Jak uniknąć typowych błędów podczas hostowania serwera w szafie

Jak uniknąć typowych błędów podczas hostowania serwera w szafie

Stojaki są produkowane w oparciu o normy, ale wymiary sprzętu IT są różne, a liczba kabli potrzebnych do zasilania i połączenia sieciowego nowoczesnych serwerów, przełączników i pamięci masowej może powodować nieoczekiwane problemy z wdrażaniem.Większość urządzeń centrum danych jest zainstalowana w stojakach, które są dostarczane w standardowych rozmiarach. Moduły szafy (lub jednostki oznaczone literą U) mogą pomieścić różne urządzenia - systemy zarządzania powietrzem, zarządzanie kablami, a także urządzenia dostępowe w szafie - zdejmowane drzwi lub prowadnice.

Jak uniknąć typowych błędów podczas hostowania serwera w szafie

Po zainstalowaniu serwera w szafie sprawdź wymiary i fizyczną kompatybilność między stelażem, przewodnikami i serwerem, a także innym sprzętem IT, który zamierzasz tam umieścić. Jeśli wykonujesz wdrożenie we własnym zakresie, przeprowadź wstępną kontrolę, aby upewnić się, że wszystko pasuje.

Ukryty serwer z problemami w szafie

Regał zwykle mieści serwery o szerokości 19 cali (482,6 mm). Wysokość stojaka składa się z wielu komórek o wysokości 1,752 cala (44,5 cm) i jest to standardowy rozmiar jednej jednostki (U). Na przykład 42U ma 19-calową przestrzeń i wysokość 73,6 cala (1,8669 m).

Regał 19 "nadaje się do dowolnego urządzenia o szerokości 19 cali: serwer, przełącznik, panel dystrybucji zasilania, UPS i inne standardowe wyposażenie. Dodaj tutaj wysokość pionową i upewnij się, że otwór w szafie jest wystarczająco duży, aby pomieścić wszystkie planowane urządzenia. Na przykład, jeśli chcesz wdrożyć 14 nowych serwerów 2U, jeden panel dystrybucji 4U i zasilacz awaryjny 8U, będziesz potrzebował 19-calowego stojaka o wysokości co najmniej 40U. Wyższy stojak również będzie działał, zwłaszcza jeśli nie wykluczasz dalszej rekonfiguracji.

Dwa plus dwa

Dwunożny słupek to para pionowych szyn. Każda poręcz łączy się ze środkową częścią każdego serwera (lub innego sprzętu). Zazwyczaj dwufilarowe stojaki są odpowiednie do małych wdrożeń, aby ułatwić dostęp bez wpływu na problemy związane z korytarzem powietrznym.

Stojak z czterema słupkami jest obudową lub szafką o czterech rogach. Każdy serwer (lub inne urządzenie) jest instalowany wzdłuż poziomych prowadnic, przymocowanych za pomocą śrub lub zacisków przez otwory na przednim panelu. Stelaż na czterech podporach zapewnia bezpieczeństwo sprzętu IT, chroni system sieci i kabli elektrycznych oraz zapewnia przepływ powietrza dla korytarza ciepłego / zimnego.

Największym problemem z regałami jest ich głębokość. Dostawcy serwerów, tacy jak Dell, HP, IBM i inni, wypuszczają modele o głębokości od 28,5 do 29,125 cala. Nowsze serwery mogą nie dostać się do szyn starych stojaków do końca, a będziesz musiał wymienić szafki na nowe, aby móc bezpiecznie i niezawodnie instalować nowy sprzęt.Czasami umieszczany jest serwer, ale nie ma miejsca na przewody elektryczne i kable sieciowe. Problemy będą się mnożyć, jeśli obliczysz, że szafa 42U ma 42 serwery (lub inne urządzenia) o wielkości 1U, każde urządzenie ma kabel kablowy. Bez wystarczającej wolnej przestrzeni masywna plątanina kabli może zablokować przepływ powietrza lub uniemożliwić zamknięcie klapy.

Większość producentów serwerów oferuje linię opcji kabli zasilających dla modeli szaf serwerowych lub można kupić kable niskoprofilowe od dostawców zewnętrznych, na przykład YP-12L-9 od Signal Systemy dostarczania energii, aby zrobić miejsce.

