Jak to wszystko się stało z historią atrybutów wina

Wklęsłe dna, wiklinowe kosze itp.

Czy zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego Chianti przestali sprzedawać w wiklinowych koszach, co Papież ma do Chateauneuf du Pape i dlaczego niektóre butelki mają płaskie dno, a inne mają wklęsłe?Oto odpowiedzi na niektóre z tych ważnych pytań.

"Fiasco" Chianti

Każdy, kto był w restauracjach włoskich, napewno natknął się na szklane butelki chianti w wiklinowych koszach. Już szeroko rozpowszechnione butelki są teraz częściej używane jako elementy dekoracyjne oraz jako wazony i świeczniki.

Historycznie ich popularność wynika z faktu, że były one mocniejsze od innych butelek, dzięki czemu były odpowiednie do długiego transportu, a obecność plecionego kosza eliminowała potrzebę tworzenia płaskiego dna - dlatego też były tanie. Jednocześnie szorstki wygląd tych butelek silnie wiązał się z dość kiepską treścią - w końcu raz Chianti było tanią zlewką, którą chłopi pili kolacją, a także płacili podatki.

W języku włoskim fiasko słowo oznaczało po prostu „stołówkę”, ale sens tego słowa w wielu innych językach stworzył pośmiewisko fiasko fraza chianti, brzmi jak pytanie: „Czy słowo fiasko odnosi się do butelki lub jej zawartości”

Gdy producenci wina zaczęli poprawiać jakość swoich win, zaczęli unikać tradycyjnych butelek w oplataniach i woleli bardziej solidne butelki Bordeaux. W 1980 r. Konsorcjum Chianti Classico ostatecznie zakazało stosowania takich butelek do swoich win.

Bliskość w Rioja

Obok nowoczesnych butelek Rioja z fantazyjnym geometrycznym logo, zawsze możesz znaleźć tradycyjne próbki ze złotym tłoczeniem, gotycką czcionką i siatką z drobnego drutu złotego oprawiającą butelkę.

To akcesorium zostało wymyślone przez Hurtado de Amesaga z Marques de Riscal, aby uniemożliwić oszustom wydawanie taniego hiszpańskiego wina na czołowe pozycje Rioja, ponowne etykietowanie.

Z biegiem czasu ten praktyczny dodatek stał się prestiżowym atrybutem: złota siatka na butelce zdawała się mówić: "to wino jest tego warte, aby się wykuć". Dziś jego funkcja jest czysto dekoracyjna, siatka jest łatwo usuwana z butelki i nie stanowi szczególnej przeszkody ... na trzeźwość.

"Punt" - wklęsłe dno butelki

Z przyjemnością chwyta się za butelkę, wciskając kciuk w zaokrąglone zagłębienie.

Jednak w przeciwieństwie do powszechnego mitu, jego dostępność nie mówi nic o jakości wina w butelce.

Według jednej z wersji (prawdopodobnie Francja), jest depresja zwana „Punt”, został wykorzystany w „budowie” butelek Bordeaux i Burgundii - dać im lepsze transportowania: aby łatwiej było je nosić na terenie całego kraju i za oceanem. W przypadku win czerwonych "punt" jest uzasadniony możliwością zebrania wokół siebie osadu, który osiedla się między nim a ściankami butelki i nie podnosi się podczas nalewania.Według innej wersji, jest pogłębianie - wynika z niedoskonałości techniki nie pozwalają idealnie gładkie dno, dzięki czemu butelka czy zły był na płaszczyźnie lub zarysowany tabeli szwów i „wstrzyknięcia” w dolnej części tych problemów są eliminowane.

Niemieckie "flety" (rozciągnięte butelki), w których Riesling rozlał się. gevurtstraminer i pino gr. nie ma takiego pogłębienia. Albo dlatego, że są one sedowane krok po kroku na barce na Renie, albo dlatego, że białe wina nie mają takich problemów z osadami. Albo dmuchawy do szkła i sprzęt były historycznie lepsze od francuskich.

Jednak w przypadku butelek szampana wklęsły kształt dna jest naprawdę uzasadniony problemami z wytrzymałością - taka butelka jest w stanie lepiej wytrzymać wysokie ciśnienie od wewnątrz.

W tym samym czasie płaskie dno butelki szampana "Crystal" od Louisa Roederera, znanego z tego, co zostało stworzone dla rosyjskiego cara Aleksandra II. Według legendy monarcha, obawiając się zabójstwa, uznał, że w depresji może być ukryta bomba, a trucizna może być ukryta pod ciemnym szkłem. Podobno w wyniku królewskiej paranoi szampan ma krystalicznie czystą butelkę kryształu i płaskie dno.

Wytłoczone klucze Chateauneuf-du-Pape

Francuskie wina apelacyjne Ch # 226teauneuf-du-Pape z Południowego Rodanu należą do najbardziej znanych w świecie wina. Być może nie musieliście ich pić, ale prawie na pewno widzieliście te solidne butelki z wizerunkiem skrzyżowanych kluczy.

Dobry Châteauneuf nie dzieje się taniej. Niczym butelka dla niego. Na każdej - ulgowej papieskiej pieczęci.

W XIV wieku dwór papieski przeniósł się do Awinionu na południu doliny Rodanu. Ch # 226teauneuf-du-Pape - dosłownie "nowy zamek papieża" - stał się jego nowym dziedzictwem. Papież zaczął uderzać swoją pieczęcią w prawo i lewo, przykrywając butelki lokalnym winem opartym na odmianie Grenache (oczywiście nie zapominając o ich zawartości). Po sześciu wiekach ta pieczęć stała się integralną częścią marki Châteauneuf-du-Pape.

Franconian bokser

Ta płaska butelka, przypominająca kolbę żołnierza, pochodzi z Niemieckiej Frankonii. Ale wiemy o tym szybciej dzięki portugalskiemu winu Mateus Rosa (Mateus Ros # 233;).

Boksboytel (. To Bocksbeutel), dla wersji podstawowej, ma swoją nazwę ze względu na podobieństwo z obrysem kozy moszny (bocks - kóz, Beutel - torba i T.Zh. moszna). Niewątpliwie mieszkańcy wsi cenią sobie taką artystyczną prostotę. Do mieszkańców tej wersji należy przyjąć wiarę.

Tak czy owak, ale płaska forma pozwala butelce pozostać tam, gdzie została upuszczona i nie toczyć się - co jest cenne dla każdego, kto pije jak frankoński wieśniak.

Później (w latach pięćdziesiątych) ta forma została przyjęta przez portugalskiego producenta "zielonego" wina. wprowadzając na rynek jego wspaniałą markę lekko musującego, słodkawo-różowego wina Mateusz Rose. Kształt butelki okazał się sukcesem marketingowym. Niska butelka Mateus nie widział Inne - standard - ale wbrew obawom syn założyciela, CEO widział to jako zaletę: jest to ze względu na ich niską „wzrostu” sprzedających zaczął umieścić je w pierwszym rzędzie na półce.

Etykietę wina zdobił wizerunek zamku Mateusz Palace, który nie miał żadnego związku z producentem, ale był lokalny punkt orientacyjny. Za wykorzystanie wizerunku zamku jego właściciel otrzymał znaczną kwotę od winiarza. Od prawa do niewielkiej części dochodu z przyszłej sprzedaży (zamiast dużej jednorazowej płatności), właściciel zamku odmówił. I nie zgadł. W latach 80. Mateus Roses stanowił około 40% portugalskiego eksportu win stołowych.

Źródło: portal Wine SearcherPowiązane artykuły

Poprzedni

Następna

Top Top