Jak skutecznie ukarać sprzedawcę i uzyskać dobre premie pieniężne za zły produkt

Kontynuuję serię postów o tym, jak skutecznie skutecznie chronić naruszone prawa.

Opowiem wam o typowej sytuacji, w której wielu się okazało. Znajomy kupił laptopa do gier za 48 tysięcy rubli. Towarzysz bardzo czekał na ten zakup, zaoszczędził sumę i był szczęśliwy, gdy przyprowadził go do domu. Grając na nim przez kilka dni, laptop spadł z Wi-Fi i bluetooth. I tutaj zaczyna się moja historia.Roszczenie jest formą wyrażania swoich roszczeń wobec sprzedawcy, producenta lub importera zakupionego towaru. Jest napisany w formie pisemnej. Często, w przypadku awarii produktu, ludzie idą do sklepu razem z towarami i próbują rozwiązać ten problem na miejscu.

Śmiem twierdzić, że w takim przypadku taka decyzja na miejscu w sklepie wiąże się z pewnym ryzykiem. Ryzyko utraty towarów i pieniędzy (sprzedający przyjąć produkt może spaść go tworząc wadę mechaniczną, wlać wodę, rozlutować częściach planszy i tak dalej.), Ryzyko w obliczu ignorancji wśród sprzedającego (co zdarza się dość często) pracowników, ryzyko oszustwa ( zwrot pieniędzy, w zamian za inne przedmioty tańsze w cenie lub nałożenia nabycia droższych towarów z Państwa opłatą, etc.). Jest też, oczywiście, szansa, że ​​jesteś w ustawowym dziesięć dni zwrotu pieniędzy lub wymiany elementu lub naprawy (do wyboru) i będziesz zadowolony z obsługi.

Roszczenie usuwa te zagrożenia. natychmiast przystępujesz do oficjalnego dialogu na twój temat.

Roszczenie jest ważne, ponieważ twój przeciwnik ma ściśle określony czas na reakcję i działanie na tym papierze. W przypadku naruszenia tego terminu sprzedawca ma sankcje pieniężne na twoją korzyść.

Polecam napisanie skargi - w prostym piśmie podajesz istotę problemu i swoje wymagania. Wymagania musisz wybrać jedną z poniższych, określonych w części 1 art. 18 ustawy o częstotliwości radiowej # xAB; Ochrona konsumenta # xBB; (dalej - Ustawa).

Załączę próbkę roszczenia do postu.

Od dnia otrzymania roszczenia od sprzedawcy, w naszym przypadku było 10 dni na odpowiedź. W tym przypadku, kontroli jakości i jakość wiedzy wymagany do jej przeprowadzenia, niż ty (często kupowane są proszeni, aby dostosować je do servistsentr zawarcia lub wiedzy). Jest to bezpośrednio napisane w części 5 art. 18 ustawy.

Możesz otrzymać kilka odpowiedzi. 1. Twoje wymagania zostaną spełnione. 2. Twoje wymagania będą kwestionować i zalecać odwoływanie się do usługi (najczęstsza opcja). 3. Zostaniesz poproszony o stawienie się w wyznaczonym terminie i miejscu na przeprowadzenie kontroli jakości z osobistym udziałem (które spotkałem tylko raz w ciągu 12 lat mojej pracy).

Rozważ drugą opcję. W naszym przypadku w ogóle nie otrzymaliśmy odpowiedzi. Jest to prawdopodobnie czwarta opcja, która również nie jest rzadkością.

Po otrzymaniu odpowiedzi na mocy punktów 2 i 4, składamy wniosek do sądu (załączam próbkę roszczenia). w jego miejscu zamieszkania lub miejscu zawarcia umowy sprzedaży (usługi) lub w miejscu rejestracji sprzedawcy (miejsce zamieszkania, jeżeli przedsiębiorca).

