Jak uprawiać cytrusy w domu

Czy marzysz o cytrynie lub mandarynkach w swoim mieszkaniu? To wszystko, co musisz pamiętać, robiąc cytrusy w swoim domu!

Jak uprawiać cytrusy w domu

Cytryny, pomarańcze, mandarynki - wszystkie te egzotyczne owoce, z łatwością możemy wyhodować w domu. Jak zapewnić odpowiednie warunki dla wzrostu cytrusów? Który nawóz lepiej wybrać? Co powinieneś pamiętać przed zakupem rośliny? Jak uprawiać egzotyczne owoce w domu? Oto krótki przewodnik zawierający wszystkie podstawowe informacje, które musisz zapamiętać na początku.Podstawowe informacje o cytrusach

Większość roślin cytrusowych pochodzi z Dalekiego Wschodu i ma podobne wymagania związane z ich uprawą. W naszych szerokościach geograficznych drzewa cytrusowe są najczęściej hodowane w szklarniach. Niektóre odmiany nadają się do doniczek i mogą rosnąć bez problemów w naszych domach. Krajowe owoce cytrusowe nie przekraczają 2,5 metra wysokości. Rośliny te nie kwitną długo, a ich kwiaty mają intensywny zapach. Owoce na gałęziach utrzymują się przez długi czas, a niektóre gatunki mogą zadowolić nasze oczy dojrzałymi owocami nawet przez cały rok.

Najpopularniejsze domy cytrusowe

Drzewo cytrynowe osiąga wysokość nawet kilku metrów. Ma duże zielone liście i intensywnie pachnące białe kwiaty. Należy pamiętać, że cytryny wyrosłe z kamienia prawie nigdy nie przynoszą owoców. Jeśli oczekujemy owoców, najlepiej wybrać specjalne odmiany doniczkowe, na przykład


cytryna Серневица.

Pomarańczowy pokój jest często nazywany karbem lub miniaturą. Roślina rozwija się bardzo szybko, kwitnie i owocuje. Ale owoce, niestety, są dość kwaśne dla smaku. Możemy uprawiać pomarańczową trzcinę nawet w ogrodzie, ponieważ ta odmiana może wytrzymać mrozy do -15 stopni. Owoce tego gatunku są niejadalne.

Grejpfruty powinny być stosowane w szklarniach i wysokich pomieszczeniach z dużą ilością światła. Ten gatunek wymaga intensywnego karmienia. W naszych szerokościach geograficznych owoce na drzewach grejpfrutowych zwykle nie pojawiają się. Jednak kwiaty mogą sprawiać przyjemność naszym oczom przez długi czas.

Mandarynka jest prawdopodobnie najmniejszym rodzajem owoców cytrusowych, które można hodować w domu. Zazwyczaj jest to małe drzewo lub krzew. Rośliny z reguły nie przekraczają wysokości 120 cm.

Jak uprawiać cytrusy w domu?

Rosnące wewnątrz owoców cytrusowych nie jest trudne. Wystarczy zapewnić roślinom niezbędny mikroklimat, a także nie zapomnieć o systematycznym zwilżaniu. Wybierając glebę do doniczek, lepiej wybrać humus o wysokiej przepuszczalności. Jeśli mamy do czynienia z młodymi roślinami, gatunki te powinny być przeszczepiane co 12 miesięcy. W międzyczasie podlewanie owoców cytrusowych nie powinno być codziennie (najlepiej - co 2-3 dni). Podłoże musi być stale mokre, ale w żadnym wypadku nie mokre. Wiosną nasze rośliny powinny być lekko zamglone. Ta procedura sprzyja rozwojowi owoców.

Jeśli chcemy kontrolować wzrost owoców cytrusowych, trzeba je kosić co kilka miesięcy. Pędy roślin po kilku latach muszą zostać przycięte o jedną trzecią długości. Pomoże to nie tylko zmniejszyć ich wielkość, ale także przyczyni się do intensywnego owocowania.

Owoce cytrusowe uprawiane w domu wymagają odpowiedniego odżywiania. Mamy do wyboru różne specjalistyczne preparaty i nawozy, które zawierają dodatkowe składniki odżywcze i dostarczają roślinie minerały niezbędne do rozwoju. Warto pamiętać, że cytrusów nie można praktykować w kuchni z kuchenką gazową. Opary gazu są bardzo niebezpieczne i mogą prowadzić do spowolnienia rozwoju lub obumierania owoców.

Owoce cytrusowe w doniczkach doskonale sprawdzają się w domu. Jeśli dostarczymy owoce z odpowiednim mikroklimatem, nawozem i hydratacją, drzewami i krzewami owocowymi i możemy cieszyć się naszymi oczami przez wiele lat.

Czytaj także:Powiązane artykuły

Poprzedni

Następna

Top Top