Istnieją specjalne rękawy do organizowania kabli elektrycznych i sieciowych w pojemnikach mechanicznych za szafą serwerową. Z ich pomocą można doprowadzić stojak do schludnego wyglądu, ale utrudniają one wykrycie określonego kabla, zapobiegają problemom i zastępują go. Niektóre rękawy są dość głębokie i prawdopodobnie będą kolidować z serwerami o dużej głębi. Użytkownik może usunąć rękawy, chociaż może to prowadzić do powstawania "gniazd" z kabli. Wybierz małe rękawy lub wąskie rękawy od producenta stelaży, zmniejsz liczbę serwerów w szafie, aby zrobić miejsce, lub wymień całą szafę na głębszy model, który będzie miał dużo miejsca za sobą.

Szerokość stojaka, wysokość i głębokość (zarówno wewnętrzna, jak i zewnętrzna) różnią się w zależności od producenta. W jaki sposób wymiary te pasują do twojego planu piętra? Zbyt duże regały mogą zmienić parametry twojego rzędu pod względem uszczelniania korytarzy, albo będziesz musiał przesunąć inne regały, a wraz z nimi zmienić cały plan przepływu powietrza. Niewielkie odchylenie może wydawać się nieistotne, ale jakikolwiek wzrost rozmiaru stelaża może doprowadzić do całkowitego chaosu w ścisłym projektowaniu sprzętu centrum danych.

Ponownie otwory i dziury

Stojaki mają wiele otworów do montażu serwerów, przełączników i innych urządzeń. Jednak producenci nie stosują się do żadnego standardu dla takich otworów, więc gwintowane otwory, gwintowane lub prostokątne otwory mogą stanowić poważny problem.

Otwory na łączniki gwintowane stosowane są na relatywnie grubych podporach z otworami przygotowanymi dla standardowych śrub, w tym gwinty M6 10-32, 12-24 lub metryczne. Serwer jest zainstalowany na miejscu, a technik wyrównuje otwory na przednim panelu, tak aby pokrywały się z odpowiednimi gwintowanymi otworami w stojaku. Głębsze i dłuższe obudowy bez prowadnic są trudne do zainstalowania na gwintowanych otworach, ale zadanie jest ułatwione, jeśli obudowa jest stosunkowo niewielka.

Bezpieczeństwo w szafie

Serwer, zamocowany klipami na prowadnicach, można wyłączyć i wyjąć z szafy w ciągu kilku sekund. Znakomicie nadaje się do celów serwisowych, ale jednocześnie naraża na ryzyko kosztowny sprzęt IT i dane w nim zawarte. Jeśli stojak nie ma zamykanych drzwi, użyj mechanizmu blokującego, takiego jak Bezpieczny serwer. To urządzenie wymaga miejsca w stelażu 3U i może nie być miejsca, jeśli stelaż jest szczelnie zapakowany.

Ponieważ gwintowane otwory mogą zostać rozerwane, a do gwintowania potrzebny jest grubszy metal, wielu producentów regałów używa gwintowanych otworów. Jest to odpowiednie dla urządzeń umieszczonych głównie na prowadnicach lub innych mechanicznych środkach podtrzymujących - obudowa ślizga się na szynach nośnych. W takim przypadku serwer można łatwo usunąć w celu przeprowadzenia inspekcji lub konserwacji. W razie potrzeby można użyć specjalnych nakrętek zaciskowych, które są wstawiane w otwory w celu "gwintowania" otworów bez gwintu.

Konieczność przykręcenia serwera do stojaka jest uciążliwym zadaniem i wydłuża czas potrzebny na konserwację. Wiele nowoczesnych stojaków używa linijki kwadratowych otworów z zaciskami blokującymi, dzięki czemu technik może szybko usunąć lub dostarczyć serwer. Jeśli właściciel serwera chce go wkręcić, może zainstalować nakrętki z kwadratowym konturem zewnętrznym w kwadratowe otwory.

Zachowaj ostrożność podczas wybierania lub instalowania zestawów uchwytów prowadzących dla serwera. Niektóre mają różne typy otworów w jednym zestawie i wymagają prowadnic z obracającym się segmentem. Niestety, prowadnice i stojaki nie są w pełni wyposażone w siebie, a takie wielofunkcyjne zestawy przewodników czasami nie mogą być używane. Sprawdź długość prowadnic: zestaw może być zbyt długi dla stojaka, szczególnie jeśli mówisz o starych, płytkich stojakach.

Nigdy nie miejcie nadziei, że stelaże i sprzęt IT automatycznie się dopasują. Sprawdź wymiary, zbadaj plan swojego centrum danych i sprawdź zgodność nowego sprzętu przed zakupem.Powiązane artykuły

Poprzedni

Następna

Top Top