Ponieważ sprzedawca lub producent będzie miał rację, jeśli będzie działał w przypadku nr 3. W przypadku numeru 2 dochodzi do naruszenia Twoich praw. sprzedawca nie zorganizował kontroli jakości (co jest jego prawem, a nie obowiązkiem).

Sam sąd znajduje się w trudnej sytuacji, ale generalnie każda osoba jest w stanie samodzielnie reprezentować swoje interesy przed sędzią.

Określić cenę towarów (koszt towarów lub usług) + karę (1% ceny towarów lub 3% ceny usługi za każdy dzień w dniu złożenia wniosku). Jeśli kwota jest mniejsza niż 50 tysięcy - odwołujesz się do sędziego. Jeśli więcej - do sądu okręgowego.

Będziesz mieć kilka rozpraw sądowych, z przerwą w ciągu kilku tygodni od siebie. W kolejności - rozmowa (nie można przejść, ponieważ nie jest to etap procesu próbnego) - wstępne przesłuchanie (przygotowanie do rozprawy) - przesłuchanie.Polecam chodzenie na wszystkie etapy w sądzie. Nawiąż kontakt z sędzią - w sporze konsumenckim dla ciebie na sądzie wszystko odbywa się przez Prawo. Ważne jest tylko dobrze napisane roszczenie. Z nim możesz go wspierać w sądzie i nie mów nic zbędnego.

W ramach przygotowań do rozprawy ze strony pozwanego można złożyć wniosek o badanie sądowe. To jest ich prawo, a sąd ją wyznaczy. Jedyną rzeczą, zwróć się do sądu o wyznaczenie w laboratorium państwowym twojego miasta (każdy o skrócie FBU - federalna instytucja budżetowa).

Pozwany może zaoferować polubowne porozumienie - rozsądne jest porównanie tego, co znajduje się w Twoim roszczeniu z tym, co oferujesz. Na przykład przy cenie przekraczającej 100 tys. Jest mało prawdopodobne, aby było rozsądne 25.

Po otrzymaniu wyników egzaminu w sądzie, sąd podejmie decyzję na twoją korzyść, gdy otrzymasz dużo bonusów pieniężnych za nerwy i czas spędzony.

Po otrzymaniu decyzji sądowej wejdzie ona w życie na 30 dni i przysługuje jej odwołanie.

Po jego wejściu w życie (zazwyczaj od decyzji od podobnego sporu nie przysługuje odwołanie) otrzymasz nakaz egzekucji - zieloną księgę, która w istocie powiela orzeczenie sądu.

Arkusz egzekucyjny jest biletem do wymiany za pieniądze sprzedającego. Możesz go wymienić za pośrednictwem komorników-wykonawców lub przez bank, gdzie są konta sprzedającego.

Otrzymasz listę rachunków rozliczeniowych Twojego sprzedającego pocztą, a następnie przekażesz swój nakaz wykonania ze szczegółami swojego konta bankowego do tego banku (dołączę przykładową aplikację). W bardzo # xAB; Fresh # xBB; przed datą otwarcia rachunku bank podaje arkusz i dane konta. W ciągu trzech dni bankowych otrzymasz gotówkę na karcie.

Tak więc, aby uzyskać pomyślny wynik, ważne jest:

1. Prawidłowa definicja wady (znacząca lub nieważna, czy ogólnie występuje usterka? Na przykład usterki, zerwania itp. Nie są określane przez ekspertów jako wada).

2. Prawidłowa definicja wymogu wynikającego z art. 18 lub art. 29 ustawy. Często niepowodzenie wynika z tego, o co konsument żąda w pozwie # xAB, zamień mnie na produkt lub zwróć pieniądze # xBB; lub sformułuj wymagania zamazane i niejednoznaczne lub nie formułuj ich w ogóle. Wszystko to wpływa na ostateczną decyzję w sądzie i jest całkowicie możliwe, że będzie to odmowa w procesie sądowym.

