na inicjatywy dorosłych. I my sami jesteśmy winni!

W przeszłości dzieci przyjmowały tradycję gier ze starszych seniorów, nierównomierne były również firmy zajmujące się dziedzińcami o nieregularnych kształtach. Teraz w większości przypadków rodzice nie zachęcają dzieci starszych do zabawy z obawy, że nauczą ich czegoś złego. Wynik jest odpowiedni.

Co możemy zrobić, aby dostosować dziecko do kolektywu dziecięcego?

Daj dziecku większą niezależność. Niech od najmłodszych lat przyzwyczaja się do zabawy lalkami lub innymi zabawkami bez udziału korygującego.

Zobacz temat: Że dziecko było z wąsami

Tak szybko, jak to możliwe, przedstaw swoje dziecko innym dzieciom. Nawet jeśli nie pójdzie do żłobka lub przedszkola, z pewnością znajdziesz go na placu zabaw lub na placu zabaw. Staraj się zaprzyjaźnić z sąsiadami, którzy mają dzieci w tym samym wieku. Często zapraszajcie ich do odwiedzenia ich dzieci.

Jeśli twoje dziecko jest zbyt nieśmiałe i nieśmiałe, aby rozmawiać z innymi dziećmi, możesz mu pomóc. W jego obecności podejdź do innego dziecka i zapytaj, jak się nazywa, zapytaj, co on gra ...

Najprawdopodobniej zagraniczne dziecko zabierze cię do gry. Możesz także zrobić z grupą dzieci. Zwykle są one uprzejme dla początkujących, jeśli w pobliżu znajduje się osoba dorosła. I w trakcie grania pritrutsy siebie.

Naucz dziecko, jak dogadać się z innymi dziećmi - poddaj się grze, podziel się słodyczami, zabawkami itd., Jeśli to konieczne. To jest klucz do udanej komunikacji.

Bez ekstremalnej konieczności nie ingeruj w grę, jeśli twoje dziecko jest zranione lub jest kimś. Zrób to tylko wtedy, gdy sytuacja staje się krytyczna. Następnie możesz sam zorganizować "przesłuchanie".

Przeczytaj wszystkie wiadomości z sekcji

Materiały na stronie są przeznaczone dla osób w wieku powyżej 18 lat (18+).

Ekstremistyczne i organizacje terrorystyczne zakazane w Federacji Rosyjskiej: "prawy sektor", "Ukraińska Powstańcza Armia" (UPA), "LIH" (IG, państwo islamskie), "Dzhabhat Fatah al-Sham" (dawniej "Dzhabhat en-Nusra" "Dzhebhat en-Nusra"), Stronnictwa Narodowego bolszewickiej, "Al-Kaida", "UNA-UNSO", "VAT", "Rosyjska Jedność Narodowa", "talibowie", "Mejlis ludzi Krymskotatarski", "Świadkowie Jehowy". Pełna lista organizacji, w odniesieniu do których sąd przyjął prawomocną decyzję o likwidacji lub zakazie działań, jest dostępna na stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości Federacji RosyjskiejPowiązane artykuły

Poprzedni

Następna

Top Top