Jak uprawiać pomidory w domu

Jak uprawiać pomidory w domu

Pomidory można z powodzeniem uprawiać nie tylko na łóżkach, ale również w mieszkaniu. Niektóre odmiany doskonale czują się w kaduszce i doniczkach. Najlepszym wyborem do ogrodu pokojowego jest Budenovka i Bizon. Wśród odmian gleby w pomieszczeniu można uprawiać pomidory Gribov.Najpierw sadzonki sadzi się w filiżankach, a następnie pomidor przenosi się do doniczek.

Wysiew nasion w filiżankach

Sadzenie nasion w filiżankach składa się z trzech etapów - wyrabiania pojemników, siewu i przerzedzania pędów.

Do zrobienia kubków potrzebny będzie gruby papier. Jeden pasek wymaga paska o długości 30 cm i szerokości 15 cm.

Algorytm zbierania kubków:

  • wykonać podłużne zgięcie 3 cm wzdłuż jednej strony paska papieru
  • owiń papier wokół szklanej lub plastikowej butelki o pojemności 0,5 litra
  • ostrożnie wyjmij cylinder i wygnij dolną (nie złożoną) krawędź do środka, aby wykonać dno.

Powstały pojemnik jest wypełniony mieszanką gleby i humusu, a następnie zainstalowany w drewnianym pudełku z solidnym dnem i ścianami. Luki i szczeliny między kubkami są pokryte piaskiem.

Nasiona wysiewa się na powierzchnię gleby i posypuje cienką warstwą humusu. Dwa nasiona umieszczane są na jednej szklance. Gdy na pędach tworzą się 3 prawdziwe liście, sadzonki są przerzedzane, pozostawiając najsilniejsze zarodki. W każdym szkle powinna znajdować się tylko jedna roślina.

Sadzenia sadzonki domowych pomidorów w doniczkach

Przesadzanie sadzonek jest konieczne, gdy na drzewie znajduje się 6 prawdziwych liści. Do sadzenia należy przygotować garnki lub wanny o średnicy od 20 do 25 cm, garnki są wypełnione mieszanką gleby z humusem. Podczas przesadzania szkła nie jest usuwany. Obok sadzonek umieszcza się podpórkę w ziemi - drewniany kij, który musi być od 2 do 3 centymetrów od rośliny. Wysokość podpory powinna wynosić około pół metra.

Opieka nad pomidorami w domu:

Reżim nawadniania ustala się w zależności od stadium wegetacji kultury. Dostępne są 4 tryby nawadniania:

Po wysiewie pomidory nie wymagają częstego i obfitego podlewania. Siewki aż do przeszczepu są podlewane rzadko i dość oszczędnie, tak że korzenie nie są zgniłe

Młode krzewy

Aż do powstania pierwszych kwiatostanów pomidory są obficie podlewane i dwa razy częściej niż sadzonkiAby przyspieszyć kwitnienie i zwiększyć liczbę kwiatostanów, należy zmniejszyć podlewanie

Owocowanie

Po pojawieniu się jajników należy przejść do codziennego podlewania (odmiany odporne na suszę można podlewać co 2 dni). Temperatura wody do nawadniania powinna wynosić co najmniej 25 stopni (optymalnie około 30).

Jeśli reżim irygacyjny jest obserwowany na wszystkich etapach wegetacji, pomidory w pomieszczeniu dają plon równoważny uprawie, gdy uprawia się ją na ziemi.

Karmić pomidory około dwóch tygodni po posadzeniu sadzonek w doniczkach. Do obciągania należy użyć specjalnej mieszanki (5 gramów na litr wody). Jeśli nie ma gotowej kompozycji, można ją wykonać samodzielnie. Przepis jest prosty: 2 g saletry + 2 g superfosfatu + 1 g soli potasowej. Łącznie 5 g nawozu.

Górny opatrunek powtarza się co tydzień. Zamiast nawozów mineralnych można stosować odchody kurze (0,5 litra na 5 litrów wody) lub infuzję dziewanny (dziewanna rozcieńczona wodą w stosunku od 1 do 4).

Aby uzyskać górny opatrunek, wykonaj rowek na zewnętrznej stronie garnka. Dla jednej rośliny wystarczy 2 filiżanki roztworu. Po zakończeniu dressingu pomidory są obficie podlewane.

Przycinanie i opieka nad pędami

W uprawie pokojowej podstawowy uciekinier powinien być regularnie oczyszczany z procesów bocznych i steponów. Kiedy rosną ponad 3 cm boczne gałęzie pobierają zbyt dużo pokarmu, zmniejszając plon.

Przyciąć pomidor, pozostawiając 3 listki na ostatnim pędzlu. Jeśli cięcie jest krótsze, wówczas dopływ substancji odżywczych do jajników jest osłabiony. Ponadto, musisz monitorować jakość kwiatów, w czasie usuwania zdeformowanych i nietypowych kwiatów.

Co zrobić, jeśli pomidory nie są związane

Ze słabym wiązaniem pomidory potrzebują niewielkiej pomocy. Zwiększ intensywność zapylania przez potrząsanie krzakami lub przez bezpośrednie nanoszenie pyłku na słupki włókniną. Wstrząsaj krzakami około południa, kiedy wszystkie kwiaty są maksymalnie odsłonięte.

Zbiór i przygotowanie do następnego

Pierwszy zbiór pomidorów wewnętrznych uzyskuje się po 110 dniach od wysiania nasion. Zbieraj owoce w miarę dojrzewania. Każdy krzew może dać od 1 do 2 kilogramów pomidorów.

Zaleca się pozostawienie niektórych owoców na nasionach. Do zbierania nasion wybierz najsilniejsze krzaki, oceniając następujące parametry:

  • czas formowania pierwszego pędzla
  • wysokość szczotki (powyżej której prześcieradło)
  • pojawienie się kolejnych pędzli
  • przerwa między szczotkami (liczba liści)
  • warunki początku i końca owocowania, obfitości
  • średnia waga owoców na krzaku i całkowita ilość zbiorów.

Doświadczenie z pomidorami

Rośnie od pasierbów do zbioru późną jesienią

Dla sadzonek wyżej wymienione odmiany i odmiana "Sunrise" są optymalne. Możesz spróbować wyhodować pomidora podobnego do pieprzu (klasa "San Martan").

Uprawiamy pomidory z otwartej przestrzeni domu.

Wczesnym początkiem jesieni pomidory można "wyhodować" w pokoju. Aby to zrobić, krzaki są usuwane z łóżka, pozostawiając dużą objętość gleby na korzeniu. Wykopany pomidor umieszcza się w garnku i pod opieką, a także za innymi pomidorami w pokoju. Pierwsze 3 dni po transplantacji zaleca się obfite codzienne podlewanie, następnie wprowadza się nawozy i nadal karmi się co tydzień.

Przeczytaj więcej

Jak uprawiać pomidory w domu

Jak uprawiać pomidory w domuPowiązane artykuły

Poprzedni

Następna

Top Top