3. Udział w rozstrzygnięciu sprawy w sądzie.

Zgodnie z pkt. 1, przed złożeniem wniosku, zalecam konsultację z dowolnym specjalistycznym mechanikiem. Wytłumacz mu sytuację i zapytaj. aby nie ujawnił urządzenia wydał swoją opinię - czy istnieje wada bez ustalenia przyczyny jej wystąpienia (jest to zadanie badania sądowego).

4. W obecności rachunków bankowych sprzedawcy lub kontrahenta, nie przekazuj arkusza komornikom. Częste przypadki tego, że banalnie tracą ten arkusz, lub na rok opóźnienia egzekucyjnego, lub wymienione przez sprzedającego swoje pieniądze do depozytu komornika, tylko że nie pójdziesz na konto (są też takie zlecenia, szczególnie w Moskwie).

PS. Najciekawsze jest to, że po otrzymaniu pieniędzy na konto, przez okres od daty wydania decyzji sądu do dnia otrzymania pieniędzy, sprzedawca jest również winien Ci karę w wysokości 1% lub 3% zgodnie z Ustawą. Procedura jest taka sama - roszczenie o zapłatę kary, 10 dni i proces sądowy.

Oto linki do materiałów:

jeśli tak, masz prawo wybrać kogo wziąć żelazko.

przynieść urządzenie do sklepu, sporządzić akt akceptacji-przeniesienia, a mianowicie pełny szczegółowy opis towarów, aż do wzmianki o braku zadrapań, śladów wypukłości, śladów płynu i blablabla.

podpisane przez ciebie, sprzedającego i najlepiej kilku świadków. w tym samym akcie musimy nakazać obecność i pełny opis usterki.

po czym wychodzimy z łatwym sercem. co sprzedawca tam zrobi, jego problemy, po prostu zapisał się do przyjęcia od ciebie nie uszkodzonego, nie zalanego, nie pomalowanego urządzenia.

krótko mówiąc, wiele niuansów, ścieżka opisana przez TC jest tylko jednym z nich.

Rozwiń gałąź 0

Oto, czego potrzebuję!

Dosłownie, pół dnia temu rozpuściłem się na poczcie i wysłałem zepsuty monitor i list polecony z roszczeniem!

Historia jest prosta - zamówiłem monitor, wysłałem go, a połowa ekranu była w zepsutych pikselach (lub pionowych kreskach). To nie są ślady wpływu na matrycę, to coś z pociągiem lub z mózgiem. Mogę ci powiedzieć osobno.

Mam zepsuty monitor i byłem bardzo zdenerwowany. Zawiodłem mój prezent na rocznicę. Chodź.

1) 16 maja otrzymała usługę kurierską z Moskwy, wyjęta, połączona, nie działa. Napisano do działu obsługi klienta na stronie. Na jeden zostawił skargę w Rospotrebnadzor. Odniósł się do faktu, że przewoźnik nie dał do sprawdzenia towaru i bez zwrotu informacji na stronie.

2) 17 maja napisał roszczenie w pracy, wydrukował je, podpisał, załączył kopie umowy i gwarancji. Poszedłem na pocztę, broniłem piekielnej linii i wysłałem list z żądaniem cennego listu poleconego z inwentarzem i powiadomieniem o doręczeniu. Właśnie wysłał sam monitor z listą załączników w paczce.

Wróciłem do domu, otworzyłem pocztę i tam list z ofertą ze sklepu na kontakt z CC mojego miasta. Nie odpowiedział.

3) jutro planuję wysłać skan czeków w celu wysłania listu i paczek oraz wysłać skany inwentarza inwestycji w list i paczkę.

Zawsze kierując się rozwiązaniem (przerwą) umowy sprzedaży i spłaty pieniędzy.

Zobaczmy, co się stanie.

Rozwiń gałąź 2

jeśli podpisałeś paragon i sprawdziłeś go przy odbiorze, najprawdopodobniej będziesz latał. ale w każdym razie powodzenia.Poprzedni

Następna

Top Top